Ana sayfa BT Gündem Verbatim 40 yaşında

Verbatim 40 yaşında

115
0

Mühendis ve fizikçi olan Reid Anderson’un başarı hikayesi kırk yıl önce artık dünya çapında yüksek kaliteli depolama medya ile eş anlamlı olan Kaliforniya’daki Silikon Vadisi’nde bir garajda başladı. Verbatim, bu yıl kırkıncı yaşına Avrupa depolama medya pazarında üçüncü büyük marka ve optik depolama medya pazarında dünya lideri olarak giriyor. Verbatim EUMEA bugün, başkanlık görevini 20 yıllık başarılı bir şekilde gerçekleştirmiş Jürgen Fritz’den 2009’da devralan Gary Milner tarafından yönetiliyor

Her şey 1969 yılında Information Terminals Corporation (ITC) firması adı altında Anderson’un bilgisayar depolama medyasının pazar potansiyeli gerçekleştirilmesi ile başladı. İlk üretim, küçük bir şirket olarak satın aldıkları kaset kutusuna şerit bant yerleştirmek idi. Daha sonra ise son derece sağlam ve kusursuz çalışan polikarbonat kaplama özellikli kendi kasetlerini geliştirdi. ITC 1972 yılında, bu ürün ile yüzde 90 küresel bir paya sahiptir ve 30 kişi civarında istihdam sağlamaktadır. 1973 yılında, ITC’deki mühendisler özel bir kaplama sayesinde kir ve hasardan daha fazla koruyan IBM’in ilk 8 inçlik manyetik disketini geliştirdi. ITC,1976 yılında yenilikçi bir yöntemle, benzersiz bir teflon kaplama diskleri ürettiği ilk medya fabrikasını kurarak büyümeye devam etti. “Verbatim” [Latince manası (tam olarak)] adı altında bu disket piyasa sunuldu ve daha sonra da 5,25 inç formatına ulaştı. Bugünkü teknoloji ile karşılaştırıldığında ise bu geniş formatlı diskler, sadece bir kaç sayfa metinden oluşan çok küçük verileri saklayabiliyordu.

Buna rağmen, ürünler sadece OEM’lere satılıyordu, şirket şimdi perakende sektörünü de dahil ederek işi genişletti. Firma, “Verbatim” adını aldığı zaman 1.000’den fazla personeli vardı. 1979 yılında markanın ürün satışları üst seviyeye ulaşınca, hisseleri borsada satışa sunuldu. Bu DataLifePlus disketi piyasaya sürmesinden iki yıl sonra, şirket yüksek kaliteli depolama ortamı üreticisi olarak uluslararası ününü genişletmeye devam etti.

Verbatim, Japonya piyasasında genişlemek için Mitsubishi Kasei ile ortak bir girişime girmiştir. Şirketin, kompakt türü olan 3.5-inç disketi ilerleyen yıllarda başarılı bir satışa ulaştırıp, geliştirilmesi ve yeni üretim tesislerinin inşası için mali şartlar gereği 1985 yılında fotoğraf ve film uzmanı Eastman Kodak’a satılması gerekiyordu.

Bu iş birliğinden beş yıl sonra 1990 yılında firmalar farklı isimlere bölündü. Mitsubishi Kasei, daha sonra adı Mitsubishi Chemical Corporation olan Mitsubishi Petrochemical ile birleşerek bir kez daha şirketin sahibi oldu. Ana şirket, bugünkü ticari varlığını Mitsubishi Kagaku Media adı altında sürdürmektedir.

Verbatim,1990’larda flopi disk ile pazar liderliğine erişti. Ancak, eğilim her geçen gün daha küçük biçimlerde ve daha fazla depolama alanlarına sahip manyetik optik depolama medyasına doğru idi. Verbatim, boş CD ve DVD alanında dün olduğu gibi bugün de uluslararası piyasada liderliğini devam ettirerek üst düzey konuma sahiptir. Verbatim, şimdiki gibi o zamanlar da portföyünde yer alan ürünlerin tümü popüler formatta ve ödüllü test ürünleri ile piyasa lideri olan bir kaç üreticiden biri idi.