Ana sayfa BT Gündem Vestel yeni nesil yayıncılık için BBC ile ortaklık yaptı

Vestel yeni nesil yayıncılık için BBC ile ortaklık yaptı

122
0

BBC, istenilen programın istenilen anda izlenmesine olanak tanıyan ‘Video-on-Demand’ teknolojisini kullanan yeni kanalının testlerine başladı. Yazılımların Cabot Software, yayın alıcı kutuların ise Vestel tarafından geliştirildiği proje, dijital TV yayıncılığı testlerine yeni başlanan Türkiye için de önemli bir örnek oluşturuyor. Türkiye dijital TV yayıncılığı konusunda henüz ilk adımlarını atarken İngiltere bir sonraki aşamaya bir Türk firması ile geçiş yapıyor. Dijital TV yayıncılığının çok yaygın olarak kullanıldığı İngiltere’nin kamuya ait kanalı BBC, Vestel ve Vestel’in dijital cihazlara yönelik yazılım geliştiren firması Cabot ile ortak gerçekleştirdiği projesinin testlerine başladı. Henüz ismi belirlenmeyen bu yeni kanal, istenilen programın istenilen anda izlenmesine olanak sağlayan ‘Video-on-Demand’ teknolojisini kullanıyor. Kısaca, ‘artık siz TV kanalının yayın akşına değil, TV kanalı sizin hayat akışınıza uyacak’.

İngiltere, yayınların daha kaliteli ve yüksek çözünürlüklü olarak iletilebildiği dijital TV yayıncılığında Avrupa’da lider konumda. Birçok TV yayıncılığı şirketi yayınlarını dijital teknolojileri kullanarak yapıyor. Dijital yayınları izlemek için dijital yayınları alma yeteneğine sahip, üzerinde gelişmiş yazılımların çalıştığı özel TV yayın alıcı kutulara ihtiyaç duyuluyor. Vestel, dijital TV alıcıları konusunda yüzde 60 pazar payı ile İngiltere’de lider konumda. Dijital TV alıcıları üzerinde çalışan yazılımlar ise tamamı Vestel sermayeli yazılım şirketi Cabot tarafından geliştiriliyor. Cabot’ın geliştirdiği yazılımlar sadece Vestel tarafından üretilen alıcılarda değil, pazarda bulunan rakip TV alıcı kutusu üreticilerinin ürünlerinde de kullanılıyor. Cabot, ürettiği yazılımlar ile de İngiltere dijital TV yazılım pazarında yüzde 80 pazar payı ile lider durumda.

Dijital TV yayıncılığı, yayınların dijital teknolojiler ile iletilmesi ve daha kaliteli ve katma değerli hizmetler sunma dışında geleneksel TV yayıncılığından farklı değil. Yani TV kanalı yayınını yapıyor, izleyici de o anda yayınlanan programı izliyor, yayın ile birlikte gelen hava durumu, borsa bilgisi, program hakkında detaylı bilgi gibi katma değerli servisleri kullanabiliyor. Oysa günümüz insanının yaşam temposu her zaman TV kanallarının yayın akışına uymayabiliyor. BBC’nin Vestel ve Cabot ile birlikte geliştirdiği proje bu soruna çözüm getiriyor. Londra’da Vestel tarafından özel olarak üretilen dijital TV alıcıları ile testine başlanılan yeni BBC kanalı sayesinde izleyiciler, programları yayınlandığı saatte değil, izlemek istediği saatte izliyor.

BBC’nin henüz test aşamasında olan yeni kanalının izleyicileri, TV izlemek istediklerinde kumandalarını kullanarak karşılarına gelen menüden izleyebilecekleri programı seçiyor ve BBC tarafından gece boyunca üyenin dijital TV alıcısına gönderilen ve cihazın sabit diskinde saklanan programın keyfini çıkarmaya başlıyor.

BBC’nin televizyon izleme alışkanlıklarını değiştirecek bir projede iş ortağı olarak Vestel ve Cabot’ı seçmesinin çok önemli olduğunu söyleyen Vestel Şirketler Grubu AR-GE’den Sorumlu İcra Kurulu Üyesi İhsaner Alkım, “Bu işbirliği Vestel’in teknolojiyi uygulayan firma konumundan teknolojiyi geliştiren firma haline geldiğini gösteren önemli bir çalışmadır. Cabot ve Vestel olarak bu projenin hem yazılım hem de donanım kısmını üstlenerek dijital TV teknolojileri alanında Avrupa’nın en iddialı firması olduğumuzu göstermiş olduk. Bu proje ile elde edeceğimiz başarı, dijital TV teknolojileri alanındaki iddiamızı güçlendirecek ve Avrupa TV pazarındaki liderliğimizi de pekiştirecektir” dedi.

Türkiye’de de bazı kanalların uydu üzerinden dijital TV yayını yapmaya başladığını anlatan Alkım, artık kablo TV ve karasal TV yayıncılığının da dijital hale gelmesi gerektiğini söyledi. “Türkiye’de de karasal dijital TV yayıncılık konusunda testlere başlandı. Vestel olarak biz de bu konuda destek sağlamaktayız” diyen Alkım, sözlerine “Fakat bu dönüşüm sadece devlet televizyonları ile olacak bir iş değil. Özel kanalların da bir an önce bu konuda çalışma yapması gerekiyor” diye devam etti.

BBC ile ortaklaşa geliştirdikleri proje ile televizyon yayıncılığının yeni bir döneme gireceğini ve oyunun kurallarının değişeceğini söyleyen Cabot Genel Müdür Vekili Alp Somyürek ise bu yeni dönemi “prime time kavramının ortadan kalkacak ve izleyicinin izlemek istediği programlar popüler olacak. Kısaca izleyici, verileni değil, izlemek istediğini seyredecek” sözleri ile anlattı. Dijital yayıncılığın yaygınlaşması ile HD (High-Definition) olarak adlandırılan yüksek çözünürlüklü TV yayınları da daha ulaşılabilir olacak ve TV yayınlarının kalitesi artacak ve TV izlemek daha zevkli olacak.