WiMAX’te Alcatel sahnede

Alcatel’in uçtan uca çözümlerini hızlı entegre edebilmesi kapasitesi birleştirilerek hayata geçirilen WIMAX üzerinden IMS uygulaması, geçtiğimiz günlerde Fransa’nın başkenti Paris’te bulunan tesislerinde gerçekleştirilen canlı demo ile tanıtıldı. Current Analysis’in kablosuz altyapı konusunda baş analizcisi Peter Jarih’inde katıldığı tanıtımda, Alcatel’in çoklu erişim kapasitesine sahip IMS çözümü üzerinden IP WIMAX teknolojisi kullanarak, artık her tür erişim üzerinden zengin multimedya servislerinin verilmesine olanak sağladığı kanıtlandı. Alcatel, WİMAX Telecom GmbH ile sözleşme imzaladı

Alcatel WIMAX üzerinden IMS uygulamasının tanıtımının ardından bir İsviçre firması olan WIMAX Telecom AG’in yan kuruluşu WIMAX Telecom GmbH ile bir sözleşme imzaladı. Anahtar teslimi WIMAX şebekesinin teslimi ve montajı için imzalanan sözleşme ile Avusturya’da ilk defa ticari kablosuz erişim sistemleri, WIMAX standardı kullanılarak servise başladı.

Anlaşma sayesinde Avusturya’nın özellikle Styria ve Burgenland kullanıcıları, kablosuz genişband erişimi ile 2MB/s’ye kadar simetrik veri transferinden yararlanabilecek. Ayrıca kurumlara ve ev kullanıcılarına, çok daha geniş çaplı bağlantı sağlanarak Avusturya’nın tüm şehir ve banliyölerinde, kablosuz bağlanmak isteyen profesyonellere genişband erişimi sunulabilecek.

Alcatel Teletaş Mobil Operatörler Satış Direktörü Sedat Bülbül konuyla görüşlerini şöyle ifade etti: “Alcatel’in WIMAX alanındaki liderliği, küresel pazarda genişband erişim teknolojilerindeki lider konumundan, kablosuz erişim teknolojilerindeki yenilikçi yaklaşımından ve uçtan uca anahtar teslim projelendirme yeteneğinden kaynaklanmaktadır. WIMAX projeleri ile ilgili olarak Türkiye’deki sabit şebeke operatörleri, mobil operatörler ve bazı devlet kuruluşları ile ortak çalışmalarımızı hızlandırmış bulunuyoruz. Alcatel’i iş ortağı olarak seçenler, müşterilerine istedikleri noktada genişband erişimine son derece kolay bir geçiş sağlamayı taahhüt edebilecekler. Sayısal Uçurumun Daraltılması (Bridging the Digital Divide) açısından önemli katkısı olacak WIMAX ile ilgili frekans düzenlemelerinin ivedilikle gerçekleştirilmesi, Türkiye’nin küresel pazardaki rekabet gücünü de artıracaktır.”

Alcatel Teletaş Mobil Operatörler Satış Müdürü Barış Özkök Türkiye pazarına yönelik düşüncülerini ve beklentilerini şöyle özetledi: “Alcatel olarak WIMAX’ı sadece bir erişim teknolojisi olarak değil, sabit ve mobil şebekelerin yakınsaması (Convergence) açısından kilit bir ortam (enabler) olarak görüyoruz. Küresel telekom pazarındaki sabit-mobil yakınsaması örnekleri ve yeni nesil şebekelerin hızla artması ile operatörlerin yatırım ve işletme maliyetlerinin optimize edilmesi açısından bir değişim yaşanmaktadır. Bu değişimi Türkiye’deki telekom oyuncularında da 2006 yılından itibaren göreceğimizi düşünüyorum. Alcatel Teletaş olarak, WIMAX ve NGN (Yeni Nesil Şebekeler) çözümlerimiz ve Teknoloji/İş Modeli Danışmanlık hizmetlerimiz ile bu değişimin lideri olarak operatörlerimizi destekleme arzumuz artarak devam edecektir.”

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Biz, bağımsız yayın kuruluşu olarak, size sunduğumuz hizmetin maliyetini, reklam gelirleri ile karşılıyıoruz. Reklam gelirlerimizii artırmamıza yardımcı olun.