Ana sayfa BT Gündem VIA’ya enerji tasarruf sertifikası

VIA’ya enerji tasarruf sertifikası

118
0

Silikon yonga teknolojileriyle PC platform çözümleri geliştiricisi VIA Technologies, Inc, gelişmiş PowerSaver teknolojisinin olağanüstü enerji verimliliği nedeniyle Çin Standartları Enstitüsü (CSC) tarafından sertifikalandırıldığını açıkladı. Kendi alanında CSC’nin ilgisini çeken ilk teknoloji olan VIA PowerSaver, işlemci güç tüketimini efektif biçimde düşüren pratik uygulamaları ve üstün enerji verimliliğiyle, iş ortamlarına ve tüketicilere sağladığı ekonomik getirilerden dolayı takdire değer bulundu.

CSC, Amerika’daki Energy Star programına eşdeğer biçimde, güç koruması ve çevreye dost tasarımları ödüllendiren bir sertifikasyon programı üzerinden enerji verimliliğini teşvik etmeyi amaçlıyor. Kar amacı gütmeyen CECP (Enerji Korunumlu Ürünler İçin Çin Sertifikasyon Merkezi) ve CSC organizasyonları, üreticileri kaynak verimliliği yüksek ürünler hazırlamaları için teşvik ediyor ve tüketicilerin kullanım ömrü uzun ürünler seçebilmesi için yardım sağlıyor. Hükümetin enerji verimliliğine büyük önem verdiği ve halkın çevreye giderek artan oranda özen gösterdiği Çin’de, CSC ürün onayı hem satıcılar hem de tüketiciler için daha da önemli bir hal alıyor.

Çin Standartları Enstitüsü Teknik Bölüm Yöneticisi Chun-Yan Zhu; “Enerji verimliliği olan bir toplum hedefini gerçekleştirmek için sadece Hükümet ve toplumdan değil, aynı zamanda VIA gibi sosyal sorumluluk hissi güçlü olan işletmelerden destek bekliyoruz. CSC, bilgisayarların hızla yaygınlaştığı şu günlerde, PowerSaver teknolojisini sertifikalandırırken VIA’nın enerji verimliliği teknolojilerindeki uzmanlığının Çin doğasına belirgin katkı sağlayabileceğinin farkındaydı” açıklamasında bulundu.

VIA PowerSaver teknolojisi, çalışan uygulamaların performans gereksinimine göre işlemci saat hızını dinamik olarak ayarlayabiliyor. Düşük yoğunluklu görevler sırasında işlemci daha düşük frekansta çalışabiliyor. Böylece daha az ısı üretiyor ve sabit frekanslı çalışma durumuna göre %40’a varan oranda az enerji tüketiyor. Bu durum sadece elektrik faturasını düşürmüyor, aynı zamanda çevreye yayılan CO2 miktarını azaltma çabalarına belirgin biçimde destek de sağlıyor.

VIA C7, VIA C7-M mobil, VIA C7-D masaüstü ve fansız VIA Eden dahil tüm VIA işlemciler tarafından desteklenen VIA PowerSaver, sadece geleneksel PC ve dizüstü bilgisayarlara değil, aynı zamanda bağlı istemciler gibi genişleyen pazarlara da katkı sağlıyor. Teknolojinin güç koruyucu getirileri, gelişim gösteren pazarlara yönelik sistemlerde güç kaynaklarının sınırlı olabileceği belirli uygulamalar ve ultra mobil cihazların yeni örneklerinde batarya ömrünü artırmak için uygun. VIA PowerSaver teknolojisi, VIA’nın enerji verimi yüksek yongalarını ve anakartlarını içeren lider portfolyosuyla bir araya geldiğinde firmanın uzun vadeli sistem güç tüketimi azaltma stratejisini yansıtıyor.

VIA Technologies Başkanı ve CEO’su Wenchi Chen; “PowerSaver teknolojisi ile CSC sertifikasyonu aldığımız için mutluyuz, çünkü enerji verimliliği alanındaki liderliğimizi onaylıyor. VIA, Yeşil Bilgisayar Girişimi dahilinde, enerji koruyucu standartlar tanımlamak, bilgisayar kullanımının çevre üzerindeki etkilerini azaltmaya yardımcı olmak ve daha küçük, sessiz ve yüksek enerji verimli PC2.0 jenerasyonunu yaygınlaştırmak amacıyla hükümetlerle ve iş ortaklarıyla çalışmaya devam edecek” dedi.