Yabancı sermayeden, hükümete genişbant için ev ödevi

Uluslararası Yatırımcılar Derneği (YASED), Türkiye’nin genişbant stratejisine yönelik olarak 72 öneriden oluşan “Ulusal Genişbant Planı”nı kamuoyu ile paylaştı. Yabancı sermaye derneği olarak da bilinen YASED’in Bilgi ve İletişim Teknolojileri Çalışma Grubu’nun, Deloitte işbirliği ile oluşturduğu 500 sayfalık “ULUSAL GENİŞBANT PLANI: Türkiye’nin Genişbant Hedeflerine Ulaşması Yönünde Öneriler” başlığını taşıyan raporda Arzı Artırmaya Yönelik Planlar (rekabet, inovasyon, yatırım maliyetleri) ve Talebi Artırmaya Yönelik Planlar (erişim ücretleri, cihaz erişilebilirlirliği, diğer talep artırıcı önlemler) başlığı altında, ihtiyaçlar, riskler ve engeller sıralanarak toplam 72 öneri dile getiriliyor.Öneriler içerisinde altyapı paylaşımına, yatırım maliyetlerinin teşviğine, cihaz üreticilerinin Türkiye’de üretim yapmalarının özendirilmesine, hem erişim hem cihaz ücretlerinin ucuzlatılmasına yönelik vergi avantajlarının sağlanmasından kalifiye işgücü eksikliğinin giderilmesine yönelik çeşitli talep ve öneriler yer alıyor. Tüketiciye faydası olmayan aşırı ve katı düzenlemelerden kaçınılması raporun en dikkat çekici önerileri arasında yer alıyor.
Rapor nasıl değerlendirildi?
Turkcell, Türk Telekom ve Vodafone Türkiye’nin de katkı sağladığı, mutabık kaldığı önerilerin yer aldığı raporun kamuoyuna duyurulması toplantısında konuşan YASED Başkanı Ahmet Erdem “YASED olarak genişbanta yönelik arz ve talebin artırılması perspektifini destekliyoruz. Türkiye’nin genişbant hedeflerine ulaşması yolunda 72 öneri sunuyoruz” dedi.
Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Galip Zerey 5G teknolojisine yönelik çalışmaların, yerlilik oranının artırılmasına odaklanarak sürdürdüklerine işaret ederken Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı, Haberleşme Genel Müdürü Ensar Kılıç ise bakanlık olarak temel yaklaşımlarının genişbant ağının yaygınlaşması, rekabetin artması, hızlı ve sektörü faydalı olduğunu dile getirerek “Temel hedefimiz, sektörü büyütmek, yükleri almak ve istihdam yaratmaktır.” dedi.
Vodafone Türkiye CEO’u Coleman Deegan Ulusal Genişbant Planı’nın gelecek için ve Türkiye’nin dijitalleşmesi için kritik adımlar içerdiğinin altını çizerken Turkcell Genel Müdürü Kaan Terzioğlu ise altyapıya erişimi kısıtlayan rekabet döneminin sona erdiğini söyleyerek “Yeni rekabette hizmetler ön plana çıkıyor. Yeni ekonomi, paylaştıkça büyümeyi esas alıyor. Operatörler olarak paylaşmayı öğrenmemiz gerekiyor” dedi.
ULUSAL GENİŞBANT PLANI: Türkiye’nin Genişbant Hedeflerine Ulaşması Yönünde Öneriler raporuna YASED’in internet sitesinden erişilebiliyor.

TÜSİAD Başkanlığı’nı bilişim sektöründen bir yatırımcı, Erol BİLECİK gibi bir isim yönetirken, Turkcell, Türk Telekom ve Vodafone’un kurmuş olduğu bir dernek, bilişim ve telekom ile ilgili pek çok sayıda sivil toplum kuruluşu (TÜBİSAD, TÜTED, TELKODER, MOBİSAD, MOBİLSİAD vs) gibi Türkiye’nin, Türk yatırımcılarının kurdukları işbirliği örgütleri varken, raporun Yabancı Sermayeli Şirketlerin derneği tarafından hazırlanmış olması bana ilginç geldi.
Size de ilginç gelmedi mi?
Rapora ilişkin kişisel görüşlerimi ve eleştirilerimi, yarın sizler için yazacağım.
Kemalettin BULAMACI

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Biz, bağımsız yayın kuruluşu olarak, size sunduğumuz hizmetin maliyetini, reklam gelirleri ile karşılıyıoruz. Reklam gelirlerimizii artırmamıza yardımcı olun.