Ana sayfa BT Gündem Ünlü BT danışmanı Türkiye’deydi

Ünlü BT danışmanı Türkiye’deydi

129
0

BT BİLGİ’nin düzenlediği özel bir yuvarlak masa toplantısı için Türkiye’ye gelen BT endüstrisinin en saygın ve aranan ismi Malcolm FRY, ekonomik istikrarsızlığın yaşandığı dönemler için tasarladığı ve şartlara göre şekillenebilen eşsiz BT yaklaşımını Türk yöneticilerle paylaştı. Fry, BT sistemlerinin “en yalın” hale getirilmesiyle, varolan BT altyapılarından en yüksek parformansın alınabileceğini söyledi.ITIL, Hizmet Yönetimi ve Best Practices konularında önceki dönemlerde yaptığı çeşitli çalışmalarla dikkat çeken BT BİLGİ, bu kez de CA’in en ünlü danışman ve konuşmacılarından Malcom Fry’i özel bir yuvarlak masa toplantısı için Türkiye’ye getirdi.

Farklı sektörlerdeki seçkin kurumların üst düzey BT yöneticilerinin katıldığı toplantıda Malcom Fry yaptığı konuşma ve sunumla büyük ilgi topladı. Konuşmasının başında katılımcılara 20 önemli soru yönelten Fry bu sorulara verilen yanıtlarla kurumların BT sistemleriyle ilgili analizler yaptı.

“Kurumlar Best Practices, ITIL ve Hizmet Yönetimi alanlarındaki yatırımlarının geri dönüşlerini en iyi, bugünlerdeki gibi ekonomik istikrarsızlığın fazlasıyla hissedildiği dönemlerde alırlar. Kurumlara yöneltmiş olduğumuz bu 20 anahtar soruyla, varolan BT altyapıları ve kullandıkları sistemin bir haritasını çıkarıyoruz. Bu da yeni yol haritası ve aksiyon planının çıkarılmasında bizlere ışık tutan en önemli kaynak oluyor.”

Malcom Fry BT’nin kurumlara sağladığı avantajlardan maksimum düzeyde yararlanmanın en önemli yolunun BT’yi en yalın hale getirmekten geçtiğini vurgulayarak, BT yöneticilerinin bu konuda yapabilecekleri çalışmalar konusunda şu bilgileri verdi:

“Her geçen gün ortaya çıkan yeni teknolojiler, ihtiyaçlar, talepler ve artan kullanıcı sayılarıyla birlikte; BT altyapıları giderek daha karmaşık ve yönetimi zor bir hal alıyor. Bu karmaşıklığın giderilmesi ve sistemlerden en iyi şekilde yararlanılmasının temelinde altyapıların tüm ihtiyaçları karşılayacak şekilde en sade hale getirilmesi yatıyor. Sistemin “yalın” hale getirilmesi için gereken öncelikle kurumların ellerinde bulunan varlıklarıyla ilgili detaylı bir bilgiye sahip olmaları. Doğru raporlama sistemiyle sunulan servislerin seviyeleri ve varolan kaynaklardan ne kadar yararlanıldığı konusunda doğru bilginin edinilmesi de bir diğer önemli nokta.

“Lean IT” dediğimiz yaklaşımın temelinde, gereksiz olan her şeyin sistemden çıkarılması ve müşteriye sunulacak olan servislerde en iyi katma değerin sağlanması bulunuyor. BT sistemlerinin sadeleştirilmesinde; görüntüleme, otomasyon ve doğrudan iş yapmayı kolaylaştıracak süreçlerin etkinleştirilmesi en önemli rolü oynuyor. Bunların sağlanmasıyla birlikte ekonomik zorlukların yaşandığı dönemlerde en çok ihtiyaç duyulan gerçekleştirilmis oluyor: En düşük maliyetlerle en yüksek katma değerin ve maksimum verimlilik artışının sağlanması.”

Malcom Fry konuşmasının sonunda Lean IT yaklaşımını benimseyerek bu konuda gerekli çalışmaları yapan kurumların BT altyapılarından en çok yararlanan, en çok kazanç sağlayan ve müşteri memnuniyeti konusunda da en çok artışı yakalayacak şirketler konumuna geleceklerini belirtti:

“Lean IT yaklaşımı size ‘Nerdeyiz, Nerede olmalıyız, Ne gibi adımlar atmalıyız, Ne gibi değişiklik ve yatırımlar yapmalıyız?’ sorularını kendinize sorararak, sisteminizi A’dan Z’ye gözden geçirmenize yardımcı olur. Bu soruların cevaplarını verdiğiniz zaman, zaten sisteminizle ilgili gerekli düzenleme ve değişiklikleri de yapmaya başlıyorsunuz. Hayata geçirdiğiniz tüm bu çalışmalar da, maliyetleri düşürümeniz, yaptığınız yatırımlardan en hızlı geri dönüşü almanız ve verimliliğinizi en yüksek noktaya taşımanızı sağlar. Lean IT ile kazanılacak olan, dışkaynağın doğru şekilde kullanılması, otomasyon, varolan araçların farklı alanlarda kullanımının sağlanması ve servis seviyelerinin istenen noktalara taşınması gibi yeteneklerle kurumlar rakiplerinin önüne geçerek; rekabette büyük bir avantaj sağlayacaklar.”

BT Bilgi Kurucu Ortağı Bülent Karataş, Malcom Fry gibi bir ismi Türkiye’de ağırlamaktan ve Türk BT yöneticileri ile bir araya getirmekten büyük bir mutluluk duydukarını vurgulayarak, toplantıyla ilgili şu yorumu yaptı:

“BT Bilgi olarak kurulduğumuz günden bu yana finans ve bankacılık, telekom ve üretim gibi farklı sektörlerdeki büyük kurumlarda büyük ve önemli projeler yaptık. Buna ek olarak, başta ITIL, Best Practices ve Hizmet Yönetimi gibi konular olmak üzere, kurumlarda BT’den en yüksek verimin alınması için danışmanlık hizmetleri de sunuyoruz. Bundan 2 sene kadar önce 2 ITIL kitabının Türkçeleştirilmesi ve ilgili uzmanlara ulaştırılması için güzel bir çalışma yaptık. Bu sene de yine CA ortaklığıyla Malcom Fry’ın Türkiye’ye gelerek, özel bir toplantda şirketlerin BT yöneticileriyle bir araya gelmesini sağladık. Hem konuşmacımızın hem de konuklarımızın memnun kaldığı buna benzer toplantıları düzenlemeye devam edeceğiz. Çünkü BT Bilgi’nin temel hedefi, kurumlarda ihtiyaçları karşılayacak en iyi ve kullanımı en rahat BT yapılarının oluşturulmasına deneyimli ekibi ve CA çözümleriyle destek vermek. ”

CA Türkiye Genel Müdürü Çetin Uygun, CA’in 2005 yılından bu yana kurumlarda giderek karmaşıklaşan BT sistemlerinin yönetimini kolaylaştıran çözümler sunduğunu belirtti. Uygun CA’in bu paralelde Lean IT yaklaşımını destekleyecek her türlü teknolojik çalışmayı da aralıksız yaptığının altınızı çizdi:

“CA, iş dünyasının vazgeçilmez ve en önemli unsuru olan BT altyapılarında en iyi ve kolay yönetimi sağlayacak teknolojileri geliştirmeye devam ediyor. Her geçen gün artan kullanıcı sayıları ve veri yığınlarının en doğru şekilde yönetilmesi ve BT’den en iyi verimin alınması için sunduğumuz çözümlerle kurumlarda oldukça yaygın bir kullanıma sahibiz. Lean IT yaklaşımını daha yaygınlaştırmak için yeni çözümler üretmeyi ve iş ortaklarımız aracılığıyla kurumları bu konuda bilgilendirerek gerekli desteği vermeyi sürdürüyoruz. Lean IT’nin önde gelen uzmanlarından olan Malcom Fry’ın Türkiye’deki BT yöneticilerini ilk ağızdan bilgilendirmiş olmasından dolayı da çok memnunuz.”