Ana sayfa BT Gündem Veri değil, çöp topluyorlar

Veri değil, çöp topluyorlar

111
0

Zaman zaman sizi de arıyorlardır. İster müşterisi olduğunuz bir kurumdan, isterseniz sizi müşteri olarak bünyesine katmak isteyen kurumlardan telefonlar gelir.

Arayanlar ya “avcı” ya “çifçi” statüsündeki satıcılar, kurumlar kısaca.

Avcı olanlar yeni müşteri peşinde koşarlarken, çiftçiler ise ellerindeki müşteriden daha fazla nasıl kar elde ederim onun derdinde.

Tabii ki bunların gerçekleşmesi için gerekli olan da veri. Kısaca sizin hakkınızdaki bilgiler; telefon numaranız, adresiniz, geliriniz, gideriniz vs.

Tam bu sütuna 30 Temmuz’da başlayacak olan 3G hizmetleriyle ilgili gerçekleri yazmayı düşünürken kapı çaldı. Finansbank’ın, Club Xclusive tanıtım mektubu ulaştı. Reina “VIP” müşterilerine özel sunulan avantajlarla bu kulübe katılmamı öneriyorlar!..

Tabii ki dünyadaki cep telefonu kullanıcılarının ancak yüzde 10’unun kullandığı 3G hizmetlerinin “gerçeği” ise önümüzdeki haftaya kaldı.

Finansbank Club Xclusive üyesi olmak için gerekli şartları söylüyorum; Finansbank’taki hesaplarınızın ortalaması aylık 100 bin TL ve üzerinde olacak bir yıl boyunca.

Finansbank mevduat hesabı müşterisi, kredi kartı müşterisi ve kurumsal müşterisi olan benim hakkımdaki tüm bilgiler bu kuruluşun elinde bulunuyor. Son 5 yıldır ne bireysel ne de kurumsal hesabımda ortalama 100 bin TL’nin üzerinde bir mevduat, yatırım bulunmadı. Ortalamasını boşverin bu rakamın üzerine bile çıkmadı.

Ama işte bu banka, çok daha fazla, çok daha detaylı bilgiye sahip olduğu müşterisinin kayıtlarına bakacağına, Reina’nın “VIP” listesine bakıyor.
Kredi Kayıt Bürosu, Merkez Bankası Kara Listesi gibi kayıtlarda sicili bozuk bir müşterilerinin, otomobil kredisi bile vermeye değer bulmadıkları bir müşterilerinin, sadece Reina VIP listesinde bulunması sebebiyle “Zenginler Kulübü”nde yer alabileceğini umuyorlar.

Reina’nın kayıtları, kendi kayıtlarından daha güvenilir çünkü. Ya da öyle bir yanılsama içindeler. Belki de müşteri kaydı, müşteri bilgisi yerine “çöp” topladıklarının farkındalar.
Bunun gibi pek çok mektup, telefon, e-posta ulaşıyor bana.
İçlerinden en komik olanlarından birisi de Vodafone’dandı.
Vodafone’un icra takibi yapan avukatlarından birisi, icra takibine başlanmış dosyamla ilgili olarak borcumu ne zaman ödeyeceğimi sorarken, yine Vodafone’un bayilerinden birisi Vodafone hattım için yeni bir tarife paketi öneriyordu diger telefon hattında.
Müşteri artık arslanın ağzında değil, midesinde olduğu için, icraya verdiği müşterilerine bile birşeyler satmaya çalışıyor kurumlar bu kriz ortamında kısaca.

Ben bu kadar ileri teknolojinin hakim olduğu günümüz dünyasında kuruluşların sahip oldukları teknoloji araçlarını kullanmaktan yana çok büyük sıkıntı içinde olduklarını görüyorum bana temas eden her kuruluşta. İşte bu noktada düşündüğüm şey ise ; madem bu teknolojileri kullanmayacaklar.. Ne den milyonlarca dolar masraf yaparlar ki? Rakiplerine hava atmak için mi? Diye kendi kendime sormaktan geri duramıyorum her seferinde..

Son bir söz de Reina’ya.

Kişisel verilerin gizliliği ile ilgili kanunlar var dünyada. Türkiye’de de bu kanunlar uygulanmaya başanacak.

Bu örnekte olduğu gibi, müşteri listelerinizi, VIP listelerinizi başka kurum ve kuruluşlarla paylaşmaya devam ederseniz başınız bu kanunlarla belaya girebilir.

Ben bilgilerimi üçüncü kuruluşlarla paylaştığınız için dava açmıyorum ancak bunu yapacak birileri kesin çıkacaktır.