Ana sayfa Kemalettin BULAMACI Vodafone Arena’da “AKILLI” satış!..

Vodafone Arena’da “AKILLI” satış!..

228
0

KemoTERS KÖŞE / Kemalettin BULAMACIDünyanın en akıllı stadyumu. Öyle akıllı ki 2022 FIFA Dünya Kupası’na ev sahipliği yapacak olan Katar’da 8 stadyuma örnek teşkil edecek. Peki izleyicilerin “bedava” kullanmak için verdiği bilgileri üçüncü parti şirketlerle paylaşmak? O da örnek olacak mı?

Akıllı stadyum, Katar, FIFA kelimelerini “anahtar” kelimeler olarak düşünürseniz, Beşiktaş’ın 14’üncü şampiyonluk zaferine ulaştığı Vodafone Arena diye adlandırılan, BJK İnönü Stadyumu’ndan bahsettiğimi hemen anlayacaksınız zaten.

Akıllı Stadyum, olarak adlandırılan tesisin en “akıllı” yanı, izleyicilerin aktivite sırasında ücretsiz Wi-Fi -kablosuz internet –  hizmetine erişebiliyor olmaları. Internet görünüşte “ücretsiz!” de astarı yüzünden pahalıya geliyor. Hele hele, ücretsiz internete bağlanmak için vermiş olduğunuz bilgiler Vodafone Türkiye’nin bayilerinin eline tutuşturuluyorsa… Seyirci bilgilerini, başkaları ile paylaşmak ise argo ifadesiyle “SATIŞ” oluyor.

Bundan sonra antalacaklarım, tamamen müşteri deneyimi ile ilgili ya da bu vaka olduğu gibi potansiyel müşteri deneyimi ile ilgili olaylar. Anlatacaklarım tamamen gerçek olup, benimle ilgili olarak bilmeniz gereken “Bahtsız Bedevi” veya “Şanslı Gazeteci” olduğum gerçeğidir. Bu gibi yaşadığım örneklerle ilgili bence efsaneleşmiş tecrübelerime bir göz atın, sonra Vodafone Arena ve AKILLI SATIŞ kısmına geçin isterseniz…

Bayii kullanmıyorsa vatandaş neylesin senin hizmetini
Muteber olmayan itibar danışmanları
Herkes Vodafone’a, Vodafone Kemalettin’e

Benim ne kadar bahtsız olduğumu veya ne kadar şanslı!.. olduğumu yukarıdaki yazılardan birini veya hepsini okuyarak anladınız sanırım. Gelelim Vodafone Arena’daki AKILLI SATIŞ‘a…

Haberleşme çağında olduğumuz için, tabii ki yine telefon mevzu bahis. Telefonum çaldı. 533’lü Turkcell numaram. Bir de 542’li numaram var. Kurumsal hattım. Sanırım bir ayını doldurdu, kurumsal hatlarımızı Vodafone Türkiye’nin, Kurumsal Müşterileri için sunduğu hizmetlerinin yetersizliğinden dolayı Türk Telekom’a taşıdık.

08505423636 numaradan arıyorlar. Ülkeninin yarısının 19 Mayıs tatilini hafta sonu tatili ile birleştirdiği 20 Mayıs Cuma günü 18:03’te.  Müsait değildim. Açamadım.
Ardından, belki önemli bir şeydir, diyerek ben döndüm. 18:27’de.
Telefonu açan yok. Ancak ses kaydı var.
VODAFONE,  ARAYIN GELELİM, SERVİSİ“ymiş beni arayan numara. Ancak kendilerine ulaşmam için 05425423636 numaralı telefondan aramam gerektiğini söylüyor. 18:28’de bu numarayı aradım.
Karşıma çıkan hanımefendi de “VODAFONE,  ARAYIN GELELİM, SERVİSİ” olarak açtı telefonu.
Belki benim cahilliğim.. Ne bu servisi, ne de böyle bir hizmet numarasını duymadım daha önce. Belki böyle bir hizmetin olduğundan haberdar olsam, kurumsal hatlarımızı Türk Telekom’a taşımazdık. Ama o dönemde, müşteri hizmetlerinden hiçbirisi de bana böyle bir hizmet olduğunu anlatmadı.

Sanırım, kurumsal hatlarımızı niye kendilerinden taşıdığımıza yönelik bir anket yapıyorlar diye düşündüm. Ama öyle değilmiş.
Hanımefendinin iddiasına göre, Vodafone Arena’da (Sadece Beşiktaşımızın son üç maçına gittim) numaramı Vodafone’a taşımak istediğime dair bir form doldurmuşum. Düşündüm. Öyle bir form doldurmadım. Doldurduğum tek bir form var, o da AKILLI STAD’da, internet hızını deneyimlemek için Vodafone Türkiye tarafından sunulan bedava internet hizmetine erişmek için gerekli olan form.
Hatırladığım, onda da “Numaramı Vodafone’a taşımak istiyorum” şeklinde bir ibare yoktu. Zaten olsa, rekabet kurallarını ihlal ettiklerinden rekabet kurulu tarafından cezaya çarptırılırlar.

Yani doldurmadığım bir form yüzünden beni aradıklarına göre ortada tek bir seçenek kalıyor. Vodafone Arena stadında kullanıcılardan toplanan verileri kullanarak hizmet satmaya çalışıyor “VODAFONE,  ARAYIN GELELİM, SERVİSİ“.

Hanımefendiye ısrarla ve ısrarla hangi şirket olduklarını sordum. Defalarca. Servisin ismini söylüyor, şirketin ismini söylemiyor. Hatta arada “sesiniz gelmiyor, sizi duyamıyorum” diyor. Şirket ismini sordukça.
Pes etmedim. En sonunda şirketin ismini öğrendim. TEMPO İLETİŞİM HİZMETLERİ.
Vodafone Türkiye’ye çok yakın, İstanbul Maslak’ta Maslak İş Merkezi’ndeymiş ofisleri. Ortaklarının isimlerini de TC Kimlik numaralarını da öğrendim Ticaret Sicil Gazetesi kayıtlarından. Ama bunları kamuoyu ile paylaşmam doğru olmayacak. Merak eden olursa ticaret sicil gazetesi arşivinden soruştursun.
Vodafone Türkiye’nin forum sayfalarından edindiğim bilgiye göre Vodafone’un yetkisi ile verilen bir hizmetmiş bu Tempo çağrı merkezinin sunduğu “VODAFONE,  ARAYIN GELELİM, SERVİSİ“. Ama bu işbirliği, Vodafone Türkiye’ye, Vodafone Arena’da topladığı veriyi başka bir kuruluş ile paylaşma imtiyazı tanımaz. Kişisel verilerin korunması kanununa aykırı benim bildiğim. Vodafone Türkiye de kanuna karşı gelmeyeceğine göre, benim bilgilerimi toplayan Vodafone’dan elde edip, Tempo’ya teslim eden birileri var demek ki… Ya da daha kötüsü, stadda toplanan 42 bin kişinin verisini satan birileri var.

Konuyu Vodafone Türkiye yetkililerine intikal ettirdim. Hem sosyal ağlardan hem de yazılı olarak tüm CXO ekibine, Kurumsal İletişim Bölümü yetkililerine ve çalıştıkları Ogilvy Halkla İlişkiler şirketinin yöneticilerine. Benim telefon numaramın başka bir şirketin eline nasıl geçtiğini açık açık, konunun detayını da vererek sordum. Ancak Vodafone Türkiye, bu yazıyı yazdığım sıralarda henüz konuya ilişkin bir açıklamada bulunmadı.

Benim, Vodafone Arena’da,  ücretsiz internete bağlanmak için vermiş olduğum veriler, nasıl oluyor da Vodafone’un işortağının, yani üçüncü bir şahsın eline geçiyor?

Bu konuda hem beni, hem kamuoyunu hem de Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurulu’nu aydınlatabilirlerse sevineceğim.