Ana sayfa BT Gündem Vatandaşlık bayramı

Vatandaşlık bayramı

168
0

29.11.2009 tarihli Taraf Gazetesi’nin QTube’un Sevindirici haberler kimseyi yanıltmasın.

Geçtiğimiz hafta Adalet Bakanlığı’nın Ulusal Yargı Ağı Projesi SMS Bilgi Servisi Avrupa Birliği E-devlet ödülüne layık görüldü.

Turkcell CEO’su Süreyya Ciliv dünyada yılın CEO’su seçildi.

Aynı ödül töreninde Türk Telekom’un iştiraki Sebit şirketinin geliştirmiş olduğu Vitamin eğitim yazılımı uluslararası ödüllerine bir yenisini daha ekleyerek “dünyanın en iyi içerik çözümü” ilan edildi.

Eğer biz ülke olarak okullarımızda ders kitaplarını kaldırıp, her çocuğun önüne bir bilgisayar koyarak, bu eğitim yazılımını ders kitapları yerine eğitim materyali olarak kullanmıyorsak dünyanın değil, evrenin en iyi çözümü olsa ne yazar?

Bunu Türk mühnedisleri geliştirmiş olmasına rağmen biz gerektiği gibi kullanmıyorsak, bizim mühendislerimizin geliştirdiği ürüne dünya bizden daha çok değer veriyorsa bize ne faydası var?

Türklerin, dünya çapındaki başarılarını sıralamaya kalksak yüzlerce, binlerce örnek vermek mümkün.

En sıcak konulardan birisi. Domuz Gribi aşısı.

Hastalıklara karşı korunma tedbiri olarak ortaya atılan aşının, çiçek hastalığı için Osmanlı topraklarında geliştirilmiş bir çözümden yola çıkılarak geliştirildiğini biliyor muydunuz?

Şimdi tartıştığımız “aşı” konusunun mucidi de biziz.

Biz kendi aramızda kısır tartışmalarla vakit öldürürken elin oğlu bizim fikirlerimizi, bizim ürünlerimizi alıp başını gidiyor. Biz de arkasından baka kalıyoruz.

Sonrasında “biz onların seviyesine nasıl geliriz” diye daha kısır tartışmalarla vakit öldürmeye devam ediyoruz.

Örnek mi?

E-devlet konusu.

Dünya e-devlet hizmetlerinde o kadar ilerledi, biz ilerleyemedik. Sebebi açık. Adamların arkasından onları yakalamak için koşturup dururken yorgunluktan odağımızı şaşırıyoruz.

Mevcut bürokrasimizi e-devlet’e de taşımaya çalışıyoruz.

Internet dünyasında Web 2.0 kavramı tükendi tükenecek. Web 3.0 konuşmaları başladı. Web 2.0 kullanıcıların odağındaki internet uygulamaları. Hizmetleri vatadaş şekillendiriyor. Biz ise vatandaşlar uysun diye kural koymakla meşgulüz, işi yokuşa sürüp duruyoruz.

Daha iyi anlaşılması için bir örnek.
Güney sahillerimizde bir yabancı yatırımcı grubu yıllar önce bir tatil köyü inşa ediyor. Ana bina ile sahil şeridi arasına ise yeşil alan yapıyorlar. Bildiğiniz çimen.

Bizim çok bilmiş Türk’ler gelip adamlarla dalga geçiyorlar.
“Kardeşim yapmışınız tesisi, çimenleri de koymuşunuz ama sahile ulaşmak için vatandaşa patika yapmamışsınız. Şimdi vatandaşlar sahile ulaşmak için o çimlerin üstüne basacaklar, çimleri perişan edecekler”.

Bizim kafamız böyle çalışıyor işte. Bir kural koyarsın, net çizgiler belirlersin. Sonra vatandaşın uymasını beklersin.

Medeniyetin ulaştığı batı ülkelerinde kafaların nasıl çalıştığı ise kendileri ile dalga geçen Türk’lere verdikleri cevapta gizli.

“Farkındayız. Ancak insan içgüdüsel olarak sahile olan en kısa yolu kendisi bulur. Bu yıl insanlar çimlerin üstünden yürürken kendi patikalarını kendisini oluşturacak. Seneye biz o patikaya bir yol inşa ederiz”.

Web 2.0 ve devletten vatandaşa hizmetlerin nasıl çalışması gerektiği konusunda en anlamlı örnektir bence.

Vatandaşın devlet ile ilişkisini düzenlemek için katı kurallar koymak yerine, vatadaşın en kolay, en hızlı ulaşabileceği şekilde kamu hizmetlerini internet ortamına devşirmek.

Hepimizin bayramı kutlu olsun.