Xerox yeni buluşlarını internette teste tabi tutuyor

Xerox, “open.xerox.com” adlı bir web sitesi üzerinden son buluşlarını herkesin kullanımına sunarak, müşterilerini ve tüketicileri bilimsel araştırma süreçlerine dahil ediyor. Xerox’un pilot teknolojilerinin yer aldığı site üzerinden buluşu geliştiren bilim adamları ile doğrudan iletişime geçilebiliyor. Open Xerox adlı teknoloji portalının, Xerox’un yeni ürün ve teknolojiler geliştirilmesine önemli katkılarda bulunması bekleniyor. Xerox Avrupa Araştırma Merkezi ile Xerox Webster Araştırma Merkezi ortaklığıyla yaratılan Open Xerox projesi, Xerox’un ünlü AR-GE Merkezi Palo Alto (PARC)’da geliştirildi. Kullanıcılar siteye sadece uygulamaları denemek için girebilecekleri gibi, çok sayıda teknoloji, hizmet ve üçüncü parti uygulamalarını kullanmak ve test etmek üzere de kayıt olabilecekler.

Xerox’un internete bağlı çok fonksiyonlu makinelerinin ekranları üzerinden bilgisayar olmadan da, siteye bağlanılarak bu teknolojik uygulamalar kullanılabiliyor. Xerox’un EIP adlı yazılımı yüklü olan makineleri, “Open Xerox” sitesi üzerinde tanıtımı yapılan bir çok buluşu uygulamalı olarak test etme ve sonucu basma imkanı veriyor

Konuyla ilgili değerlendirmede bulunan Xerox CTO’su ve Inovasyon Grubu Başkanı Sophie Vanderbroek; “Xerox olarak değişime, bilinmeyeni keşfetmeye ve yeni yaklaşımlar geliştirmeye önem veriyoruz. Yeni sanal laboratuvarımız aracılığı ile dünya genelindeki kullanıcılarla yaptığımız işbirliği, bize taze fikirler, değişik bakış açıları ve müşterilerimiz için oyun değiştirecek yenilikler yapmakta büyük fayda sağlayacak” dedi.

Open Xerox’da şu anda 20’ye yakın yeni teknoloji denenebiliyor. Şu an denenebilir durumdaki teknolojilerden bazıları şöyle:

Görüntü Kişiselleştirme Teknolojisi: Basit bir arayüzü kullanarak kullanıcılara, yazılıma yükledikleri dijital görsel ve fotoğraflar üzerinde seçtikleri bir alana, resmin orijinalinde varmış gibi görünen metin yerleştirme imkanı veriyor.

Arapça Dil Analizi: Arapça karekterlerle yazılan bir ifadeyi Latin harflerine çevirerek, metni Arapça bilmeyen kişiler için daha anlaşılır hale getiriyor.

Trailmeme: Kullanıcılara, bir hikayeyi anlatmak için dijital içeriği yaratıcı ve kişiselleştirilmiş şekilde sunma imkanı veren web üzerinde metin yayınlama teknolojisi. Bu teknoloji, kullanıcıların “web-like” ve “book-like” yollarını kullanarak takip edebilecek sanal haritalar yaratarak, bağlantılarla birlikte karmaşık hikayeler anlatma imkanı sunuyor.

Dilbilim Teknolojisi: Son teknoloji akıllı araçlar kullanarak, bir dokümanın içindeki metni; isim, fiil, sıfat gibi kelime ve cümle yapılarına bölebiliyor.

Xeproc: Bir formattan diğerine çevirme, bilgi özetleme, indeksleme ve arama, bulmayı kapsayan doküman süreci tabanlı uygulamaların geniş bir çeşidini yaratmak için kullanılabilecek, özel bir dil bilimi yazılımı.

Xerox, Uzak Doğu yapılanması Fuji Xerox’la beraber her yıl ortalama 1,5 milyar dolarlık bir kaynağı AR-GE çalışmalarına ayırıyor. Xerox’un bünyesinde 5.000 bilim insanı bulunuyor ve A.B.D, Kanada, Avrupa ve Uzak Doğu’da yer alan AR-GE laboratuvarlarında, iş uygulamaları, elektromekanik sistemler, dijital görüntüleme, bilgisayar, renk bilimi ve baskı teknolojileri alanlarında araştırmalar yapılıyor.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu