Vahşi kurtlar Turkcell ile takip altında

Turkcell, KuzeyDoğa Derneği ve Orman ve Su İşleri Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü (DKMP) arasındaki ortak protokol ile ülkemizde ilk defa bir “Kurt Takip Projesi” hayata geçirildi. Sarıkamış Allahuekber Dağları Milli Parkı’nda yakalanan iki kurda, KuzeyDoğa Derneği tarafından Turkcell hatlı tasma takıldı. Kuzey ve Doğa adı verilen kurtlara takılan vericiler, Turkcell’in geniş kapsama ağı ve mobil iletişim altyapısı sayesinde detaylı ve gerçek zamanlı yakın takip yapılmasını sağlıyor. Vericiler istenirse kurtların GPS koordinatlarını KuzeyDoğa Derneği Başkanı Doç. Dr. Çağan Şekercioğlu ve dernek bilim koordinatoru uzman biyolog Emrah Çoban’a saat başı SMS olarak da yolluyor.

Turkcell Genel Müdür Yardımcısı Koray Öztürkler konuyla ilgili olarak; “Turkcell olarak Türkiye’nin en iyi mobil iletişim altyapısına sahibiz. Müşterilerimize en üstün iletişim olanaklarını sunmanın yanı sıra  birçok sosyal sorumluluk projesine de bu altyapımız sayesinde önemli destekler veriyoruz. Türkiye, doğal hayat açısından müthiş zenginlikte topraklara sahip. Bu değeri koruyarak gelecek nesillerimize aktarmak için üzerimize düşen görevi yerine getirmek istedik. Bu güzel projeyi hayata geçiren KuzeyDoğa Derneği ve Orman ve Su İşleri Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü yetkililerine teşekkür ediyorum” dedi.

Projenin hayata geçirilmesinde büyük katkıları olan Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü Yetkilileri ise “Türkiye’de kurtlara ilk defa uydu vericisi takıldığı ve takibe başlandığı”nı ifade ederek, “bakanlık olarak ülkemizin doğasının korunmasında gerekli görülen tüm çalışmaları gerek üniversiteler gerekse sivil toplum kuruluşları ile birlikte yapmaya devam edeceğiz. Çalışmayı başarıyla gerçekleştiren KuzeyDoğa Derneği’ne ve Turkcell’e teşekkür ediyoruz” dediler.

İnsan-kurt çatışmasının azaltılması hedefleniyor

Dünyada son 10 yılın en çok bilimsel atıf alan biliminsanlarından biri olan, 2010 yılında Türkiye’de “Yılın Bilim İnsanı” ve 2011 ABD National Geographic Yılın Kaşifi seçilen KuzeyDoğa Derneği Başkanı ve ABD Utah Üniversitesi Biyoloji Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Çağan Şekercioğlu da projeye ilişkin şunları söyledi:

“2001 yılından beri Doğu Anadolu’da yaban hayatı, doğa koruma ve ekolojik araştırma projeleri yürütüyorum. 2003 yılında Kars’ın zengin yaban hayatına odaklandım ve 2007 yılı sonunda KuzeyDoğa Derneği’ni kurduk. “Kurt Takip Projesi” ile Anadolu doğal hayatının ayrılmaz parçası olan kurtların yaşama alanlarının büyüklükleri, mevsimsel olarak kullandıkları alanların belirlenmesi ve insanlar ile ne kadar yakın yaşadıkları ortaya çıkacak. Kurtların hareketleri gözlemlenerek, milli parkta hangi alanları kullandıkları ve ne sıklıkla yerleşim yerlerine geldikleri tespit edilerek, bölgede insan-kurt çatışmasının azaltılması da amaçlanıyor.

2 yıllık hazırlık süreci

Proje için dünyanın en önemli kurt uzmanlarından Zagreb Üniversitesi Biyoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Josip Kuşak Türkiye’ye geldi ve KuzeyDoğa Derneği ekibi ile birlikte çalışmalar gerçekleştirdi. 5 hafta arazide çalışan ekip, verici takılan kurtları takip etmenin yanı sıra, milli park içerisinde kurtlara ait ayak izi, dışkı ve diğer izleri de topladı. Proje için Kars’ta kurtları yakalamak için gerekli teknik ekipmanların temini, kontrolleri ve pratik kullanımları konusunda son 3,5 ayı yoğun olmak üzere 2 yıllık bir hazırlık süreci yaşandı. Vericiler 7 ve 11 Ekim’de takıldı. Daha şimdiden her kurt yaklaşık 200 km yürüdü ve neredeyse Sarıkamış-Allahuekber Milli Parkı kadar bir alanı gezdi. Zamanın Çevre ve Orman Bakanlığı’na (artık Orman ve Su İşleri Bakanlığı), 3 yıl önce, etrafı ağaçsız olan bu milli parkı, ağaçlandırma yoluyla Posof, Gürcistan ve Kafkasların geniş ormanlarına ekolojik olarak bağlamaları konusunda bir öneri götürdük. Türkiye’nin İlk Yaban Hayatı Koridorunun haritasını bakanlığın ağaçlandırma ve Erozyon Kontrol Genel Müdürlüğü yetkilileri ile 2011 bahar aylarında hazırladık. Bakanlık koridorun gerçekleşmesi için çalışmalara başladı. Kurtların takibinden elde ettiğimiz bilimsel veriler, Türkiye’de doğa koruma için diğer bir ilk olan “Türkiye’nin İlk Yaban Hayatı Koridorunun” gerçekleşmesinde de çok önemli katkılar sağlayacak.”

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu