Ana sayfa BT Gündem Xerox’tan genç mucitlere ödül

Xerox’tan genç mucitlere ödül

73
0

Xerox’un Amerika’da gerçekleştirdiği, 5 ile 19 yaş arası çocuk ve gençlerin katıldığı keşif yarışması Chester Ödülleri 2005’in sonuçları New York’taki Jacob Javits Center’da düzenlenen törenle açıklandı. ABD’de “By Kids For Kids’ adlı kuruluşla işbirliği içinde yapılan ulusal yarışmada, 5 ile 19 yaş arasındaki çocuk ve gençler oyuncak, oyun, spor araçları ve çocuklar tarafından çocuklar için geliştirilmiş farklı icatlarla yarıştı. Çocukların oyun oynarken haberleşmelerini sağlayacak, üzerine yazı yazılabilen kalemli frizbi, üzerinde bulunan küçük araçlarla içindeki suyu farklı şekil ve tazyiklerde çıkaran su tabancası, çocukların güven içinde oynamalarını sağlayacak içi suyla dolan mıknatıslı sünger bloklar ve balıkçıların istedikleri noktaya oltalarını atmalarını sağlayacak yaylı tetikli olta, yarışmada ödüle layık görülen icatlardı. Dereceye girenlerin icatları yakın bir gelecekte hayata geçirilerek satışa sunulacak. Chester Carlson Buluş Yarışmasını kazananlara çeşitli ödüllerin yanı sıra 1000 dolar tutarında Xerox ürünü de hediye edildi.
Ödül, adını kopyalama makinelerinin, lazer yazıcıların ve günümüz dijital baskı teknolojilerinin temeli olan Xerografi’nin mucidi Chester Carlson’dan alıyor. Xerox’un Dünya Başkanı Anne Mulcahy, konu ile ilgili yaptığı açıklamada “By Kids For Kids” şirketi ile düzenlediğimiz bu yarışmayla çocuk ve gençlerin taze, sınırlanmamış ve geleneksel dayatmalardan uzak yaratıcı enerjilerini hayata geçirmeye çalışıyoruz” dedi.

Bu tür yarışmalar yalnızca geleceğin tasarımcı ve mühendislerini cesaretlendirmekle kalmıyor, aynı zamanda çocuk ve gençlerin düşünce güçlerinin gelişmesini sağlayarak eğitim ve kariyer hayatlarındaki problemleri çözmelerine de yardımcı oluyor. Ayrıca çocukların icatlarını ticari ürünlere dönüştürerek özgüvenlerinin gelişmesini sağlıyor. Bir sonraki yıl sonuçları açıklanacak Chester 2006 buluş yarışması için son katılım tarihi 16 Ocak 2006.
Xerox’tan çocuk ve genç mucitlere öneriler:
Pazar araştırması yapın: İcadınızın satılıp satılmayacağını önceden araştırın. Eğer icadınızı kimse satın almak istemezse patent değeri de düşük olur. Bir ürün tasarlarken insanların satın almak isteyeceği bir şey olmasına özen gösterin. Bazen mucitler çok yaratıcı ürünler icat ederler ama kimse onları satın almak istemez. Ama bazen de çok da müthiş bir fikir gibi görünmeyen bir icat büyük ilgi görür.
“İcat günlüğü” tutun: Bir defter alarak “icat günlüğü” haline getirin, her sayfasına tarih atarak, icadınıza ait çizimlerle ve yazılarla doldurun. Birçok mucit patent konusunda bir anlaşmazlık olduğunda bu günlüğü tanık olarak kullanır.
Patent araştırması yapın: Daha önce icat etmek istediğiniz ürün için patent alınmadığından emin olun. www.turkpatent.gov.tr adresinden ya da (312) 303 10 00 numaralı telefondan Türk Patent Enstitüsü’ne ulaşabilirsiniz.
Fikrinizi koruyun: Fikrinizi gizli tutun. Yalnızca çok güvendiğiniz kişilere fikrinizden bahsedin. Fikrinizi gizli tutmazsanız başkası sizden önce davranıp icadınızın patentini alabilir.
İcadınızı patentleyin: İcadınızın daha önce patentlenmediğini öğrendiyseniz şimdi sıra patent almakta. Patent almak için gerekli belgeleri Türk Patent Enstitüsü’nden öğrenebilirsiniz.
İcadınızı kazanca dönüştürün: Patent aldıktan sonra sıra icadınızdan para kazanmaya geliyor. Bunun için iki yol deneyebilirsiniz: Patent haklarını aldıktan sonra icadınızı üretip kendiniz satabilir, ya da icadınızı ürün haline getirip pazarlayacak bir şirkete satabilirsiniz.