Vodafone’dan Samsun’a 600 kişilik çağrı merkezi

Vodafone Türkiye, Samsun’da resmi açılışı gerçekleştirilen yeni çağrı merkeziyle ileri müşteri hizmetleri uygulamalarını aboneleriyle buluşturuyor. Koç Bilgi Grubu şirketlerinden Callus işbirliğiyle dünya standartlarında teknolojilerle inşa edilen Çağrı Merkezi ile üniversite şehri Samsun’da işsizlik oranının azalması suretiyle ülke ekonomisine ve istihdamına destek olunması hedefleniyor.

Vodafone’un müşteri hizmetleri operasyonunun en yeni halkası olan Vodafone Samsun Çağrı Merkezi’nin; Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu Başkanı Dr. Tayfun Acarer, Vodafone Türkiye İcra Kurulu Başkanı Serpil Timuray ile Koç Bilgi Grubu Genel Müdürü Mehmet Nalbantoğlu’nun katılımıyla resmi açılışı gerçekleştirildi.

Törende konuşan Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, şunları söyledi: “Bilgi çağında her şey değişiyor. Buna paralel olarak yaşam tarzları da değişiyor. Çağrı merkezleri de bu değişimin bir parçası. Sadece bu sektörle ayakta kalan ülkeler bulunuyor. Bu ülkeler yılda 50-60 milyar dolar gelir elde ediyor. Bu anlamda Türkiye’de büyük bir potansiyel var. Genç, teknolojiye yatkın bir nüfusumuz bulunuyor.”

Türkiye’nin batısında olduğu gibi doğusunda da çağrı merkezlerinin bulunduğunu ifade eden Binali Yıldırım, “Çağrı merkezleri Türkiye’nin Doğusu’na da yayıldı. Erzincan, Diyarbakır, Bitlis gibi illerimizde çağrı merkezleri bulunuyor. Sırada bekleyen birçok ilimiz yer alıyor. Bu sektörde bir kişiye istihdam yaratmanın maliyeti 5 bin TL iken bir üretim tesisinde bir kişinin istihdamı 50 bin TL’ye mal oluyor. İşte aradaki en büyük fark budur. İletişimde 9 yılda Türkiye’yi Afrika seviyesinden Avrupa’nın ilk 10 ülkesi arasına getirdik. 2003 – 2011 arası iletişimin tekrar şahlandığı bir dönem oldu” şeklinde konuştu.

Aynı zamanda Samsunlu olan Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç, “Yeni çağrı merkezleri yatırımında Samsun ili kullanılmaya başladı. Vodafone’un bugün yaptığı yatırımlarla birlikte Samsun’da bu sektörde çalışan sayısı 2400 kişiye ulaştı. Bu sayı yeni yatırımlarla birlikte 4000 – 5000 rakamını bulacak. Bugün Türkiye teknolojiyi en iyi kullanan ülkelerin başında geliyor” dedi.

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu Başkanı Dr. Tayfun Acarer, şu değerlendirmelerde bulundu: “Birkaç yıl içinde çağrı merkezleri Bakanımızın ısrarlı takipleri sonucunda önceki dönemlere göre 4 kat büyüdü. 2010 yılı itibarıyla dünyada 340 milyar dolarlık bir kapasiteye sahip olan bir sektör. Türkiye olarak gidecek çok yolumuz bulunuyor. 340 milyar dolarda bizim payımız 1.4 milyar TL. Sektörde 40 binden fazla masa, 55 bin çalışan sayısı bulunuyor. Çağrı merkezleri, bulunduğu bölge ekonomisine de ciddi katkılar sağlıyor.”

Vodafone Türkiye İcra Kurulu Başkanı Serpil Timuray ise, Samsun Çağrı Merkezi’nin Vodafone’un müşteri hizmetleri operasyonuna katılımından duydugu memnuniyeti ifade ederek şöyle konuştu:  “Vodafone Türkiye olarak bugüne kadar ülkemize yaptığımız 10.9 milyar TL’ye ulaşan yatırımlarımızla ülkemizin dijital dönüşüm sürecinde daha iyi, daha donanımlı bir geleceğe taşınmasına katkıda bulunmayı görev sayıyoruz. Bugün gerek Türkiye telekom pazarının gerekse Vodafone’un Avrupa bölgesinin en hızlı büyüyen operatörü olarak, hızla artan operasyon hacmimiz ve abone sayımız, hizmet artış ihtiyacını da beraberinde getirmektedir. Faaliyetlerinin merkezine kayıtsız şartsız müşteri memnuniyetini yerleştiren bir şirket olarak, artan müşteri tabanımızın ihtiyaçlarını en ileri müşteri hizmetleri ile mükemmel cevap verebilmek yolunda çağrı merkezleri yatırımlarımızı artırıyoruz. Çağrı merkezi yatırımlarımızı aynı zamanda kurumsal sorumluluğumuzun bir parçası olarak değerlendiriyor ve Anadolu’da istihdama katkı sağlamak üzere bir fırsat olarak görüyoruz. Vodafone Samsun Çağrı Merkezi de müşteri hizmetleri operasyonumuzun en yeni halkası olarak, bu yönde verdiğimiz önemin göstergesidir. Dünya standartlarında müşteri hizmetleri operasyonu sağlamak üzere Vodafone Grubu’nun örnek uygulamaları ile donatılan ve 16 milyon TL’lik yatırıma malolan Vodafone Samsun Çağrı Merkezimiz ile Türkiye’nin farklı illerindeki çağrı merkezlerimizin sayısı 5’e ulaştı. Vodafone Samsun Çağrı Merkezi’nin 600 çalışanının yüzde 40’nın kadın, yüzde 28’inin önlisans veya lisans sahibi ve yaş ortalamasının 21 olması da bizi ayrıca memnun etmektedir.”

 Timuray sözlerine söyle devam etti: “Bu süreçte destekleriyle daha iyi hizmet vermemizi mümkün kılan iş ortağımız Koç Bilgi Grubu’na ve Samsun halkına teşekkürlerimi sunuyorum. Vodafone Samsun Çağrı Merkezi’nin bölgeye hayırlı olmasını ve ülkemizin kalkınma yolculuğunda fırsat eşitliği için bir kilometre taşı olmasını temenni ediyorum.”

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu