Ana sayfa BT Gündem Windows Mobile 7 nihayet pazarda

Windows Mobile 7 nihayet pazarda

130
0

Microsoft en nihayetinde Windows 7 işletim sistemini pazara sundu. Akıllı telefon pazarında sadece yüzde 5’lik pazar payına sahip olan Microsoft bu oran ile Nokia’nın Symbian (yüzde 41.2 ), Google’ın Android (yüzde 17.2 ), BlackBerry (yüzde 18.2 ) ve Apple’ın iOS (yüzde 14.2) işletim sistemleri karşısında oldukça geride. Önümüzdeki iki ay içinde Samsung, LG ve HTC’nin Windows 7 işletim sistemini çalıştıran modellerini ardı arkasına pazara sunması bekleniyor. Pazara sunulacak yeni modeller arasında HTC 7 Mozart ve 7 Trophy, LG Optimus 7 ve Optimus 7 Q ile Samsung Omnia 7 bulunuyor.

Windows 7’nin getirdikleri

WP7’nin tasarımı Hub’lara dayanıyor. Hub yapısı cep telefonunun farklı özelliklerinin konularına göre ayrıldığı bir yapı. Oyun-eğlence, sosyal ağlar ve iletişim, ofis özellikleri gibi bütün uygulama ve imkanlar kolay erişim için özel yapılar içerisinde gruplandırılmış.

WP7’nin donanımsal tuşları bütün donanımlarda aynı işlevleri görecek. Bu sayede WP7 cep telefonu kullanan biri farklı bir cep telefonu aldığında da alışkanlıklarını sürdürebilecek. Bu, Android’den ziyade Apple iOS’a yakın bir yaklaşım. Elbette tek seçenek iPhone olmadığı için hem özellikler, hem fiyat konusunda çok daha esnek.