Vodafone Türkiye’de jet görevden alma. Yeni CEO Engin Aksoy

Vodafone Türkiye CEO'luğuna geçen ay başında atanan Curtil'in yerine Engin Aksoy CEO yapıldı.

Kasım ayı başında, Coleman Deegan yerine Vodafone Türkiye CEO’luğuna Mısır’dan gelen Alexandre Froment Curtil, 45’inci gününde “terfi ettirilerek” yerine Engin Aksoy getiridi. Vodafone Türkiye’nin yeni CEO’su Aksoy, görevine resmi olarak 1 Şubat 2021’de başlayacak.

Ekim ayında geleceği duyurulmuştu

Vodafone Türkiye’nin bir önceki CEO’su Colman Deegan, 1 Kasım’dan geçerli olmak üzere Vodafone İspanya CEO’luk görevine getirilirken, aynı tarihte Vodafone Türkiye operasyonu ise daha önce  Mısır CEO’su olarak görev yapan Alexandre Froment Curtil ‘e emanet edilmişti. Ekim ayı başında yapılan bu duyurudan sonra Curtil, 1 Kasım’da görev başı yapmış, hatta İzmir depreminin ardından, görevindeki ilk gününde İzmir’de deprem bölgesini ziyaret etmişti.

Vddafone Türkiye CEO’su Alexandre Froment Curtil
Alexandre Froment Curtil kimdir? 

Imperial College London’dan mezun olan Curtil, kariyerine 2000 yılında Booz Allen Hamilton danışmanlık şirketinde telekom sektörüne pazarlama ve strateji danışmanlığı yaparak başladı.
2004’te Vodafone Group’a Vodafone Almanya’da terminal stratejileri planlama yöneticisi olarak katılan Curtil, kariyerine grup bünyesinde internet pazarlaması yöneticiliği, Vodafone Malta Pazarlamadan sorumlu genel müdür yardımcılığı ile devam etti.
2012’de Vodafone Macaristan’a tüketici birimi direktörü olarak katıldı.  Yaklaşık 4 yıl bu görevi yürüttükten sonra 2016 ile 2018 arasında Vodafone Macaristan CEO’su olarak görev yaptı. 2018 yılının başından itibaren Vodafone Mısır CEO’su olarak grupta görevine devam ediyor.

Engin Aksoy, 1 Şubat 2021’den itibaren Vodafone Türkiye CEO’su olacak
Aksoy, 13 yıla yakın süredir Vodafone Türkiye’de

Vodafone Türkiye’de satış ve pazarlamadan sorumlu icra kurulu olarak görev yapan Engin Aksoy ise Vodafone Türkiye’nin yeni CEO’su oluyor. 1 Şubat’ta görevi Curtil’den devralacak olan Aksoy yaklaşık 13 yıldır Vodafone Türkiye’de görev yapıyor. (Nisan 2008)

Vodafone Türkiye’ye Nike’ın EMEA Futbol kategorisi satış direktörlüğünden gelen Aksoy, Vodafone Türkiye’de ilk olarak Satıştan sorumlu genel müdür yardımcılığı yaptı. Daha sonra 5 yıla yakın Kurumsal Satıştan Sorumlu İcra Kurulu üyeliğinde bulunan Aksoy, son dört yıldır Satış ve Pazarlamadan Sorumlu İcra Kurulu Başkan Yardımcısı görevini ifa ediyor.

Kimse ne olduğunu çözemedi

Her ne kadar Vodafone tarafından yapılan açıklamada, Curtil’in terfi ettirilerek Vodafone Group’ta operasyondan soorumlu İcra Kurulu Üyesi görevine getirildiği belirtilse de, yeni atandığı görevinin daha 45’inci gününde yeni bir görev değişikliği hem sürpriz hem de anlamsız olarak değerlendiriliyor. Sektör uzmanlarına göre Curtil’in görevden alınmış olması daha olası bir senaryo. Ancak, terfi ettirilerek görevden alınması ise bu görev değişikliğinin ne Vodafone Group’un ne de Curtil’in kendi rızası ile yapılmadığına işaret ettiği iddia ediliyor.

 

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu