Vodafone’da büyüme hızı düştü

Vodafone Grubu 30 Haziran’da sona eren 2013 mali yıllarının ilk çeyrek sonuçlarını açıkladı. Vodafone Türkiye bu çeyrekte 105 bin net abone kazanımı ile abone sayısını 18 milyon 352 bine yükseltirken servis gelirlerindeki büyüme oranı da yüzde 20’nin altına düşerek yüzde 18,7 olarak gerçekleşti.2012’nin ilk çeyreğinde 424 milyon Sterlin gelir eden Vodafone Türkiye daha önceki çeyreklerden geriye dönük olarak yüzde 21, yüzde 23,5 ve yüzde 24 yıllık servis geliri büyümesi elde etmişti. Veri gelirlerinde ise bir önceki yılın aynı çeyreğine oranla yüzde 69,2’lik bir büyüme kaydedildi.

Vodafone Grubu içinde son çeyreklerde en yüksek gelir büyümesine sahip olan Vodafone Türkiye geçtiğimiz çeyrek büyüme rekorunu binde birlik farkla Vodafone Hindistan’a kaptırmıştı. Bu çeyrek ise sadece yüzde 16,2 büyüyen Hindistan’ın yine önüne geçmiş durumdalar. Vodafone’un özellikle Avrupa operasyonundaki gelir erimesi ise devam ediyor. Vodafone’un yeni yönetim modelindeki CEO değişikliklerinin bu gelirlere etkisinin ne olacağını ise bir sonraki çeyrek gösterecek.

Avea’yı neredeyse yakaladılar

Vodafone aboneleri toplamda 18 milyar 997 milyon dakika konuşurlerken abone başına ortalama konuşma süresi ise 345 dakikaya kadar yükseldi. En yüksek konuşma oranına sahip olan Avea’ya (350 dakika) da ilk defa bu kadar yaklaşmış oldular.

Vodafone Türkiye’nin abone başına gelir (ARPU) rakamı da toplamda 20.9 TL olarak gerçekleşirken bu rakam faturalı abonelerde 37.2, ön ödemeli abonelerde 12.7 olarak gerçekleşti.  Hafta başında Türk Telekom Grubu’nun açıkladığı verilerde Avea’nın ortalama ARPU geliri 21.3 TL. Faturalı abonelerde 31.8 ön ödemelilerde ise 12.1 TL olarak gerçekleşmişti.

Vodafone Grup’un Performansı

Vodafone Grubunun gelirleri bir önceki yılın aynı çeyreğine göre yüzde 1’lik bir artışla 10 Milyar 797 Milyon Sterlin’e yükselirken Servis gelirlerinde ise binde 6’lık bir artışla 9 Milyar 975 milyon Sterlin’e ulaşıldı.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Biz, bağımsız yayın kuruluşu olarak, size sunduğumuz hizmetin maliyetini, reklam gelirleri ile karşılıyıoruz. Reklam gelirlerimizii artırmamıza yardımcı olun.