Vodafone Group’tan rekor zarar, Türkiye operasyonunda gelir artışı rakiplerin gerisinde

Vodafone Group, 31 Martta sona eren 2019 mali yılında 7.6 milyar euro zarar açıkladı. Grubun toplam satışları, geçtiğimiz yılın mali sonuçlarına göre  yüzde 6.2 gerileyerek 43 milyar 666 milyon euro olarak gerçekleşti. Aynı dönemde Vodafone Türkiye’nin satışları ise 2 milyar 344 milyon Euro’ya yükseldi. Vodafone Group, yaptığı açıklama ile zararın büyük bir bölümünün Hindistan operasyonundan kaynaklandığını belirtirken, dün de Yeni Zelanda operasyonunu 2.1 milyar Euro karşılığında sattığını duyurmuştu. 31 Mart’ta sona eren 2108/2109 mali yılının son çeyreğinde Vodafone Türkiye’nin gelirleri ise geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre yüzde 14’e yakın düşüşle 437 milyon Euro olarak açıklandı. Vodafone Group sayfasında yer alan ortalama kur verilerine göre ise Türkiye satışları TL bazında yaklaşık yüzde 13 artış göstererek yaklaşık 2 milyar 665 milyar liraya yükseldi.Vodafone Türkiye’nin yüzde 13.1’lik servis geliri büyümesi, aynı çeyrekte yüzde 19.2 ciro artışı açıklayan Turkcell ve yüzde 15.3 artış açıklayan Türk Telekom’un altında kaldı. Vodafone Türkiye’nin abone sayısı 23 milyon 665 bine yükselirken, abone başına ortalama geliri ARPU 33.9 TL olarak gerçekleşti. ARPU, faturalı hatlarda 46.8 TL, ön ödemeli hatlarda ise 18.2 lira olarak gerçekleşti. Vodafone Türkiye’nin yıllık abone kazanımı 367 bin olurken bu rakamın 238 bini son çeyrekte gerçekleşti.
Turkcell, yıl bazında toplam yaklaşık bir milyon abone kaybederken, Türk Telekom, bu dönemde abone sayısını 2.2 milyon artırdı.
* Vodafone Group Mali Sonuçları, bu mali yılda Hem IAS 18 hem IFRS 15 olarak açıklanmış olup, Bizim haberimizdeki veriler IAS 18’i temel almıştır. 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Reklam Engelleyici kullandığınız için, içeriğimizi görüntüleyemiyorsunuz. Biz, bağımsız yayın kuruluşu olarak, size sunduğumuz hizmetin maliyetini, reklam gelirleri ile karşılıyıoruz. İçeriğimizi görüntülemek ve reklam gelirlerimizi artırmamıza yardımcı olmak için reklam engelleyici uygulamanızı kapatarak yeniden deneyin.