Xiaomi, yılda 5 milyon cep telefonu üretim hedefiyle İstanbul Avcılar’da üretime başladı

Xiaomi'nin, işortağı Salcomp ile İstanbul Avcılar'da faaliyete soktuğu cep telefonu fabrikası 30 milyon dolar yatırım ile kuruldu.

Cep telefonu üretimine verilen teşvikler sonrasında, Türkiye’de üretim ve/veya montaj hattı kuran yabancı telefon üreticilerine Xiaomi de eklendi. Xiaomi adına Salcomp, İstanbul Avcılar’da 30 milyon dolar yatırım ile kurduğu ilk montaj hattını devreye aldı.

Xiaomi’nin yılda 5 milyon telefon üretimi ve 2 bin kişilik istihdam hedefi ile açtığı fabrika, tek bir vardiyada 1.500 adet telefon üretim kapasitesi ile hizmete başladı. İlk etapta Xiaomi’nin giriş segmentindeki Redmi 9C modelini, tamamı ithal edilen parçaların montajı ile başlatan şirket, ileriki günlerde üretim şeklini değiştirmeyi ve üretilen model sayısını artırmayı da hedefliyor. Mevcut durumda, tek bir vardiyadaki 1.500 adet üretim kapasitesi, yılın 365 günü çalışıldığı takdirde 1.6 milyon adet montaj kapasitesine sahip. Hedeflenen 5 milyon adetlik üretim kapasitesine erişilmesi için kurulan montaj hattı sayısının en az dört katına çıkartılması gerekiyor. İlaveten, üretim için de anakart üretimini gerçekleştirilecek ekipmanın kurulması gerekli. Tüm bu yatırımların ne zaman gerçekleştirileceği ise henüz bilinmiyor.

Açılışa protokolden yoğun ilgi

Xiaomi’nin, anavatanı Çin, Hindistan ve Endonezya’dan sonra üretimen başladığı dördüncü ülke olan Türkiye’deki fabrikanın açılışına Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Mehmet Fatih Kacır, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurulu Başkanı Ömer Abdullah Karagözoğlu, Cumhurbaşkanlığı Yatırım Yurt Dışı Faaliyetler Daire Başkanı Furkan Karayaka, İstanbul Yatırım Ofisi Başkanı Nihat Narin gibi isimler katılırken Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank ve Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan da birer mesaj iletti.

 

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu