Ana sayfa BT Gündem Vodafone da 3G’de 28.8 Mbit’i gördü

Vodafone da 3G’de 28.8 Mbit’i gördü

89
0

Vodafone’nun Türkiye 3G ekibi, geçtiğimiz aylarda yaptığı hız denemesiyle 21.1 Mbps (megabit/saniye) olarak gerçekleştirdiği veri indirme hızını, 28,8 Mbps’a taşıdı. Bundan 2 hafta önce Ericsson Turkcell ile Türkiye’de 3G şebekesi üzerinden 28.8 Megabit bağlantı hızını test etmişti. İstanbul Vodafone Plaza’da basının da katılımıyla gerçekleştirilen veri indirme hız testinde, Vodafone Türkiye, 3G HSPA + MIMO (Multiple Input Multiple Output) teknolojisiyle 28,8 Mbps’a ulaştı.

Vodafone Türkiye Teknolojiden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı John Samarron yaptığı açıklamada; “Daha önce İstinye Park’ta gerçekleştirdiğimiz demoda Türkiye’de 3G ağında ilk kez 21,1 Mbps’a ulaşarak rekor kırmıştık. Bu defa 3G’de defalarca laboratuar ortamında test etmiş olduğumuz hızı gerçek şebeke ortamında göstererek başarımızı paylaştık. Dünyadaki teknoloji liderliğimizi Türkiye’de de sürdürmeye kararlıyız” dedi.

Vodafone’un 3G alanındaki global birikimini Temmuz sonu itibariyle sunmaya başlayacağı ve Vodafone Türkiye’nin 3G altyapısı, geleceğin teknolojisi olarak adlandırılan 4G’ye de uyumlu olarak gerçekleştirildiği kaydedildi. 15 ülkede 33 milyon 3G cihazı kullanıcısıyla dünyadaki en büyük 3G şebekesine sahip olan Vodafone, 3G sonrası teknolojilerin şekillenmesinde de kilit bir rol oynuyor.

3G cihazlar ve 3G teknolojisinin yoğun olarak kullanılacağı USB Mobil Modemler ile daha hızlı, daha kaliteli veri alışverişi Vodafone Türkiye güvencesiyle hizmete sunulacak.