Yakınsama

16.08.2009 Tarihli Taraf Gazetesi’nin QTube köşesinde yayımlanmıştır********************************************************************************
Yakınsama kelimesini son yıllarda oldukça fazla duyuyoruz. Convergence isimli İngilizce kelimenin Türkçe karşılığı. Sıradan bir vatandaşa, ortaokul, lise öğrencisine bu kelimeyi cümle içerisinde kullan deseniz eminim ki büyük bir zorluk yaşayacaktır.

Eğer İngilizce biliyorsanız, “Convergence” kelimesinin hayattaki karşılığını daha çabuk kafanızda oturtabilirsiniz. Ancak Türkçe “yakınsama” kelimesi bize olayı tam olarak anlatamıyor.

Nedir bu yakınsama?

Herhangi bir sözlüğe bakmadan, kendi anladığım şekli ile size özetlemeye çalışayım.

Bilgisayar dünyası kendi yol haritasında gelişmelerine devam ederken, cep telefonu dünyası ise ayrı bir yolda kendi gelişmesine devam ediyor. Geldiğimiz noktada ise iki teknolojinin birbirlerinin içine geçtiğini, iki teknolojinin de birleştiği cihazların ortaya çıktığını görüyoruz. İşte biz bu iki teknolojinin birbiri içine geçmesine YAKINSAMA diyoruz. Ne bilgisayar, ne cep telefonu. İkisinin özelliklerini de taşıyor. İki teknoloji birbirlerine yaklaşıyor. Yani yakınsıyor.

Aynısı telefon hizmetlerinde de geçerli. Evinizdeki sabit telefon, cebinizdeki cep telefonu… İkisi de ayrı yol haritalarından birleşmek üzerine gelişmelerini sürdürüyor.

3G teknolojisi nasıl veri transfer hızını artırarak sabit telefonların sunduğu nimetleri sunabiliyorsa, sabit telefonlar da mobil hale geliyor. Cep telefonu hizmetlerinin sunduğu özellikleri bünyesine katıyor. İki teknoloji iç içe geçmeye başlıyor. Bu da yakınsama olarak adlandırılıyor.

Türk Telekom’un hizmete sunduğu Wirofon hizmeti de sabit telefon ve cep telefonu yakınsamasının somut örneği.

Geçtiğimiz yıl hizmete sunulan Wiro teknolojisinin cep telefonuna entegre edilmiş haline Wirofon deniliyor. Hizmet, internet bağlantısı olan yerlerde kullanılabiliyor. Kablosuz internet erişiminin bulunduğu yerlerde kullanılması ise sabit telefon hizmetlerinin de cep telefonu hizmetleri gibi sizi özgürlüğe kavuşturan yol.
Bu teknolojiyi destekleyen cep telefonları ve kablosuz bağlantı desteği bulunan MP3 çalar gibi cihazlarda kullanılan Wirofon, internet erişiminin bulunduğu her yerden telefon görüşmesi yapmanıza olanak tanıyor. Hem de evinizdeki sabit telefon hattını kullanarak.
Teknolojinin ismi her ne kadar “sabit” olsa da, yakınsamanın son ürünü Wirofon ile sabit hatlar da mobil hale gelmiş durumda.

Herhangi bir kablosuz internet ağının kapsama alanına giriyorsunuz. Internet üzerinden, sanki ev telefonu hizmetini kullanıyormuş gibi, cep telefonunuzdan Wirofon’u kullanıyorsunuz.

Şimdilik sadece dışarıya doğru arama için kullanılan teknoloji, yakın bir zamanda çağrı kabul etmek için de kullanılacak. Hane içerisinde aynı telefonu paylaşan anne, baba ve çocuğun da internet bağlantısı olan herhangi bir yerde, dahili telefon arıyormuşçasına, ücretsiz haberleşme imkanı sağlayacak bir kimliğe de kavuşacak teknoloji.

Şuanki hali ile (sadece çağrı kabul etmek, sizi arayan kişinin sizi evden mi? Başka bir mekandan mı aradığını bilememek) çok cazip gibi görünmese de teknoloji yakınsamanın hayatımıza neler kattığını oldukça güzel özetliyor. Ayrıca yurtdışı kullanımında da size önemli ölçüde bir ekonomik katkı sağlıyor.
Yurtdışına çok seyahat eden birisiyseniz, yaptığınız telefon faturaları “roaming” yüzünden oldukça kabarık geliyor. Hatta siz arama yapmasanız bile, aldığınız her çağrı için de bir ücret ödemek zorundasınız.

Wirofon kullandığınızda ise, yurdışında cep telefonu kullanıyormuş gibi değil, sanki ev telefonunu kullanıyormuş gibi ücretlendiriliyorsunuz.

Yurtdışında sizi cep telefonundan aradıkları zaman da işin bir kolayı var.

“Kapat. Ben seni arıyorum”.

Zaten Avea’nın sunmuş olduğu “Her Yöne Özgürlük” (sınırsız ismi özgürlük olarak değişti) tarifesini kullananlar da aynısını yapmıyor mu? “Sana yazmasın. Kapat ben seni arayacağım”.

Yakınsama sonucunda teknoloji ve hizmetler birleşirken, farklı iş kollarındaki şirketler birbirlerinin iş alanlarına adım atarken bundan fayda gören tüketici oluyor. Hem özgürlük, hem tasarruf elde ediyorlar.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Reklam Engelleyici kullandığınız için, içeriğimizi görüntüleyemiyorsunuz. Biz, bağımsız yayın kuruluşu olarak, size sunduğumuz hizmetin maliyetini, reklam gelirleri ile karşılıyıoruz. İçeriğimizi görüntülemek ve reklam gelirlerimizi artırmamıza yardımcı olmak için reklam engelleyici uygulamanızı kapatarak yeniden deneyin.