Vodafone Türkiye’de hiperenflasyon muhasebesine geçiyor

25 Temmuz Pazartesi günü 2023 mali yılı ilk çeyreğine ilişkin verilerini açıklayan Vodafone Group, faaliyette bulunduğu pazarlardan Türkiye'de hiperenflasyon muhasebesine geçeceğini açıkladı. 

Vodafone Group, Türkiye’de hiperenflasyon muhasebesine geçtiğini açıkladı.
25 Temmuz Pazartesi günü 2023 mali yılı ilk çeyreğine ilişkin verilerini açıklayan Vodafone Group, faaliyette bulunduğu pazarlardan Türkiye’de hiperenflasyon muhasebesine geçeceğini açıkladı.

Türkiye’de HiperEnflasyon Muhasebesine geçtik

Vodafone Group’tan yapılan açıklamada, Türkiye şu anda UMS 29 “Yüksek Enflasyonda Finansal Raporlama” kapsamında yüksek enflasyonlu bir ekonomi olarak belirlendiğinin altı çizilerek, 1 Nisan 2022’den itibaren Türkiye’deki finansal raporlamalaranının hiper enflasyon muhasebesinin uygulandığı vurgulandı. Vodafone Group, 31 Martta sona sona eren 2022 yılı mali sonuç açıklama toplantısında, Türkiye’deki yüksek enflasyon riskini öngörmüş ve hiper enflasyon muhasebesine geçebileceğini söylemişti.
Vodafone’un hiper enflasyon muhasebesi uygulamasında, 31 Mart 2022’de sona eren mali çeyrek sonuçları belirlenen bir çarpanla kayıtlara geçiriliyor.
Normal muhasebe kayıtlarında ortalama ARPU 59.8 TL iken enflasyon muhasebesi uygulamasında 62.4 TL Faturalı abone ARPU rakamı normal sistemde 71.5 TL iken enflasyon muhasebesi ile 74.5 TL ve ön ödemeli abone rakamları 33.4 TL iken Vodafone’un Türkiye’de uyguladığı enflasyon muhasebesi sistemi ile kayıtlara 34.8 TL ile geçiriliyor.

Türkiye’de rekor büyüme

Türkiye’de enflasyonist ortamda gelirlerinde rekor büyüme elde eden şirketin nisan, mayıs ve haziran 2022’yi kapsayan dönemde servis gelirleri yüzde 35.8 artış gösterdi. Bir önceki çeyrek büyüme oranı yüzde 25.8’di. Euro bazında ise geçtiğimiz yılın aynı döneminde Türkiye’de elde edilen toplam gelir 385 milyon Euro iken bu yıl 316 milyon Euro’ya geriledi. Bir önceki çeyrek 290 Milyon Euro’ydu.
Mobil abone sayısı 24 milyon 755 bine yükselirken faturalı abone tabanında net 418 bin artış olurken, ön ödemeli abone sayısı ise 107 bin azaldı. Vodafone Türkiye’nin geçtiğimiz yıl abone sayısı 23 milyon 984 bin, geçtiğimiz çeyrek ise 24 milyon 444 bindi.

Vodafone Group Gelirleri

Vodafone Group servis gelirleri mali yılın ilk çeyreğinde yüzde 1.3 artışla 9 milyar 514 milyon Euro’ya yükselirken Toplam gelirler ise 11 milyar 278 milyon Euro’ya yükseldi. Vodafone Türkiye’nin gelirleri, toplam gelirler içerisinde yüzde dört.

Vodafone Group’un 25 Temmuz 2022’de yaptığı finansal sonuçlar açıklamasına, sunuma ve mali ve finansal veriler tablosuna linklerden ulaşabilirsiniz.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu