Ana sayfa BT Gündem Visa ödemelerde fiziksel teması ortadan kaldırıyor

Visa ödemelerde fiziksel teması ortadan kaldırıyor

115
0

Visa Avrupa Yeni Kanallar Yöneticisi Guido Mangiagalli ve Visa Türkiye Genel Müdür Yardımcısı Nur Öztin Kurak, nakit dışı ödeme platformlarının yaygınlaşması açısından büyük önem taşıyan “Temassız” teknolojisindeki mevcut uygulamaları ve Visa Avrupa’nın bu alanda geleceğe ilişkin hedeflerini İstanbul’da düzenlenen bir toplantıda medya mensuplarıyla paylaştı.“Temassız” teknolojisinin küçük harcamalarda ödeme kartı kullanımını artıracağını ve nakit işlemleri azaltacağını belirten Mangiagalli, bunun bir yandan nakit işlemlerden kaynaklanan maliyetin ekonomi üzerindeki yükünü azaltacağını, diğer yandan da kart sahipleri ve üye işyerlerine önemli faydalar sağlayacağını söyledi.

Mangiagalli, yılda 361 milyar nakit ödeme işlemine karşılık 60 milyar nakit dışı ödeme işleminin yapıldığı Avrupa’da nakit işlemlerin topluma maliyetinin 50 milyar euro’ya ya da Avrupa toplam GSYİH’nın yüzde 0.5’ine ulaştığını vurguladı. Bu işlemlerin önemli bir bölümünün küçük harcamalardan oluştuğunu hatırlatan Mangiagalli, Visa Avrupa’nın küçük harcamalara yönelik “Temassız” çözümünün bu çerçevede nakit işlemleri azaltacak etkin bir çözüm olduğunu vurguladı.

Visa Türkiye Genel Müdür Yardımcısı Nur Öztin Kurak ise “Temassız” teknolojisinin öncülüğünü dünyada olduğu gibi Türkiye’de de Visa’nın yaptığının altını çizdi. Öztin Kurak, Türkiye’deki ilk “Temassız” uygulaması olan köprülerde kartlı geçiş sisteminde Visa kartlarının kullanıldığını belirtti ve bu alanda üye bankalarla bir dizi proje yönetildiğini söyledi.

“Temassız” ödeme kartları tüketici açısından daha hızlı ve pratik işlem yapma olanağı anlamına gelirken, işyerleri de aynı sürede daha fazla satın alma işlemi ve operasyon maliyetlerindeki azalma gibi avantajlardan fayda sağlıyor.

“Temassız” teknolojisi ayrıca köprü ve otoyol gişeleri, park yerleri gibi noktalarda uzaktan ve hızlı işlem yapmayı sağlayarak hayatı kolaylaştırıyor.

Visa’nın Yakın Alan İletişimi (Near Field Communication) teknolojisi ile Temassız ödemeleri farklı platformlara uygulama çalışmaları ise sürüyor. Bu çalışmalar sonucu, “yolculuk sırasında Internet’ten müzik satın alma”dan “self servis otel kaydı”na, “uçuş için check-in yapma”dan “akıllı posterler”e kadar bir dizi alanda Temassız ödemeler gündelik hayatımıza girecek.