Ana sayfa BTGündem Vestel’den IFA’da perhize girdi!…

  Vestel’den IFA’da perhize girdi!…

  Vestel, 29 Ağustos – 3 Eylül tarihleri arasında Almanya’nın başkenti Berlin’de düzenlenen dünyanın en büyük tüketici elektroniği fuarı IFA’ya 4.200 metrekarelik alana kurulu üç farklı standla katılıyor. Bu yıl ilk kez beyaz eşya sektöründeki firmaların katılımına da yer vererek dünyanın en büyük fuarlarından biri konumuna erişen IFA’da, Vestel süper ince LCD TV’lerden dokunmatik ekranlara, dijital alıcılardan canlı video kaydedicilere, ankastre ve tam boy beyaz eşya ürünlerine 800’e yakın ürününü görücüye çıkarıyor. Vestel Şirketler Grubu İcra Kurulu Başkanı Vekili ve Dış Ticaret Başkanı Turan Erdoğan, 2008’de 3 milyar dolar ihracat hedefleyen Vestel’in elektronikte teknolojiye odaklanarak dünya liderler liginde ilk 3’e girmeyi amaçladığını belirtti.

  Tüketici elektroniği, bilişim teknolojileri ve beyaz eşya sektörlerinde iddiasını uluslararası arenada kanıtlayan Vestel, 14. kez katıldığı IFA’da Interaktif Otel TV pazarında yazılım, televizyon ve servis hizmetlerinin tümünü paket halinde bünyesinde geliştirip sunan dünyanın ilk ve tek firması olarak öne çıkıyor. Vestel ayrıca fuara katılan firmalar arasında IP tabanlı LCD TV ve IP tabanlı set-üstü kutu üretimi yapan dünyadaki birkaç firmadan biri olma özelliği taşıyor.

  Vestel’in elektronik standında LCD TV, dijital alıcı, LCD monitör, dizüstü bilgisayar ve IP tabanlı uygulamalar sergilenirken, beyaz eşya standında ise pişirici cihaz, bulaşık ve çamaşır makinesi, buzdolabı ve klimalar görücüye çıkıyor. Kısa süre önce Avrupa ve Rusya’nın en prestijli beyaz eşya markalarından Vestfrost’u satın alan Vestel, beyaz eşya standında Vestfrost markalı ürünlerinin de tanıtımını yapıyor. İskandinavya’nın popüler ve saygın ev elektroniği markası Finlux’u 2006 yılında bünyesine katan Vestel, IFA’da Finlux markalı ürünleri ise ayrı bir standla tüketicilerle buluşturuyor.

  IFA 2008’de Vestel’i Zorlu Holding ve Vestel Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Zorlu, Vestel Şirketler Grubu İcra Kurulu Başkanı Ömer Yüngül, Vestel Şirketler Grubu İcra Kurulu Başkanı Vekili ve Dış Ticaret Başkanı Turan Erdoğan, Vestel Dış Ticaret Genel Müdürü Ahmet Süha Erol ve üst düzey yöneticiler temsil ediyor.

  Turan Erdoğan: “2008’de 3 milyar dolar ihracat hedefliyoruz”

  IFA’daki Vestel standında bir konuşma yapan Vestel Şirketler Grubu İcra Kurulu Başkanı Vekili ve Dış Ticaret Başkanı Turan Erdoğan, Vestel’in küresel televizyon ve dijital kutu pazarında yıllardır pazar liderliğini koruduğunu, Avrupa’da özellikle LCD TV, plazma TV ve dijital kaydedicilerle en geniş ürün portföyüne sahip firma konumunda olduğunu vurguladı.

  Erdoğan, 2007 yılı sonunda Vestel’in eriştiği konumu değerlendirerek, “Vestel son 10 yıldır elektronik sektöründe ihracat şampiyonluğunu koruyor. 2008 yılında 3 milyar dolar ihracat hedefliyoruz” diye konuştu. Erdoğan, Vestel ürünlerinin Avrupa’daki pazar paylarıyla ilgili olarak da şunları söyledi:

  “Vestel, 2007 yılı sonunda 3,6 milyar doların üzerinde cirosu ve 2,6 milyar doların üzerinde ihracatıyla Avrupa pazarında toplam televizyonda yüzde 25, LCD TV’de yüzde 11, dijital alıcılarda ise yüzde 25 pazar payına sahip. Vestel kahverengi eşya sektöründe dünyada 8., Avrupa’da ise 5. sırada bulunuyor. 2007 yılı sonunda Vestel Beyaz Eşya’nın cirosu 1 milyar doları aşarken, ihracatı da 700 milyon doların üzerine çıktı. Vestel beyaz eşya alanında dünyada ilk 25’in, Avrupa’da ise ilk 10’un içinde.”

  “Dünya liderler liginde ilk 3’e girmeyi hedefliyoruz”

  Vestel’in kahverengi eşyada en önemli teknolojik evrimleri olan analogdan dijitale ve tüplü TV’den LCD’ye geçişi başarıyla tamamladığını dile getiren Turan Erdoğan, “Bundan sonrası için Vestel, teknoloji ürünlerine olan odağını artırarak devam etmeyi, böylelikle dünya liderler ligindeki sıralamada daha da yükselerek ilk 3’e girmeyi hedefliyor. Bu amaçla PVR TV, IP tabanlı ve HD set üstü kutular, dizüstü bilgisayar, monitör, Otel TV, Hastane TV gibi gelişen sektörlere yönelik yeni ürün gamları oluşturuluyor. Vestel’in beyaz eşyadaki hedefi ise 10 yıl içinde dünyanın ilk 5 firması arasına girmek” dedi.

  Erdoğan, 2007’de yatırım yapılan Finlux ve Luxor markalı satışlarda bu yıl yüzde 100 büyüme beklendiğini ifade ederek büyüme stratejisi doğrultusunda yeni markalara yatırımın devam ettiğini kaydetti. Bu kapsamda 2008 yılında elektronikte Telefunken, beyaz eşyada Vestfrost markasının da Vestel bünyesine katıldığını hatırlatan Erdoğan, 2009 -2010 yılı marka hedefleri için çalışmaların hızlandırıldığını sözlerine ekledi.

  Vestel’in komşu ülkelerdeki markalaşma stratejisi ve bu ülkelerde Vestel markasının yüksek bir konuma yerleştirilmesinin hem gelir hem de kârlılık anlamında önemli katkılar sağlayacağını dile getiren Erdoğan, “Önümüzdeki yıllarda Avrupa’nın yanısıra büyüme potansiyeli yüksek Güney Amerika, Ortadoğu, Afrika, Asya ve Pasifik pazarlarına odaklanarak Vestel olarak daha da büyümeyi planlıyoruz” diye konuştu.

  Vestel’in en yeni ürünleri fuarda birbiriyle yarışıyor

  Slim LCD TV

  İlk kez IFA’da sergilenen 52”, 47”, 42” ve 26” boyutlarındaki ince panelli LCD TV’ler, mevcut LCD TV’lere oranla yüzde 50 daha ince ve hafif yapısıyla dikkat çekiyor. Standard LCD TV’lerde panel kısımdaki kalınlık 67 mm iken, Slim LCD TV’de 32 mm’ye düşüyor.

  IP tabanlı LCD TV ve IP tabanlı set-üstü kutular

  Yeni ve hızla gelişmekte olan bu pazara giren öncü firmalardan biri olan Vestel, geliştirdiği IP tabanlı set-üstü kutu ve televizyonları IFA 2008’de sergiliyor. Televizyon ve görüntü sinyallerinin genişbant kullanıcısı aboneler veya izleyicilere internet protokolü üzerinden dağıtıldığı IPTV’ler, hem canlı yayını, hem de depolanan video yayınlarını içeriyor. Bu yayınları izlemek için IP tabanlı TV ya da televizyona bağlı IP tabanlı set-üst kutusu gerekiyor.

  IPTV’nin geleneksel TV sistemlerine göre en önemli avantajı, her kullanıcının ayrı bir yayını izleyebilmesi ve iki yönlü iletişim yeteneğine sahip olması. Bu sayede kullanıcının izlediği yayın üzerinde denetim, izleyeceği programı özgürce seçebilme ve istediği zaman izleme olanakları bulunuyor. Avrupa’da halihazırda 4 milyonun üzerinde IPTV kullanıcısı bulunuyor ve pazar büyük bir hızla gelişiyor.

  Interaktif Otel TV

  Vestel, Interaktif Otel TV pazarında yazılım, televizyon ve servis hizmetlerinin tümünü paket halinde bünyesinde geliştirip sunan dünyanın ilk ve tek firması olma özelliğini koruyor. Bu TV, otel müşterilerine tüm dünyadaki TV ve radyo kanallarını her dilde canlı olarak seyretme ve dinleme olanağı sunuyor. Müşteriler sevdikleri tarzda dizi / belgesel ve vizyon filmlerini diledikleri zaman izleyip kendi tercihlerine göre seçtikleri müzik albümünü dinleyebiliyorlar. Vestel Otel TV sayesinde otel odasındaki TV’den internete bağlanabilmek, oteldeki her türlü servisi sipariş etmek, hava durumu, döviz kurlarını takip etmek de mümkün. Oteller de müşterilerin kullandıkları internet, paralı TV kanalları, filmler veya sipariş edilen otel servisleri sayesinde ek gelir sağlayabiliyor. Ürünün hem müşteri hem de otel servis personeli tarafından kullanımı son derece pratik.

  Yalnız TV değil, sistemin tüm yazılımı da Vestel bünyesinde geliştirildi. Vestel, bütün bunların yanında filmlerin yayın haklarını da satın alarak otellere komple sistem sunabiliyor.

  Public Display (Dijital Reklam Panosu)

  Havaalanları, bankalar, alışveriş ve iş merkezleri ile otobüslerin üzerinde bilgi ve reklam panosu olarak kullanımı yaygınlaşan ve “public display” adı verilen plazma ve LCD TV’ler, uzak bir merkezden kablosuz internet, GPRS veya ethernet aracılığıyla yönetiliyor. Ekranda görünen içerik istendiği zaman değiştirilebiliyor. Vestel, “public display” olarak dünyada 82”, 70”, 46” LCD’leri üreten sayılı firmalardan biri olarak öne çıkıyor.

  Dijital TV programlarını kaydedebilen kutu (PVR)

  Televizyon yayınlarının hard disk sürücülerine kaydedilmesine olanak veren kişisel video kaydedici (PVR) teknolojisini bir adım ileriye götüren Vestel, İngiltere’de yayın yapan Dijital Karasal Platform’daki en büyük yayıncı olan Top Up TV için geliştirdiği TUTV PVR ürününü de IFA 2008’de sergiliyor. “Nagravision Şifreleme” sistemiyle korunan ve “Anytime Servisi” olarak adlandırılan bu dijital TV alıcısı sayesinde kullanıcılar artık televizyon rehberine bağımlı kalmıyor ve istedikleri programları kendileri için en uygun zamanda izleyebiliyorlar. Sistemde, dijital kutu içindeki hard disk’te izlenmeye hazır 120 saatlik içerik bulunuyor.