Ana sayfa BT Gündem Vodafone’un çelişkiler dünyası

Vodafone’un çelişkiler dünyası

133
0

Vodafone CEO’su Serpil Timuray önceki akşam gazetelerin ekonomi müdürleriyle yemek yedi. Yemekte konuşulanları da bugün gazetelerden okudum. Tamamen çelişkilerle dolu.

Bir sepetin içerisine elmaları armutları koyuyorsunuz, sonra topluyorsunuz. Sepette elma ve armut sayılarının toplamından tabağınızdaki nar sayısına ulaşıyorsunuz.

Vodafone’un mali sonuçları, performansı, abone sayıları, pazar payı, rakiplerle olan ilişkiler masada konuşulan konular.

Benim yazdıklarımı veya BTDunyasi.net’te yazılan haberleri takip edenler bilirler; her çeyrek 3 operatörün de mali sonuç açıklamalarından abone rakamlarını ve toplam abone rakamınız veriyoruz. Çeyrek çeyrek. Son 1 yıl. Tüm değişimler gözüküyor. Bunu Türkiye’de derli toplu yapan tek yayin organı da biziz. Bizim dışımızda bir de BTK raporlarında yer alıyor veriler.

1- Vodafone Haziran – Eylül 2009 arasında 719 bin net abone kazanmış. Abone rakamları 15,7 milyona yükselmiş.
2- Pazar payı bu çeyrekte yüzde 24,5’e ulaşmış.
3- Reklamlarında hala 3 milyonun üzerinde abonenin kendilerini tercih ettiğini bağıran Vodafone’un “numara taşıma” sürecinde elde ettiği net abone sayısı 660 bin. Timuray ısrarlı sorular üzerine kendi reklamını yalanlayarak veriyor rakamı. Hoş biz BTDunyasi.net olarak daha önce yazmıştık net rakamları.

Şimdi bu açıklamaları okuyanlar;
“Vay be adamlara bak. Son 3 ayda nasıl atağa kalkmışlar. Sel vurdu bunları, 3 gün abonelerine hizmet veremediler, ama 660 bini rakiplerden gelen 718 bin abone kazanmışlar” çıkarımında bulunur.

Tabaktaki Nar sayısını bulabilmek için sepetteki elma ve armutları toplarsanız karşınıza çıkan tablo bu.

İşin gerçeği ne peki?

Son 3 aylık rakamlardan bahsediyorsak hepsini bu rakamlardan alıp yazmamız lazım. Rasyonel kıyaslama yapmak için. Bizde son üç ayın numara taşıma rakamları yok. O zaman son bir yılki performansa bakmak lazım.

30.09.2008
Vodafone’un abone sayısı 17.4 milyon. Pazar payı yüzde 26,5.

30.09.2009
Vodafone’un abone sayısı 15,7 milyon. Pazar payı yüzde 24,5.

Turkcell 36,3 milyondan 36 milyona gerilemiş. Avea 11,7 milyondan 12,1 milyona çıkmış. pazar payları da biren puan artmış.

Numara taşıma uygulaması ise pazarda çift sim sahibi abonelerin konsolidasyonuna yol açmış. Toplam abone sayısı Numara Taşıma etkisiyle 65.4 milyondan 63,8 milyona gerilemiş.

Vodafone gerek reklamında gerekse CEO ağzından bu tabloyu görmezden gelip, “3 milyon abone bize numara taşıdı” diyor. Gidenleri de çıkartırsak bizde 660 bin net abone kalmış açıklamasında bulunuyor.

Toplam abone sayısı hareketlerini, abone profillerini, daha az kar bırakan ön ödemeli hat abone sayıları ve bunların 3-4 katı kar bırakan faturalı hat abone sayılarındaki hareketlere bakıldığında ise “kayba rağmen” bu süreçten en kazançlı çıkanın Turkcell olduğu görülüyor.

Aman dikkat derim.

Geçen ay Macaristan’da 3G ile ilgili yanıltıcı reklam yaptıkları için 10 milyon Forint cezaya çarptırılmışlardı. Türkiye gibi reklam cezalarının çok daha yüksek olduğu bir ülkede başlarına iş açabilirler.

Çelişkiler bununla da sınırlı değil.

Vodafone, Türkiye nüfusunun yüzde 98,2’sini kapsama alanına almış.
Üçüncü nesilde (3G) de nüfusun yüzde 60’ına cepten internet ve maç-dizi keyfi sunuyor.
Vodafone abonelerinin yüzde 11’i 3G abonesi oldu.

Bunlar da yemekteki diğer dikkat çeken noktalar.

72 milyonluk Türkiye nüfusu üzerinden hesap yapalım.
70.7 milyon kişi kapsama alanında.
43,2 milyon kişiye cepten dizi ve internet keyfi sunuluyor.

Buraya da dikkat
15,7 milyon Vodafone abonesi var. Bunların da sadece 1,7 milyonu 3G abonesi.

Kısacası Vodafone CEO’su, bugün gazetelerde yer alan haberlerdeki açıklamalarıyla kendi şirketini yalanlıyor. Hem birkez değil birkaç kez.

Hakkı Devrim’li, Tugay Kerimoğlu’lu reklamlarıyla yine kendi çektiği reklamlarla dalga geçen Vodafone’un CEO’su da Numara Taşıma reklamında tüketiciyi yanılttıklarını itiraf ediyor.

Sanırım bugünkü yazılanları Rekabet Kurumu yetkilileri görünce Vodafone’a ciddi bir uyarı gelir.