Ana sayfa BT Gündem Verimerkezlerinde daha az kaynakla daha fazla verim

Verimerkezlerinde daha az kaynakla daha fazla verim

72
0

Symantec, veri merkezlerinin 2008 yılına ilişkin kapsamlı bir analizini sunan 2008 State of the Data Center başlıklı raporunun bulgularını duyurdu. 2007 yılında ilki yayınlanan ve veri merkezlerine ilişkin ikinci bir “yıllık” araştırmayı ortaya koyan 2008 raporunun sonuçlarına göre, veri merkezi yöneticileri bir ikilem ile karşı karşıya. öyle ki, bir yandan kullanıcıların beklentilerini çok daha etkin bir şekilde karşılamak ve çok daha kaliteli bir performans sunmak isterlerken diğer yanda ise veri merkezlerine (data center) ilişkin maliyetlerin en aza indirgenmesi gibi bir taleple de karşı karşıyalar. Rapor ayrıca, veri merkezlerinin içinde bulunduğu bir başka problematik durumu da ortaya koyuyor; sunucu ve depolama cihazlarından “kullanılırlık” anlamında yeterince “fayda” sağlanamadığı gibi, kurumların yürütmekte olduğu felaket kurtarma planları da “yeterli” değil. Son olarak araştırmada yer alan katılımcılar, “çevreci veri merkezi” konseptini yakından takip etmekte olup, bu tür bir veri merkezini destekleyen uygulamaları kullanmaktan yanalar. Yeni söylem: “daha azla daha çok”Araştırmaya katılanların %75’i, kullanıcı beklentilerinin gün geçtikçe ve hızlı bir şekilde arttığını ifade ediyor. Katılımcıların %60’ı ise, kurum tarafından sağlanan hizmet kalitesinin, beklentileri karşılamakta yetersiz kaldığını düşünürken, sadece %10’luk bir dilim, kullanıcıların bekledikleri hizmet kalitesinin kolaylıkla sağlanabileceğini düşünüyor.
Bununla beraber, katılımcılara yıl içindeki en büyük amaçlarının ne olduğu sorulduğunda ise, “maliyetlerin düşürülmesi” konusu açık farkla ve en çok tekrarlanan nihai hedef olarak karşımıza çıkıyor. Hizmet kalitesinin yükseltilmesi ve beklentilerin karşılanması gibi iki temel hedefin yanında, “maliyetlerin düşürülmesi,” birçok kurum tarafından diğer ikisinden çok daha fazla vurgulanan bir amaç olarak ortaya çıkıyor.
Rutin görevlere otomasyon uygulanması (katılımcıların %45’i), (tamamlayıcı, birden fazla konuda uzmanlık kazandıracak personel eğitimi (katılımcıların %40’ı) ve veri merkezlerine ilişkin karmaşanın en aza indirgenmesi (katılımcıların %35’i) ile “daha azı ile daha çoğunu gerçekleştirmek” ya da “daha azla daha çok” şeklindeki söylem, veri merkezlerine ilişkin en güncel ve yaygın motivasyonunu oluşturuyor.
Personel eğitimi hala büyük bir sorun
Araştırma sonuçlarına göre, katılımcıların %68’i personel eğitimini stratejik bir mesele olarak görürken, katılımcıların %78’i de eğitim bütçelerinin artması ya da en azından önümüzdeki iki sene değişmeden kalması gerektiğini düşünüyor.
Kurumlar genellikle personel eğitimi için harici eğitim kurumlarından destek alıyor. Kurumların dışardan aldıkları 3 önemli BT eğitimi daha çok, %46’lık bir oranla iş sürekliliği (business continuity), %43’lük bir oranla yedekleme ve %39’luk bir oranla depolama yönetimi etrafında toplanıyor.