NY Times gazetesinden Microsoft ve Open AI’a milyarlarca dolarlık telif davası

ABD'nin en büyük gazetesi NY Times, Microsoft ve OpenAI'a tazminat davası açtı. NY Times avukatları, bu şirketlerin gazetenin yıllarca yıllık birikimlerini telif ücreti ödemeden kullandığını iddia ederek bunun karşılığını istedi.

ABD’nin en büyük gazetesi NY Times, Microsoft ve OpenAI’a tazminat davası açtı. NY Times avukatları, bu şirketlerin gazetenin yıllarca yıllık birikimlerini telif ücreti ödemeden kullandığını iddia ederek bunun karşılığını istedi.
NY Times avukatlarının Newyork eyaleti güney bölgesi mahkemesine verdiği 69 sayfalık dava dilekçesinde Microsoft, Open AI ve alt kuruluşlarının, NY Times hizmetlerinden para ödemeden yararlanarak elde ettiği kazançlar tek tek sıralandı. NY Times, Microsoft ve OpenAI, bu eylemden kazanç elde ederken kendilerine sebep oldukları zararları da ayrıca açıkladı.

Milyarlarca dolar tasarruf ettiler

Dava dilekçesine dikkat çeken iddialardan birisi OpenAI’ın gelişimi, abone sayısı ve abonelik ücreti. Dilekçede, OpenAI’ın kullanıcı sayısının 173 milyona ulaştığına, abonelik başına 20 dolar alındığına, Fortune 500 şirketlerinin yüzde 80’inde OpenAI ve ChatGPT kullanan ekiplerin bulunduğunun altı çiziliyor. Open AI’ın bu kullanıcı profili ile son bir yıl içerisinde 1 milyar doların üzerinde gelir elde ettiği belirtiliyor.
Ayrıca, OpenAI’ın pazar değerinin gelişimine de dikkat çeken dilekçede, Microsoft’un 2019 yılında OpenAI’a bir milyar dolar yatırım yaptığı, 2021 yılında şirketin değerinin 14 milyar dolara ulaştığı, 2023 yıl başında bu değerin 29 milyar dolara ulaştığı, kasım ayındaki bir değerlendirmede ise bu değerin 90 milyar dolara ulaştığına dikkat çekildi.

Microsoft Bing’e yaradı

GPT-4’ün Microsoft Bing arama motoruna entegre edilmesi ile Microsoft’un hem Bing kullanıcı sayısını artırdığına hem de reklam gelirlerinde artış gördüğüne de işaret edilen dava dilekçesinde
Bing’in 14 yıllık tarihinde ilk kez günlük 100 milyon kullanıcı sayısını aştığı, sayfa ziyaretlerinin ise yüzde 15.8 artış gördüğü belirtildi.
Microsoft’un, OpenAI GPT’yi Office 365 ürünlerine de entegre etmeye başladığınının belirtildiği dilekçede, bu ek hizmet için kullanıcı başına 30 dolar istenildiği ve Microsoft’un bu hizmetten milyarlarca lira kazanacağının altı çizildi.

NY Times’ın zararı

NY Times’ın hem internette hem de kağıt ortamındaki saygınlığına değinilen NY Times’ın gördüğü zararlar listelenirken içeriğin hem abonelere hem de kurumlara paralı olarak sunulduğu, paralı bile olsa içerik kullanımının abonelere dahi kısıtlandığı, Microsoft ve OpenAI ürünleri ile NY Times’ın içeriklerine para ödenmeden erişilebildiği ve oluşturulması yıllar ve milyarlarca dolarlık yatırıma malolan arşivin bedaya erişilebildiği için gazetenin milyarlarca dolar zarara uğradığı belirtilerek, tüm bu zararların ve olası zararların tazmin edilmesi istenildi.

NY Times avukatlarının mahkemeye verdiği dava dilekçesine buradan ulaşabilirsiniz.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu