Ana sayfa Kemalettin BULAMACI Yahoo, 4.8 milyar dolara Verizon’un

Yahoo, 4.8 milyar dolara Verizon’un

231
0

Aylar süren müşteri arayışından sonra, Yahoo, esas faaliyetlerini 4.8 milyar dolara Verizon’a satmak üzere anlaştı. Verizon geçen yıl AOL’u da 4.4 milyar dolar karşılığında satın almıştı. Aylar süren müşteri arayışı ve işten çıkartmalar neticesinde Yahoo, Alibaba ve Yahoo Japonya hisseleri ve birkaç patent dışındaki ana işini Verizon’a 4.8 milyar dolara satmak üzere anlaştı. Reuters haber ajansı, 25 Temmuz Pazartesi (bugün) teklifin 5 milyar dolar değer üzerinden açıklanacağını iddia ederken, Verizon’ın içerik sitelerinden TechCrunch ise anlaşmanın 4.8 milyar dolar karşılığı yapıldığını iddia etti.
AOL ve Yahoo birleşiyor
Geçtiğimiz yıl AOL’u 4.4 milyar dolara satın alarak Huffingtonpost, TechCrunch ve Engadget gibi içerik sitelerinin de sahibi olan Verizon, Yahoo’yu AOL operasyonu ile birleştirecek. Verizon toplam 9.2 milyar dolar karşılığında dünyanın sayılı içerik şirketlerniden birisi haline gelmiş olacak.
Satın alma sonrasında Yahoo hissedarları 4.8 milyar dolar alırken, ellerinde bulunan 41 milyar dolar değerindeki Alibaba.com, Yahoo Japonya ve patentleri de muhafaza edecekler.
En büyük varlığı, e-ticaret devi Alibaba.com hisseleri olan Yahoo’nun toplam değeri de bu satın alma ile 45.8 milyar dolar olarak kayıtlara geçmiş oldu.
Microsoft 2008 yılında Yahoo’nun tamamına 44.6 milyar dolar teklifte bulunmuş ancak şirketin kurucularından Jerry Yang, 50 milyar doların altındaki bir teklifi kabul etmeyeceklerini belirterek, teklifi reddetmişti.
Verizon “bir dönemin” devlerini birleştirdi
Verizon bu satın alma ile bir dönem bir birlerine ciddi rakip olan AOL ve Yahoo’yu da kendi çatısı altında birleştirmiş oldu. 1999 yılında Netscape’e 10 milyar dolar ödeyerek satın alan AOL, 2000 yılı ocak ayında 162 milyar dolara Time Warner’ı bünyesine katarak 350 milyar dolarlık bir şirket haline gelmişti.
Yahoo ise 2000 yılı ocak ayında 125 milyar dolar değere sahipti.
Verizon, 2000 yılında toplamda 300 milyar dolardan fazla pazar değerine sahip olan iki şirket AOL ve Yahoo’yu yıllar sonra 10 milyar doların altında bir rakam ile bünyesinde birleştirmeyi başardı.
Marissa Mayer, çeyrek milyar dolarla gidiyor
Satın alma tamamlandıktan sonra Yahoo’nun CEO’su Marissa Mayer, şirketten ayrılacak. Mayer şirketten ayrılırken, Equilar isimli kuruluşun hesaplamalarına göre 57 milyon dolar tazminat alacak. Mayer, tazminatının yanında prim ve hisse senedi olarak 218 milyon dolar daha kazanacak. Mayer, bu satın alma ile birlikte işsiz kalsa da, toplamda çeyrek milyar doları aşan, 275 milyon dolar, bir kazançla yeni ufuklara yelken açacak. 
Verizon, AOL’u satın aldı
Microsoft’tan inanılmaz teklif