Ana sayfa BT Gündem Veri merkezlerinde esneklik verimlilik getiriyor

Veri merkezlerinde esneklik verimlilik getiriyor

111
0

HP, küçük ve orta ölçekli işletmeler ile yine bu ölçekteki veri merkezlerinin işletim performansını artırmak için bir dizi hizmet vermeye başladı. Bu yeni ve gelişmiş veri merkezi hizmetleri platform standartlaştırma, sanallaştırma ve farklı ürünlerden oluşan birleşik veri merkezlerinin kapasitesini artırma, enerji tüketimini azaltma ve sistem basitleştirmeyi kapsıyor. HP aynı zamanda işletmelere ve perakende satış kanallarına yardımcı olan esnek tedarik seçenekleri, yeni teknolojilerin özel ihtiyaçlara göre entegre edilmesi, işletimi kolaylaştırma gibi hizmetler de sunuyor.HP Türkiye Veri Merkezleri Servisleri İş Geliştirme Müdürü Taner Ayas, “Veri merkezlerinin günümüzde değişen ekonomik yapıya ve iş ihtiyaçlarına cevap vermesi gerekiyor. Bu bağlamda işletmelerin verimliliğini artıran, katma değer sağlayan, enerji tüketimi ve maliyetleri azaltan ve işlerin kesintiye uğramadan yürütülmesini sağlayan birleşik veri merkezleri öne çıkıyor” diyor.

Taner Ayas veri merkezleriyle ilgili sözlerine şöyle devam ediyor: “Ekonomik şartların bilgi teknoloji direktörlerini eski veri merkezi sistemlerini genişleterek yatırımlarına sahip çıkmaya zorladığı günümüzde mevcut sistemlerden en yüksek performansı almak ve veri merkezlerini sadece ihtiyaçlar kadarıyla genişletmek önem kazanıyor. Bu noktada veri merkezlerinin farklı platformlar ve işletim sistemlerini desteklemesi, mevcut sistemlere kolay entegre olan genişletilebilir donanımlar olarak kullanıma sunulması gerekiyor. Bunu gerçekleştirmek için de veri merkezi tasarımında üç temel unsura odaklanmak gerekiyor: Sanallaştırma, standartlaşma ve basitleştirme.”

Sanallaştırma esnek kaynak kullanımını mümkün kılıyor. Böylece veri merkezleri ihtiyaca göre genişletiliyor ve ister dış kaynak kullanımı ile bulut bilişim teknolojileri ister şirket içi veri merkezi kullanımı olsun tüm seçeneklerde sistem kaynakları ihtiyaçlar oranında kullanılıyor. Yazılım, veri depolama birimleri, anahtarlar ve sunucuların ihtiyaca göre kullanımı sistemi basitleştiriyor, modüler bir hale getiriyor, verimliliği artırıyor ve maliyetleri azaltıyor. Sistemin basitleştirilmesi ile standartlaşmayı, sistemin kolay kullanılmasını, erişim kolaylığını, kolay kurulum ve iş kesintisine uğramadan bakım ve onarım olanağını beraberinde getiriyor.

Hızlı, verimli, güvenilir sistemler

HP işletmelerde verimliliği artıran bu yeni, güvenilir ve gelişmiş hizmetleri doğrudan kendi sağladığı gibi, dolaylı olarak perakendeciler kanalı üzerinden de sağlıyor.

Taner Ayas bunu şöyle açıklıyor: “Veri merkezlerinin kurulumunu yalnızca gerekli donanımı satın alıp ofiste kurmak olarak algılamamak gerekiyor. İşletmelerin kendilerine özel ihtiyaçlarının karşılanabilmesi için veri merkezlerinin bir kuruluşun ihtiyaçlarına göre özel olarak tasarlanması gerekiyor. Bu da yer seçiminden başlayarak, fizibilite çalışmalarını, planlama, kavramsal tasarım, detaylı tasarım ve devreye alma-entegrasyon aşamalarını kapsıyor. Tüm aşamalar sırasında veri merkezinin mali riskleri azaltma, iş kesintisini önleme, güvenilir ve kullanışlı bir şekilde çalışma gibi özellikleri göz önünde bulunduruluyor.“

HP’nin 200 metrekareden başlayarak veri merkezlerinde kullanılmak üzere tasarlanan değerlendirme hizmetleri, maliyetleri düşürerek kullanım alanını ve bilgisayar kapasitesini artıran optimizasyon seçeneklerini belirlemekte kullanıyor.