Üniversiteye giremeyen 1.5 milyon öğrenciye güneş doğdu

Selçuk Üniversitesi Sun Microsystems ile e-eğitim atağındaKonya Selçuk Üniversitesi Sun Microsystems teknolojilerinden yararlanarak gerçekleştireceği uzaktan eğitim projeleriyle Türkiye’de üniversite kapısından girmeyi başaramayan 1.5 milyon öğrencinin umudu olacak.

Konya Selçuk Üniversitesi, İstanbul Teknik Üniversitesi’nden sonra Türkiye’nin ikinci “Sun Mükemmeliyet Merkezi” (Center of Excellence) oldu.

Sun Microsystems ile gerçekleştirdiği işbirliği, Konya Selçuk Üniversitesi’ne hayata geçirmek istediği e-eğitim, hastane otomasyon ve akıllı kart sistemleri gibi sistemleri gibi projelerde Sun teknolojilerinden yararlanma ve Sun aracılığıyla dünyadaki diğer üniversitelerle işbirliği gerçekleştirme olanağı veriyor. Teknolojik altyapısında 900 adet Sun Ray ince istemcisi kullanacak olan üniversite, öncelikli olarak Türkiye’de herhangi bir üniversitede eğitim alma olanağı bulamayan 1.5 milyon öğrenciye eğitim imkanı sağlamak amacıyla e-eğitim projesini hayata geçirmeyi amaçlıyor.

Konya Selçuk Üniversitesi’nin Sun Mükemmeliyet Merkezi olmasına yönelik işbirliği, 18 Aralık Pazartesi günü üniversitede düzenlenen imza töreniyle hayata geçirildi. Konya Selçuk Üniversitesi Rektör Yardımcısı Şefik Bilir törende yaptığı konuşmada Sun Microsystems ile gerçekleştirdikleri işbirliğinden duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Şefik Bilir Sun’ın, öğrencilerine daha kaliteli akademik eğitim sunmak ve Türkiye’de herhangi bir üniversitede okuma şansı bulamamış 1.5 milyon öğrenciye yeni eğitim olanakları yaratacak uzaktan eğitim projelesini hayata geçirmek için gerekli her türlü altyapıyı sunduğunun altını çizdi.

Sun Mükemmeliyet Merkezi Programı

Sun Mükemmeliyet Merkezi Programı (Sun’s Center of Excellence Program), Sun Global Eğitim ve Araştırma Grubu tarafından, kamu yararına içerik yaratmak amacıyla gerçekleştirilen bir programdır. Program kapsamında Sun Global Eğitim ve Araştırma Grubu, Sun teknolojilerinin akademik kurumlarda öğrenciler, akademisyenler ve fakülteler tarafından kullanımını kolaylaştırmak ve yaygınlaştırmak, iş ve teknoloji işbirliğini güçlendirmek amacıyla eğitim kurumları ve üçüncü partilerle işbirlikleri gerçekleştirmektedir. Sun teknolojilerine ve dünyada Sun kullanan diğer eğitim kurumlarına erişim olanağı sunan program, eğitim kurumlarına sınıfta/uzaktan eğitim ve yönetim fonksiyonlarını geliştirmek için yeni uygulamalar geliştirme olanağı sunmaktadır.

Oxford University ve Cornell University gibi dünyanın birçok seçkin üniversitesi Sun Mükemmeliyet Merkezi Programı’nda yer almaktadır. Türkiye’de programa ilk katılan İstanbul Teknik Üniversitesi, yüksek performanslı bilgi işlem (HPC–high performance computing) uygulamaları gerçekleştirmektedir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Biz, bağımsız yayın kuruluşu olarak, size sunduğumuz hizmetin maliyetini, reklam gelirleri ile karşılıyıoruz. Reklam gelirlerimizii artırmamıza yardımcı olun.