Western Digital Hitachi’yi de yuttu

Western Digital’in Hitachi Ltd.’nin tamamına sahip olduğu bağlı ortaklık olan Hitachi Global Stroge Technologies’i, (Hitachi GST) 4.3 milyar dolar değerinde nakit ve borsa muamelesi ile satın aldığına dair nihai anlaşmayı Western Digital (NYSE:WDC) ve Hitachi Ltd. (NYSE: HIT / TSE:6501) bugün açıkladılar. Önerilen beraberlik ile ortaya zengin bir teknoloji portföyü ve önemli bir faaliyet ölçeğine sahip güçlendirilmiş, küresel ölçekte yeteneklere ve endüstrinin en geniş ürün grubuna sahip, müşteri odaklı bir veri depolama şirketi çıkıyor. Anlaşmanın şartlarına göre WD, 3,5 milyar dolar nakit ve 4 Mart 2011 itibariyle 30,02$ kapanış fiyatından toplam 750 milyon dolar değerinde 25 milyon WD adi hisse senedi karşılığında, Hitachi GST’yi satın almış olacak. Hitachi, Ltd. Western Digital’in tedavüldeki hisselerinin ihracından sonra yaklaşık yüzde onuna sahip olacak ve Hitachi’nin iki üyesi kapanıştan sonra WS’nin yönetim kuruluna katılacak. İşlem her iki şirketin de yönetim kurullarınca kabul edildi ve 2011’in üçüncü çeyreği içinde, denetleme onayı da dâhil olmak üzere normal kapanış şartlarına uygun olarak gerçekleşmesi bekleniyor. WD işlemi mevcut nakit ve yaklaşık 2,5 milyar dolar tutarında borç kullanarak karşılamayı planlıyor.

GKGMİ (Genel Kabul Görmüş Muhasebe İlkeleri) olmayan hesapla ve iktisap harcamaları, yeniden yapılandırma masrafları ve maddi olmayan varlıkların amortismanı dışarıda bırakıldığında, işlemin hisse başına gelirlerinde anında artış sağlaması bekleniyor.

Nihai şirket Western Digital ismini muhafaza ederken genel merkez Irvine, Kaliforniya’da ikamet etmeye devam edecek. John Coyne WD genel müdürlüğü, Tim Leyden WD başkan yardımcılığı ve Wolfgang Nickl WD mali işler müdürlüğü görevlerine devam edecekler. Hitachi GST’nin genel müdürü Steve Milligan, John Coyne’a rapor verecek şekilde WD’ye genel müdür olarak katılacak.

WD’nin başkan ve genel müdürü John Coyne “Hitachi GST’nin devri WD’nin müşterileri, hissedarları, çalışanları, tedarikçileri ve faaliyet gösterdikleri topluma daha fazla değer üretmemiz için eşsiz bir fırsat sağlıyor” dedi. “Bu adımın bize gelişmiş AR&GE yeteneği, zengin ürün yelpazesinin genişlemesi, geniş pazar kapsamı ve ölçeği gibi, içinde bulunduğumuz bu dinamik pazar şartlarında maliyet yapımızı güçlendirip rekabet etme gücümüzü arttıracak çok önemli bazı faydaları olacağı kanaatindeyiz. Her iki iş gücünün beceri ve katkıları da bu fırsat için önemli etmenler oldular. Müşterilerimizin mevcut olan tatminini devam ettirmek ve bu beraberliği başarılı kılmak için her iki şirketin entegrasyon yeteneğine güveniyoruz.”

Hitachi Global Depolama Teknolojileri başkanı ve genel müdürü Steve Milligan, “Böylece istikrarlı yürütme yeteneği ve üstün endüstri performansı geçmişine sahip iki sektör lideri bir araya geldi” dedi. “Birlikte yenilikçi kişisel depolama sistemlerinden, işletmeler için sabit sürücülere kadar sektörün en ilgi çekici ve en çeşitli ürün ve hizmet yelpazesini sağlayabiliriz.”

Hitachi, Ltd. başkanı Hiroaki Nakanishi ise “Hitachi GST’nin eski genel müdürü olarak her zaman Hitachi GST’nin daha büyük ve çevik bir şirket olma potansiyeline inandım. Bu, her biri büyümekte ve karlılığı olan iki şirketin stratejik bir beraberliği oldu. Böylece yeni şirket, müşteri ve hissedar hacmini arttırmak ve yeni pazarlara genişleme fırsatı bulacak. Bunun yanında, WD’nin kurumsal değerlerini Hitachi GST ile paylaşması bizim için evrilen depolama endüstrisinde iyi konumlanan küresel bir şirket olabilme anlamında çok önemli” dedi.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu