Ana sayfa BT Gündem VIA’da güç tüketimi 1 Watt’a kadar indi

VIA’da güç tüketimi 1 Watt’a kadar indi

91
0

VIA Technologies, Inc, VIA Eden ultra düşük gerilimli (ULV) işlemci ailesine 500 MHz’lik yeni bir model eklendiğini açıkladı. Bekleme konumunda enerji tüketimi sadece 0.1 Watt olan 500 MHz’lik VIA Eden ULV işlemci, en temelden itibaren geniş bir aralıktaki endüstriyel, ticari ve ultra mobil uygulamaların düşük güç tüketim gereksinimlerine uyacak biçimde tasarlandı. Yeni işlemci, müşteriler için hazırlanmış birçok anakartla birlikte 23-24 Ağustos 2007 tarihlerinde Tayvan’da düzenlenen “Gömülü Sistem Konferansı” (Embedded System Conference) sırasında sergilendi.

Güç verimliliğini yeniden tanımlayan fansız 500 MHz VIA Eden ULV işlemci, 1 Watt güç tüketimi sınırları içinde tamamen x86 tabanlı bir işlemci için eşi görülmemiş hıza ulaşıyor, sessiz güçlü sistem tasarımları için yeni bir alan açıyor. 21 x 21 mm’lik ultra kompakt NanoBGA2 paketlemeyle üretilen VIA Eden ULV işlemci, x86 platformunun hiç olmadığı kadar küçük ve hafif kasalara sığabilmesini sağlıyor.

VIA Technologies, Inc. Kurumsal Pazarlamadan Sorumlu Başkan Yardımcısı Richard Brown, “Müşterilerimize yaratıcı sistemler inşa etmeleri için gerekli tuğlaları vermek ve PC teknolojisini yeni pazarlara taşımalarını sağlamak ‘Küçük Güzeldir’ stratejimizi tanımlıyor. Yeni VIA Eden ULV işlemcimiz, performansı, enerji verimliliği ve kompakt boyutlarıyla gömülü sistem geliştiricilerine sistemlerine değer katma ve pazarı ileri götürme olanağı sunuyor” açıklamasını yaptı.

Yeni işlemci, en yüksek güç tüketimi 3.5 Watt’ı aşmayan, çok çeşitli multimedya, bağlanabilirlik ve depolama seçeneklerini destekleyen, ultra kompakt gelişmiş hepsi bir arada dijital medya yonga seti VIA CX700/M sistem medya işlemcisi ile eşleştirilebiliyor ve en yüksek güç tüketimi 10 Watt’tan az olan sistem platformlarını mümkün kılıyor.

500 MHz VIA Eden ULV işlemciyle ilgili daha fazla detay, VIA internet sitesinden indirilebilen “The 1 Watt Processor: Making x86 More Accessible to the Embedded Market” adlı rapordan elde edilebilir: