Ana sayfa BT Gündem Vodafone’un “alternatif” arayışı

Vodafone’un “alternatif” arayışı

121
0

Sevgili dostum Şükrü Andaç, Milliyet gazetesinde yayımlanan haberi ile bombayı patlatmış. Vodafone, Borusan Telekom’u satın alıyor. Uzun süreden beri devam eden görüşmelerin neredeyse sonuna gelindiğini, yılbaşından önce satışın kamuoyuna açıklanabileceğini aktarmış haberde.

Hayırlı olsun.

Ama Borusan Telekom daha önce de satıldı. Sonrasında aynen iade edildi. Bunun dışında sürekli birileri talip oldu, işin içine girince satın almaktan vazgeçtiler. Sanki bana biraz karışık gibi geliyor Borusan’ın içindeki yapı. Vodafone alır mı? Alırsa iade eder mi? Almaktan son dakikada vaz geçer mi? bilinmez. Ama Telsim gibi bir cenazayi satın alabilen bir kurum Borusan’ı neden almasın ki?

Benim kulağıma da daha önce çalınmıştı bu bilgiler. Hatta Kasım ayında Vodafone CEO’sunun diğer bir altrenatif operatörü satın almak için Türkiye’ye geleceği bilgisi de. Sonra bu bilgi yalanlandı.

Borusan, TellCom (SuperOnline) ve Koç.Net. Türk Telekom’un kurumsal pazarda en büyük alternatifleri.

Türkiye’de adam gibi fiber altyapı yatırımı yapan, yurtdışından Türkiye’ye trafik akıtan kuruluşlar.

Vodafone gibi uluslararası şirketin Türkiye’de böyle bir fiber altyapıya ihtiyacı var. Onun için bu işin peşindeler. Artık Türk Telekom’a çok daha fazla altyapı kirası ödemek istemiyorlar. Alternatifleri araştırıyorlar.

Ama Borusan Telekom doğru seçim mi? Bence değil.

Gidip Türkiye’de en geniş fiber optik şebeke altyapısana sahip alternatif operatör olan Turkcell’in TellCom’una ortak olsalar daha akıllıca.

Ya da uluslararası çağrı yönlendirmede pazar lideri olan Koç.Net’i. Güney Amerika’dan, Afrikadan, İngiltere’den operatörlerin trafiklerini Türkiye’ye aktaran hazır altyapıları anlaşmaları var.

Bu ikisinin yanında Borusan, bence yanlış seçim.
Hem Borusan’a para ödeyeceksiniz, hem de ihtiyacınız olan şebekenin sizin isteğiniz seviyesine ulaşması için “toprağa” para gömmeye devam edeceksiniz.

Yeni baştan bir “UMTH” operatörü kursanız daha akıllıca bence.

Eminim Vodafone yönetimi TellCom ve Koç.Net alternatiflerini de masaya yatırmıştır. Hatta onlarla bile görüşme yapmış olma ihtimalleri var.

Kendileri için en doğru seçimi yapacaklardır.

Ama şebeke altyapısı sancılar içinde olan Telsim’i satın aldıktan sonra karşılaştıkları altyapı sorunlarından sonra “alternatif” arayışlarında yoğurdu üfleyerek yiyeceklerdir.

İşin kafa kurcalayan bir başka boyutu daha var.

Her ne kadar Vodafone Global CEO’su Vittorio Calao “kalıcıyız, biryere gitmiyoruz” dese de sürekli olarak Vodafone’un Türkiye operasyonlarını satacağı yönünde dedikodular medyaya yansıyor zaman zaman.

Hal böyleyken; Vodafone’un “alternatif” arayışı

– Türkiye’de kalıcı olduğunu tüm dünyaya göstermek için mi?
– Alternatif operatör satınalması ile Türkiye’deki operasyonun değerini yükseltip daha yüksek bir fiyata elden çıkarmak için mi?