Ana sayfa BT Gündem Xerox CEO’su Obama’nın eğitim lideri oldu

Xerox CEO’su Obama’nın eğitim lideri oldu

133
0

Xerox’un CEO’su Ursula Burns, A.B.D Başkanı Barack Obama tarafından Amerika’nın bilim, teknoloji, mühendislik ve matematik alanlarındaki ulusal eğitim programını şekillendirecek girişimin başına getirildi. A.B.D’nin, bilim, teknoloji, mühendislik ve matematik alanlarındaki rekabet üstünlüğünü gelecekte de korumak, başarılı ve yetenekli gençleri bu alanlara yönlendirmek için oluşturulan bu girişim grubunun içinde konu uzmanı tanınmış kişi ve kuruluşlar ile önemli kuruluşların yöneticileri de görev alacak. Ursula Burns’ün liderlik yapacağı girişimde; Intel’in eski CEO’su Craig Barret, Time Warner Cable CEO’su Glenn Britt, Sally Ride Bilim COO’su ve eski astronot Sally Ride yer alacak. Proje, “Carnegie Corporation of New York” ve“Bill and Melinde Gates Foundation” şirketleri ile birlikte yürütülecek.Ursula Burns liderliğindeki STEM (Science, Technology, Engineering and Math – Bilim, Teknoloji, Mühendislik ve Matematik) Eğitim Girişimi; bu alanlardaki eğitim yaklaşım ve politikalarının belirlenmesinde, önde gelen ilgili kuruluşlarla birlikte çalışacak. Bu kurumlar arasında, Ulusal Akademi Vakfı (National Academy Foundation), MIT (Massachusetts Institute of Technology) ve University of Rochester bulunuyor. Proje için oluşturulan takım, 50 yıl önceki uzay yarışına benzer hızlı bir adım atmak için çabalayacak. Yürütülecek program, yeni teknolojilerin, sosyal ağların ve diğer kaynakların nasıl kullanılacağı, öğretmenlerle bu konulardaki profesyonel şirket ve yöneticilerin nasıl etkileşim içinde olacakları, öğrencilere sunulacak içeriklerin belirlenmesi ve öğrencilerin bu alanlardaki performanslarının geliştirilmesi konularında olacak.

Konuyla ilgili açıklama yapan Ursula Burns; “Xerox gibi şirketler; geliştirdikleri yeniliklerle ve çalışanlarının parlak fikirleriyle başarıya ulaşır. Eğer bugün genç insanlara ilham verirsek, yarınımızı garanti altına alırız. İnovasyon, ulusumuzun büyümesinin, hayat kalitemizin ve küresel pazarda başarımızın merkezidir” dedi.

Makine mühendisi olan Ursula Burns, Xerox’a 30 yıl once öğrenciyken stajyer olarak katılmış ve çeşitli mühendislik, ürün geliştirme ve yöneticilik görevlerinde bulunarak ilerlemiştir. 2007 yılında Xerox başkanı olmuş ve 1 Temmuz’da CEO görevine getirilmiştir. Ursula Burns ayrıca; robotik rekabet üzerinden öğrencileri inovasyon ve mühendisliğe teşvik eden bir organizasyon olan FIRST (For Inspiration and Recognition of Science and Technology) danışma kurulunun üyesidir. Xerox’da bu kurumun çalışmalarına destek vermektedir.

Xerox, eğitimi desteklemeye yönelik çalışmalarını 50 yıldır sürdürüyor. Xerox Science Consultant Program (Xerox Bilim Danışma Programı), ülkedeki en uzun süren sektör-eğitim iş birliklerinden biri. Xerox bilim adamları son 40 yıldır, bilimi zevkli hale getirmeye yönelik sınıf çalışmaları yapıyor. Xerox bugüne kadar üniversitelere ve bilim merkezlerine milyonlarca dolar bağışta bulundu. Xerox ayrıca Amerika’da yaşayan azınlık ailelerinin çocuklarını mesleki teknik eğitime yönlendirmek için Xerox Teknik Azınlık Okul Programı’nı yürütüyor ve bu program çerçevesinde bugüne kadar binlerce öğrenciye burs verdi.