Ana sayfa BT Gündem Vestel Avrupa LCD liginde gözünü liderliğe dikti

Vestel Avrupa LCD liginde gözünü liderliğe dikti

122
0

Avrupa LCD liginin güçlü oyuncuları arasında yer alan Vestel, küresel ekonomik krize rağmen 2009’un ilk çeyreğinde 2008’in aynı dönemine göre pazar payını yüzde 43 oranında artırdı. Avrupa LCD pazarında yüzde 13,4’lük pazar payıyla dördüncülüğe ulaşan Vestel, Türkiye LCD pazarında ise ECID verilerine göre yüzde 45’lik payla lider konumda bulunuyor. Vestel Şirketler Grubu İcra Kurulu Başkanı Ömer Yüngül, “Küresel ekonomik kriz ortamındaki başarımızı üretim kalitesine yatırımımıza ve yeni teknolojilere öncülük etmemize borçluyuz. Avrupa pazarında liderliğe oynuyoruz” dedi.2009’un ilk çeyreğinde Avrupa’ya 1 milyon 170 bin adet LCD satışı gerçekleştiren Vestel, Türkiye’nin LCD ihracatından yüzde 80’lik pay alıyor. Vestel, 2009 sonunda 7 milyon adet ihracatla LCD’de 1,2 milyar Euro ciro elde etmeyi hedefliyor.

Türkiye LCD pazarının lideri Vestel

Vestel’in Türkiye LCD pazarında yüzde 45’lik payla lider konumda olduğunu ifade eden Yüngül, “2008’in 12 ayı boyunca iç pazarda yapmış olduğumuz üretim adedine 2009 yılının ilk 6 ayında ulaştık. Üretim rakamlarımızdaki bu hızlı artış, Türkiye LCD pazarındaki lider konumumuzu koruma yönündeki kararlılığımızın güçlü bir göstergesi” dedi.

Dünyanın en büyük OEM ve ODM üreticileri arasında yer alan Vestel, Avrupa’da CRT ve LCD televizyon ile dijital TV alıcıları üretiminde en büyük, beyaz eşyada ise en hızlı büyüyen üretici konumunda yer alıyor.