Üst seviye alan adlarında üst seviye birliktelik

Türkiye Bilişim Derneği (TBD), Haziran ayı başında UNIDT adlı Hollanda firması ile Üst Seviye Alan Adı Sistemi (TLD) konusunda işbirliği anlaşması imzalamıştı. Anlaşma ile Web sitesi adreslerinde .com, .net gibi uzantılar kullanmadan da adres almanın yolu açılmıştı. TBD, bu konuda işbirliği yaptığı UNIDT’in UnifiedRoot adlı bir başka Hollanda firması tarafından satın alındığını duyurdu. UnifiedRoot, 20 Aralık’ta düzenlenen bir basın toplantısıyla ülkemizde de resmen faaliyete başladı. UnifiedRoot’un kayıt operasyonu, 30’dan fazla ülkede yönetim hizmeti veren TMF Group tarafından gerçekleştiriliyor.Toplantıda konuşan UnifiedRoot Genel Müdürü Erik Seeboldt, kurumların ve bireylerin kolay anlaşılır İnternet adreslerine sahip olması amacıyla 24 Kasım 2005 tarihinde 18 Avrupa ülkesinde gerçekleştirilen lansman sonrasında tüm dünyada hizmet vermeye başladıklarını söyledi. Seeboldt, “Hedefimiz, tüm İnternet kullanıcıları için üst seviye alan adlarını aynı çatı altında toplayarak, bunlara sahip olmak noktasında tüm dünyaya eşit imkan sağlamaktır” dedi. İlk günde binlerce sipariş aldıklarını belirten Erik Seeboldt, şirketinin 4 kıtada 13 adet kök sunucu sistemi kuruluşu gerçekleştirdiğini, bu sayede de gerekli teknik altyapıya sahip olduğunu sözlerine ekledi. Seeboldt, “Alan adları konusundaki tekelin kırılmasından yanayız. Alan adı sisteminin yönetiminde ve alan adlarının tahsisinde serbest piyasa yaklaşımının desteklenmesi gerektiğini düşünüyoruz. Bu sayede, İnternet adresleri ediniminde serbestleşme mümkün olacak, İnternet’e tekrar ‘yenilikçi güç’ kazandırılacak ve basit, sezgisel adlandırma ve arama standartları yaratılacak. Yeni nesil alan adlarının kullanıma açılmasıyla da, alışılagelmiş alan adlarının fazlaca kullanılmasından kaynaklanan darboğazın aşılması sağlanacak ve sınırsız sayıda ‘İkinci Seviye Alan Adı’ kullanımı mümkün olacak.”

TBD Başkanı Turhan Menteş de, basın toplantısında yaptığı konuşmada, “Geçen ay Tunus’ta yapılan Birleşmiş Milletler Bilgi Toplumu Zirvesi’nde İnternet’in yönetimi konusunda ülkelerin katılımı sonuca bağlanamadı. Dünya bu konuda arayış içerisinde. Bu nedenle TBD, üst seviye alan adlarına sahip olmak konusunda tüm dünyaya eşit imkan sağlayan UnifiedRoot’a destek veriyor” dedi.

TLD (Üst Seviye Alan Adı) Nedir?
İnternet alan adları belirli bir hiyerarşiye göre tanımlanıyor. Bu hiyerarşide, en sağ tarafta yazan isim, en üst seviye alan adını belirliyor. www.tbd.org.tr örneğinde “.tr” en üst seviye alan adıdır. www.sirket.com örneğinde de .com’dur. Yeni Nesil Alan Adları’nda ise .org, tr gibi uzantıların yerini şirket veya kurum isimleri alabilecek. www.tbd, dergi.tbd, etkinlik.tbd gibi örneklerle karşılaşmak mümkün olacak.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Biz, bağımsız yayın kuruluşu olarak, size sunduğumuz hizmetin maliyetini, reklam gelirleri ile karşılıyıoruz. Reklam gelirlerimizii artırmamıza yardımcı olun.