Web sayfalarına yeni soluk

Nortel Networks, kurumların ve servis sağlayıcıların müşterileri için İnternet sayfaları üzerinden nasıl güvenli, self servis sesli uygulamalar sunabileceklerini yeniden tanımlamak için tasarlanmış WCSS (Web-Centric Self Service – İnternet Merkezli Self Servis) çözümünü piyasaya sürdü. WCSS çözümü, e ticaret, finans servisleri, rehber yardımı, IP temelli ses servisleri ve birleşik mesajlaşma gibi uygulamalar için müşteri self servisini geliştirmek üzere, ileri İnternet uygulamalarından ve müşterinin kullanmakta olduğu İnternet altyapısından yararlanıyor.WCCS, bir İnternet sayfasında bulunan bilgilerin, sesli komutlar gibi geniş bir uygulama sahasının kullanımına açık hale getirilmesine izin veren, açık endüstri standartlarından yararlanan uçtan uca bir çözüm sağlıyor. WCSS, standart sunucu ve masaüstü platformlarının yanında popüler İnternet geliştirme araçlarıyla da çalışarak, kurumlara ve servis sağlayıcılara mevcut iletişim protokolleri üzerinde bulunan, birden fazla tedarikçi kullanan platform ve protokollerden yararlanarak bu yeteneklere geçme olanağını sunuyor.

Nortel Networks WCSS, genelde grafikli bir İnternet sayfasının içeriğine erişim yapmak üzere konuşma komutları kullanmak için idealdir. WCSS, ileri teknoloji IP temelli ses servisleri, rehber yardımı ve birleşik mesajlaşma gibi self servis uygulamalar da oluşturabiliyor.

ABD’de faaliyet gösteren Zions Bancorporation Müşteri Servisleri Müdür Yardımcısı ve Yöneticisi Dianne Wynne konu ile ilgili olarak şöyle dedi: “Geliştirilmiş self servis çözümler sunma ve servislere otomatik erişim sağlama yetisi, günümüz iş ortamında önemli bir yere sahiptir. Müşterilerimiz, ihtiyaç duydukları bilgileri ihtiyaç duydukları anda onlara sağlayacağımızdan kuşku duymamaktadırlar. Biz bunu Nortel Networks’ün Etkileşimli Sesli Yanıt Sistemi platformunu kullanarak başardık.” Wynne şöyle devam etti: “Müşterilerimizin deneyimlerini daha da geliştirmek üzere Nortel Networks İnternet Merkezli Self Servisleri’ni kullanıma sunmak için sabırsızlanıyoruz.”

Nortel Networks Kurumsal Multimedya Uygulamaları Başkan Yardımcısı ve Genel Müdürü Roxann Swanson ise “Nortel Networks’ün sahip olduğu teknoloji ve profesyonel servis uzmanlığı, dünyanın en büyük self servis ve çağrı merkezi çözümlerinden birçoğunun temelini oluşturmaktadır. Geliştirilmiş müşteri deneyimleri sunmak ve yenilikler getirmek için dayandığımız üstünlük noktası budur. WLAN’dan SSL-VPN’e (Secure Virtual Private Network – Güvenli Sanal Özel Ağ), ileri konuşma uygulamalarından SIP tabanlı multimedyaya yayılan bir portföyle birlikte Nortel Networks, sınıfının en iyisi ollan İnternet merkezli bir self servis modeli sunmak için gereken tüm özelliklere sahiptir” dedi.

WCSS, Nortel Networks’ün endüstri öncüsü MPS 500 platformu ve onun standart VoiceXML tarayıcısı veya herhangi bir VoiceXML 2.0 uyumlu tarayıcı ile birlikte çalışabilen bir işlevsellik sunmaktadır.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Biz, bağımsız yayın kuruluşu olarak, size sunduğumuz hizmetin maliyetini, reklam gelirleri ile karşılıyıoruz. Reklam gelirlerimizii artırmamıza yardımcı olun.