Ana sayfa Kemalettin BULAMACI Vodafone’u dışarıdan birisi kurtarabilir mi?

Vodafone’u dışarıdan birisi kurtarabilir mi?

204
0

Vodafone nihayet CEO’sunu buldu. 1 Ocak’ta görev başlayacak. BTDünyası.net’in kurucusu ve bugünlerde CNET Türkiye Yayın Yönetmeni olan Kemalettin BULAMACI “Altı üstü bir CEO” başlığındaki yazısında Vodafone karşımıza daha ne dünya güzeli hanımefendiler, yakışıklı beyefendiler çıkartacak? Herhalde bir manken CEO atarlar demişti.En azından güzel bir bayan atanması onu biraz haklı çıkardı.

Serpil Timuray. Vodafone’un yeni CEO’su. Evli ve bir çocuk annesi. 1991’de başladığı kariyer basamaklarını hızla tırmanmış.
Son olarak Danone Tikveşli’nin Türkiye CEO’luğunu yapıyor.
Yani su, süt, yoğurt satıyor. Daha önceki işleri gibi elle tutulan ürünler satıyor. Hizmet tecrübesi yok.
Geldiği yer Vodafone. Hizmet satıyor.

Teknoloji, telekomünikasyon dünyasına çok uzak bir alanda buraya gelen bu CEO’nun neler yapacağını herkes merak ediyor. Ne ölçüde başarılı olabilecek?
Vodafone’un kaybettiği aboneleri geriye kazandırabilecek mi?

Zidane hayranı olarak, Danone’nin Kırklareli’ndeki fabrika açılışına Zidane’ı getirdiğini hatırlıyorum bu yaz. Onun dışında okullarda yapılan etkinlikleri de. Marketlerde Danone ürünlerini de görüyorum.

Ama tutup daha fazla araştırma yapmak için Danone Türkiye’nin anasayfasına girdiğim zaman karşılaştığım manzara bir garip.

21 Mayıs 2008 tarihinde İnönü Stadı’nda OYNANACAK!.. MEB-Danone Türkiye Minikler futbol turnuvasının “teaser”ı dönüyor hala.

2007 yılında çekilişi yapılmış olan Hayat Su Damacana kampanyasının sonuçları yayınlanıyor.
Detaylara indiğiniz zaman 2003 yılındaki sponsorlukları, katıldığı kongrelerin detayları yer alıyor.

Ürün tarafı basit zaten. Su, Süt, Yoğurt. Onlar tanıtılacağı kadar tanıtılmış.

“Yaptığı iştir kişinin aynası, lafına bakılmaz” deyimini hatırlatarak
şimdiye kadar elle dokunduğunuz, somut bir şeyler satan kuruluşlarda çalışmış birisinin, pazarlama departmanlarından pişmiş Vodafone yeni CEO’sunun yönettiği şirketin Web sitesine bakınca hayal kırıklığına uğradım.

Dünyada tüm operatörlerin ses gelirleri aşağıya inmiş.
Yeni gelir kaynakları veri iletimi. Yani internet.
İnternet’i etkin bir şekilde kullanmayan, internetin gücünü anlamayan bir şirketin CEO’sunun internet odaklı bir şirkette neler yapabileceğini oldukça merak ediyorum.

Bakalım Serpil hanım yeni dünya düzenine çabucak adapte olabilecek mi? Önceki başarılarını Vodafone’da devam ettirebilecek ve Vodafone Türkiye’nin 2006 yılından beri kaybettiği yüzde 59’luk değerini (tam 2 milyar 670 milyon dolar) geriye getirebilecek mi?

Peşin hükümlü olmak istemem ama “Yapılan iştir aynası kişinin, lafına bakılmaz”