Vodafone yargı kararlarına uymayınca, kapısına icra memurları dayandı

2012 yılında, Vodafone Türkiye’den iPhone 4 satın alan KBB uzmanı Doç. Dr. Cahit Gaffar ASLAN’ın, hatalı ürünü değiştirmeyen Vodafone Türkiye aleyhine yürüttüğü hukuk davası ve Vodafone Türkiye’nin kapısına dayanan icra memurlarının hikayesi…Yıl 2012. Türkiye’nin saygın Kulak Burun Boğaz uzmanlarından, akademik kariyeri olan Kulak Burun Boğaz mütehassısı Doçent Doktor Cahit Gaffar Aslan, Vodafone Türkiye’den iPhone 4 cihaz satın alıyor. Üründe arıza meydana geliyor. Doktor Gaffar Aslan, konuyla ilgili şikayetini Vodafone Türkiye yetkililerine iletiyor. Sonuç alamayınca konuyu yargıya intikal ettiriyor.Tüketici Mahkemesi’nin 12 Temmuz 2012 tarih, 2012/597 ESAS, 2014’205 karar numarası ile tüketicici haklı bulunuyor. Telefonunun değiştirilmesi isteniyor. (5 SENE OLMUŞ)
Vodafone Türkiye, bu karara itiraz ediyor. Konuyu Yargıtay’a taşıyor. Yargıtay 13’üncü Hukuk Dairesi’nin 31.05.2016 tarih ve 2016/223/67 (Bu karar tarihinden emin değilim. Lütfen, fotoğrafını paylaştığım tutanaktaki bilgiyi dikkate alın) ESAS numaralı dosyası nezdinde tüketici, Dr, Gaffar Aslan, yine haklı bulunuyor.
Yargıtay kararı olunca, tüketici tabii ki, zararının tazminini bekliyor.
Buna rağmen Vodafone Türkiye, Yargıtay kararına rağmen, tüketicinin zararını tazmin etmiyor. (Not düşeyim. Benim yorumum değil. Türkiye yargı sistemindeki işleyişi anlatıyorum. Yani bana dava falan açacak olursa!.. Tükiye yargı sistemine açmalı önce. O işleyişi anlatıyorum ben). 
Bunun akabinde, tüketici Doçent Doktor Cahit Gaffar Aslan, avukatı Cem Sinan Koç aracılığı ile İstanbul Gaziosmanpaşa 5’inci icra dairesinin 2017/4208 esas kararı ve İstanbul 7’inci icra müdürlüğünün 2017/146 talimat dosyası ile iPhone 4’e ilişkin zararın tazmini için 14 Eylül Perşembe günü Vodafone Türkiye’nin maslak şubesine, icraya gidiyor.
Edindiğim bilgileri göre biraz arbede yaşanmış. Görevini yapmak üzere Vodafone Maslak genel merkezine giden İcra Müdürü’ne, Yargıtay dosyasına göre “Mağdur” Doktoru temsil eden Avukat Cem Sinan Koç’a ve yanlarındaki kolluk kuvvetlerine zorluk çıkartılmış. Bu ‘oyalama” taktiği sırasında ise, İcra’yı durdurma kararı almış Vodafone Türkiye’yi temsil eden avukatlık ofisi ve yanında çalışanlar.
Son edindiğim bilgiye göre, Avukat, müvekkilinin hakkını sonuna kadar savunmaya kararlı. Hele hele, İcra için Vodafone’un kapısına dayanıp da karşılığında eli boş dönmeyi kendisine yedirememiş. Vodafone, yetkilileri ve avukatları hakkında suç duyurusunda bulunmayı düşünüyordu en son konuştuğumda.
Mağdurumuz, Doçent Doktor Cahit Gaffar Aslan’a gelince, derdinin basit (hadi akıllı diyelim) bir telefon olmadığı açık. Hukuk nezdinde, ezilen tüketicinin hakkını savunmaya kararlı.
Vodafone Türkiye’den yorum yok
Konuyla ilgili olarak Vodafone Türkiye’nin de yaşanan olaylara ilişkin yorumunu sordum elbette. Aranızda, “Vodafone Türkiye, BTK Raporunda geçen, kamuoyuna açık, rakamları biraz yorum katarak haberleştirdin” diye seni YALAN, YANLIŞ haber yapmak konusunda dava etti. Sen davalı olduğun şirket ile görüşüyor musun? diye soranlar olur.
Ben, dava edilmiş birisi olarak, Vodafone Türkiye’nin, Türkiye’de kamuoyuna, duyurmaya çalıştığı herhangi bir ürün, hizmet, sosyal sorumluluk faaliyetine aracılık etmem. Toplantılarına katılmam. Beni dava eden bir şirketin, Türkiye halkının hizmetine sunmuş olduğu ‘muhteşem hizmet‘ goygoyuna gelmem de… En azından gazetecilik etiği gereği karşı tarafa, olayla ilgili yorumlarını sordum.
Bunu yapmam gerekli.
Sordum. Bir cevap gelmedi. Konuyla ilgili soruyu sorduğum saati de söyleyeyim sizlere.
15 EYLÜL CUMA, 12:07.
Haberin yayın tarihini de görüyorsunuz. Cevap vermeleri için yeterince süre vardı yani.
Avukattan vahim iddialar
Müvekkilinin 2012 yılından doğan alacağını tahsil etmek için Vodafone Türkiye’nin İstanbul Maslak semtindeki genel merkezine icra memurları ve kolluk kuvvetleri eşliğinde giden Avukat Cem Sinan KOÇ,  sıradan bir alacak davasındaki, icra takibi ile karşılaştığı muameliyi ise dehşet dakikaları olarak anlatıyor.
KOÇ’un iddiasına göre, Vodafone Türkiye ofisinin güvenlik görevlileri, alacaklı KBB Uzmanı Doçent Gaffar Aslan’ın dava vekili Avukat Cem Sinan KOÇ’u, kolluk kuvvetlerini ve icra memurunu Vodafone Türkiye ofisinden içeriye sokmadılar. Rutin bir haciz işlemi ” Fiili taciz” noktasına gelen bir haciz işlemi haline dönüştü.
Vodafone Türkiye’nin avukatları, alacaklı Doç. Dr. Gaffar Aslan’ın vekili Avukat Cem Sinan KOÇ’a sözlü ve fiili engellemelerde bulunurken, 10 kişilik bir vodafone huku departmanı ordusu, alacaklı vekili, kolluk kuvvetleri ve icra memurlarının Vodafone Türkiye genel merkezinden içeriye girişlerine engel oluşturdu. Ekte bulacağınız Haciz Zaptı’nda bu kayıtlara geçmiş durumda.
Yine alacaklı vekili Cem Sinan KOÇ’un iddiasına göre, 6 yıl öncesinin son model telefonunun piyasa değerine karşılık (Bugünlerde iPhone X diyelim), yeni telefon yerine telefon yerine 1.000 TL gibi komik bir rakamın ödenmesi İcra müdürlüğü tarafından hükmedildi.
Yine Cem Sinan KOÇ’un, avukatlık tecrübelerine dayanarak yaptığı açıklamasında “Normal bir vatandaş aylarca uğraşsa, hacizi durdurma üzerine bir karar alamaz. Ancak, ne hikmetse Vodafone Türkiye, 1 saat içerisinde, haczi durdurmaya yönelik kararı, bizim haczimize engel çıkarttığı 1 saat içerisinde çıkarttı” dedi.
Vodafone Türkiye bunu hep yapıyor
Şimdi, yine beni suçlamayın. “Vodafone, Türkiye’de bunu hep yapıyor” derken, oturma organımdan uydurmuyorum bunu.
Vodafone.com.tr sitesi altındaki forum.vodafone.com.tr adresine bir bakın. Vodafone kullanıcılarının şikayetleri yer alıyor bu forum ortamında genellikle.
Mahkeme kararlarına uymadıklarına dair onlarca şikayet var.
Tüketici mahkemesi, tüketiciyi haklı bulmuş. Ürün değişimi veya para iadesi kararı almış. Tüketici bu hakkını tazmin etmek için ulaşmaya çalışıyor ulaşamıyor. Hadi ulaştı. Yargıtay’ın, Tüketici Mahkemesi’nin vermiş olduğu, lehindeki tazminat kararını tazmin edemiyor. Bununla ilgili onlarca şikayet var.
Sadece Vodafone.com.tr’nin forumu mu? Hayır tabii ki.. Girin “sikayetvar.com”a. Göreceksiniz Vodafone’un yargı kararlarını hiçe sayarak, tüketicinin zararını tazmin etmediği onlarca vakayı.
Ona da inanmadınız mı?
Girin ‘tuketiciler.com.tr’ adresine. Orada sorun Vodafone’un yargı kararlarına ilişkin tutumunu. Yine onlarca sayfa çıkacak karşınıza.
Bu arada, Türkiye’de elektronik haberleşme sektörünün düzenleyicisi, denetleyicisi konumunda olan Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu ve başkanları sayın Ömer Fatih SAYAN ne yapıyor? Bakanımız Ahmet ARSLAN? Haberleşme Genel Müdürümüz Ensar KILIÇ? Ya da efsane Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanımız, şimdi Başbakan Binali YILDIRIM?
Bu konuları da kendilerine sorun artık.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Biz, bağımsız yayın kuruluşu olarak, size sunduğumuz hizmetin maliyetini, reklam gelirleri ile karşılıyıoruz. Reklam gelirlerimizii artırmamıza yardımcı olun.