Ana sayfa BT Gündem Varşova temsilcileri belirlendi

Varşova temsilcileri belirlendi

104
0

Gençler bu yıl, “Zorlu Problemlerin Teknoloji ile Çözüldüğü bir Dünya Düşleyin” teması çerçevesinde ve Birleşmiş Milletler Milenyum Hedefleri ışığında hazırladıkları projelerle yarıştılar. 30 Nisan’da Microsoft Türkiye ofisinde yapılan seçmelerde, finale kalan 5 ekibin projeleri arasından Yazılım Tasarımı kategorisinde Erciyes, Galatasaray, İstanbul ve Trakya Üniversitesi öğrencilerinden oluşan BabyRC projesi birinci oldu. Türkiye’yi Temmuz ayında Varşova’da temsil etme hakkını kazanan ekip, Erciyes Üniversitesi Öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Mete Çelik danışmanlığında, bilgisayar mühendisliği bölümü öğrencileri İbrahim Kıvanç, Yasemin Çelik, Burak Kanmaz ve Fatih Coşkun’dan oluşuyor. Imagine Cup Türkiye birincisi BabyRC isimli proje, anne ve bebek sağlığında bilincin artması, hamilelik öncesi, hamilelik ve hamilelik sonrası dönemlerde doktor kontrollerinin düzenlenmesini amaçlıyor.Türkiye finalinde ikinciliği ise Donacy isimli proje kazandı. Prof. Dr. Attila Gürsoy danışmanlığında çalışmalarını sürdüren Koç Üniversitesi bilgisayar mühendisliği öğrencileri Stefan Kirof, Orhan Yedilyıldız, Onur Özcan ve Dorukhan Çolak Donancy projesi ile, insanları toplumsal olaylara karşı duyarlılığını artırmak için sosyal ağların kullanımını ve bu alanlarda çalışan STK’larla bağış yapacak kişileri bir araya getirmeyi amaçlıyor.
Üçüncülüğü ise Yrd. Doç. Dr. Süreyya Özuğur Akyüz danışmanlığında Bahçeşehir Üniversitesi’nde çalışmalarını sürdüren CLEA(I)R isimli proje kazandı. Proje ekibi bilgisayar mühendisliği, yazılım mühendisliği, bilgisayar ve matematik ile çevre mühendisliği öğrencileri Gizem Aktürk, Ünal Akyüz, Okan Kılıç ve Onur Yazıcı’dan oluşuyor. Karbon emisyonunu azaltmak için tasarlanan CLEA(I)R isimli proje bireylerin, kuruluşların gerçekleştirdiği etkinlikler nedeniyle açığa çıkan sera gazı salınımını azaltmak için dinamik bir iş modeli sunuyor.
Imagine Cup Türkiye seçmelerinde birinci olan ekip üyelerine yarışmanın dört yıldan beri sponsoru olan Casper tarafından Nirvana notebook, ikinci ekip Casper Minibook ve üçüncü ekip ise LCD monitör hediye edildi. Dereceye giren öğrencilere ödülleri Microsoft Türkiye Genel Müdür Yardımcısı İpek Tunca ve Casper CEO’su Charlotte Lamprecht tarafından verildi.

Jüri finalisti belirlemekte zorlandı
Microsoft Imagine Cup 2010 Yazılım Tasarımı Türkiye finalinin jürisinde Microsoft Türkiye’nin yanı sıra, yarışmayı destekleyen UNDP, e-Tohum, Garanti Teknoloji, i-Con, THY, Veripark, Birim, Innova ve Deveload temsilcileri yer aldı.
Açılış konuşmasında Microsoft Türkiye Genel Müdürü Tamer Özmen şunları söyledi:
“Microsoft Imagine Cup yarışmasına Türkiye’den katılımların her yıl hızlı bir şekilde arttığına tanık olmak bizleri çok mutlu ediyor. Dünya çapında 67 ülkeden 250.000 öğrencinin başvurduğu Imagine Cup yarışmasında bu yıl Türkiye, 6.000 kayıtlı öğrenci ile üst sıralarda yer alıyor. Microsoft Türkiye olarak gençlerimizin kendi potansiyellerini keşfetmelerini sağlayan teknolojiler sunmanın yanısıra, onları küresel yarışma ortamlarına hazırlamaktan büyük bir keyif alıyoruz. Imagine Cup’ta daha önce de gençlerimizin çok başarılı projelere imza attığına tanık olduk. Microsoft Türkiye, sayısız proje ve programla gençlerimizi bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da desteklemeye devam edecektir. Burada dünya finaline katılarak ülkemizi temsil edecek genç arkadaşlarımıza şimdiden başarılar diliyorum. Finale kalamayan ama çok sayıda parlak projenin sahibi olan gençlerimize ise bu yöndeki çalışmalarından asla vazgeçmemelerini öneriyorum”.
Casper CEO’su Charlotte Lamprecht ise şöyle konuştu:
“Casper, ‘Başarıyı Hayal Eden ve Tutkulu’ 3 genç üniversite öğrencisi tarafından, Türkiye’ye en iyi bilgisayar şirketini kazandırmak için 18 yıl önce kuruldu. Bilişim teknolojilerinin bütün Türk halkı için başarının anahtarı olduğuna inanan üç genç çok çalıştı ve Casper’ı Türkiye’nin en büyük bilgisayar şirketi haline getirdiler. Microsoft’un ‘Türkiye Bilişimle Kalkınıyor’ yaklaşımı çerçevesinde düzenlenen Imagine Cup’a sponsor olmaktan gurur duyuyor ve kendimizi bu devrimin kilit oyuncularından biri olarak konumlandırıyoruz.”

Projelerin esin kaynağı BM Milenyum Hedefleri
Yazılım geliştiren, bilişim teknolojileri ile çözüm üreten ve iş modelleri tasarlayabilen dünyanın en yetenekli öğrencileri, insanlığın dünya çapında karşı karşıya kaldığı en büyük sorunların çözümü için geliştirdikleri projeleri Varşova’da Imagine Cup 2010’un Dünya Jürisi’ne sunacaklar. Gençlerin hazırladığı projeler, Birleşmiş Milletler (BM) tarafından belirlenen sekiz Milenyum Hedefi etrafında şekillendirildi.
Aşırı yoksulluk ve açlığın yeryüzünden silinmesi, herkese için ilköğretim olanağı sunulması, cinsiyetler arası eşitliğin sağlanması, kadınların güçlü kılınarak, çocuk ölümlerinin azaltılması, hamile sağlığı konusunda gelişimin sağlanması, HIV/AIDS, sıtma ve diğer hastalıklarla etkin mücadele, çevre sürdürülebilirliğini güvence altına alınması, gelişim için küresel çapta işbirliği sağlanması olarak belirlenen BM Milenyum Hedefleri gençlere projelerinde ışık tuttu.