Ana sayfa BT Gündem Veri merkezlerinde tasarruf için 7 kural

Veri merkezlerinde tasarruf için 7 kural

107
0

Günümüz iş dünyasında işletmelerin bilgi teknolojileri altyapılarını oluştururken bütünsel bir yaklaşımla planlama yapmaları gerekiyor. Artan ihtiyaçlar karşısında bilgi teknolojileri yöneticileri artık mevcut bilgi teknolojileri ve ağ altyapı yatırımlarıyla daha fazla değer üretmek zorundalar. Veri merkezleri ve bilgi işlem altyapılarında enerji verimliliğini artırmayı amaçlayan firmalar tarafından kurulan Green Grid organizasyonun bir üyesi olan 3Com, kurumların ağ altyapısının verimliliğini artıracak yeni yöntemleri duyurdu. Önde gelen pazar araştırma kuruluşlarından IDC’nin, 3Com sponsorluğunda hazırladığı rapora göre veri ağları altyapısını işletmelerin tüm ekosistemine yaymak, hem firmaların tedarikçileri ve müşterileriyle iletişimlerini güçlendiriyor hem de çalışanların verimliliğini artırıyor. Ayrıca bu sayede veri merkezlerinin enerjisini sağlamak için sadece 2007 yılında Avrupa genelinde harcanan 6 milyar dolardan da tasarruf etme imkanı doğuyor.
3Com Türkiye Ülke Müdürü Nurper Rodoplu, sürdürülebilir ve enerji tasarruflu ağların 7 önemli kuralını şu şekilde sıralıyor:
Telefon altyapınızı IP platformu (Voice over IP – VoIP) üzerine taşıyın. Bu sayede telekonferans teknolojisinin sağladığı maliyet avantajlarından yararlanabilirsiniz. IDC’nin araştırmasına göre firmaların sadece %32’si VoIP teknolojisine sahip ve sadece %15’i toplantılarını telekonferans olarak yapıyor. IP tabanlı iletişim ve telekonferans sayesinde seyahat masraflarından büyük miktarlarda tasarrufun yanı sıra yolda geçen sürede ortaya çıkan iş gücü kaybı da ortadan kalkıyor.
Power over Ethernet gibi teknolojileri altyapınıza kurun. Bu sayede mesela mesai saatleri dışında IP telefonların kapanmasını sağlayabilirsiniz ve bu da enerji maliyetlerinden düşüş anlamına gelir.
2010 yılında standartları onaylanacak olan enerji tasarruflu Ethernet teknolojisine geçiş için şimdiden plan yapmaya başlayın.
Cihaz işlemcisi, hafızası ve güç ünitesinde enerji tasarrufu için geliştirmeler yapan bir ağ donanımı tedarikçisi seçin. Her yeni nesil işlemci teknolojisi ağ cihazlarında daha fazla hatta PC ve sunuculardan da fazla enerji tasarrufu yapma imkanı sunuyor.
Seyahat maliyetlerini düşürmek için ağ altyapınızı video uygulamalarını çalıştıracak şekilde yapılandırın. Video konferans teknolojisi maliyetleri aşağıda çeken bir çözümdür ve IDC’nin raporuna göre hali hazırda toplantıların sadece yüzde 9’u video konferans ortamında yapılıyor.
WAN optimizasyonu gibi ağ tabanlı servisleri ve uygulamaları ağ altyapınıza entegre edin.
Ağ altyapınızı güncel cihazlarla yenileyin. Mesela 2000 uçlu bir ağda eski nesil 3Com Switch 4924 yerine 3Com Switch 4200G kullanmak yılda yaklaşık 77,890 kilowatt saat enerji tasarrufu sağlar. Bu da 62 evin 1 yılda toplam olarak harcayacağı enerjiye eşit.
3Com’a göre firmalar, “yeşil teknoloji”lere geçiş stratejilerini oluşturmadıkları için bu teknolojinin getireceği avantajlardan da yararlanamıyor. Oysa kurumların oluşturacağı ve bilgi teknolojileri liderliğinde yürütülecek “yeşil teknoloji” stratejileri sayesinde enerji tasarrufu ve maliyet avantajının yanı sıra düzenleyici kuruluşların ve devletin enerji verimliliği hedeflerine de katkı sağlayacaklardır.

3Com’un danışman mühendisi, IEEE 802.3 Ethernet Working Group üyelerinden ve 3Com’un The Green Grid’deki temsilcisi olan David Law; “regülasyonlar pek çok firmanın tanımlanan hedeflere ulaşmaları için yol gösteriyor fakat asıl itici güç yeşil teknolojiler kullanılarak bugün ve gelecekte sağlanacak tasarruflar olacak. Büyük kuruluşların BT yöneticilerinin üzerinde en çok kafa yordukları konu, enerjinin nasıl sağlanacağı, nasıl yönetileceği ve nasıl korunacağı” olduğunu söylüyor. Enerji konusunun öneminin daha da artacağını vurgulayan Law, BT yöneticilerinin öncelikle ne kadar enerjiye ihtiyaç duyduklarını ve gelecekte ihtiyaçlarının nasıl değişeceğini hesaplamak durumunda olacaklarının altını çiziyor. Ağ altyapısı, enerji tüketimini azaltmakta anahtar konumda bulunuyor çünkü ağ altyapısı sayesinde iletişim daha verimli olarak kullanılabiliyor.
Green Grid Hakkında
Green Grid, veri merkezleri ve bilgi işlem altyapılarında enerji verimliliğini artırmayı amaçlayan firmalar tarafından kurulan uluslararası bir konsorsiyum. Green Grid’in, herhangi bir firmanın ürün veya çözümlerini onaylamak gibi bir işlevi bulunmuyor. Green Grid, daha çok endüstri genelinde veri merkezleri enerji ihtiyacını düşürecek başarı hikayeleri, ölçümler ve teknolojiler hakkında önerilerde bulunuyor.
Daha fazla bilgi için: www.thegreengrid.org