Vodafone’dan acı itiraf!…

BTYORUM

Vodafone Türkiye’nin 3G internet hızı ile ilgili yaptığı en son reklamındaki bir hatası acı itirafı da beraberinde getirdi. Vodafone’un Türkiye’deki teknoloji tedarikçisi Nokia Siemens Networks’e yaptırdığı “BAĞIMSIZ!..” hız testi verileri, Pcnet ve Chip dergilerinin ABD’de gerçekleştirmiş olduğu 4G hız testleri ile kıyaslanarak Vodafone’un Türkiye’deki hızının ABD’deki operatörlerin hızından çok daha yüksek olduğu ve tüketicinin kendilerini seçmeleri için başka bir sebebin daha ortaya çıktığı söyleniyor.

Temmuz ayında tedarikçinin yapmış olduğu araştırmadaki veriler ile başka bir kuruluşun yapmış olduğu testteki verileri yani Elma ile Armutu karşılaştırma olayına girmeyelim. Bu zaten başlı başına bir komedi.

Burada asıl dikkat edilecek nokta Mayıs ayında Pcnet dergisinin yapmış olduğu tesste hız değerlendirmelerinde Avea’nın bile gerisinde kalarak 3G hızında Türkiye’nin en yavaş operatörü çıkan Vodafone Türkiye’nin bu test verilerine itibar etmemesi ama aynı metodoloji, aynı yazılımlar, aynı cihazları kullanarak ABD’de yaptığı hız değerlendirme testinde çıkan sonuçları inandırıcı bulup bu verileri referans göstererek reklamında kullanması.

O zaman buradan şu çıkarımda bulunmak mümkün.

PCnet’in mayıs ayında Türkiye’de yaptığı 3G testinin verileri yanlışsa ABD’deki testinin verileri de yanlış. Yani bu verileri kullanarak reklam yapmak tüketiciyi alanen kandırmak oluyor.

… veya

PCnet’in ABD’deki 4G testinin verileri güvenilir, doğru, reklamlarda kullanılacak kadar sağlamsa mayıs ayında Vodafone Türkiye’nin ülkedeki en yavaş 3G hızına sahip olduğu sonucunu çıkartan veriler de doğru. Yani Vodafone Türkiye’de en yavaş 3G şebekesine sahip olduğu gerçeğini kabul ediyor.

TESTLER NE DİYOR?

PCnet’in mayıs ayında 9 farklı şehir ve 59 noktada gerçekleştirdiği testte Vodafone Türkiye’nin 3G hızı ortalama 4,55 mbps rakiplerinin ise 11,91 mbps ile 4.90 mbps olarak ölçülmüştü.

Nokia Siemens Networks’ün Temmuz 2012’de 10 şehir ve 110 farklı lokasyonda gerçekleştirmiş olduğu testlere göre Vodafone’un 3G hızı 17,91 mbps rakiplerininki ise 9,90 mbps ile 7,22 mbps olarak ölçülmüş durumda.

Mayıs ayından Temmuz ayına kadar Vodafone’un şebeke altyapısının inanılmaz bir gelişme göstererek hızının neredeyse dört kat artması olası. Rakiplerinden birisinin hızının düşmesi, diğerinin de yüzde 50 hızını artırması da.  Ama şöyle bir gerçek var.. Vodafone’un “GÜVENİLİR” olarak gördüğü ve reklamlarında kullanarak kamuoyu ile paylaştığı PCnet’in testinin mayıs ayı testinde Vodafone Türkiye’de hız olarak en sonuncuydu. Bunu ben değil. Vodafone reklamda kullandığı verilerle kendisi söylüyor.

Sonuncu olduğunu açıkça ilan eden bir şirkete geçmek için başka bir sebep daha…  

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Biz, bağımsız yayın kuruluşu olarak, size sunduğumuz hizmetin maliyetini, reklam gelirleri ile karşılıyıoruz. Reklam gelirlerimizii artırmamıza yardımcı olun.