Yalan/yanlış haberlere, Turkcell dur diyecek

Tüm dünya ile birlikte Türkiye'de de son günlerde tartışılan, sosyal ağlarda yayılan yalan haber ve yanlış haberlerle ilgili olarak Turkcell, blok zincir tabanlı bir haber doğrulama sisteminin patenti için başvuruda bulundu. 

Tüm dünya ile birlikte Türkiye’de de son günlerde tartışılan, sosyal ağlarda yayılan yalan haber ve yanlış haberlerle ilgili olarak Turkcell, blok zincir tabanlı bir haber doğrulama sisteminin patenti için başvuruda bulundu. 

Sosyal medya üzerinden bilinçli ya da bilinçsiz bir şekilde yayılan, doğru olmayan haberlerin, blok zincir teknolojisi ile internet üzerindeki haber kaynakları üzerinden doğruluğunun araştırılmasını sağlamak amacıyla geliştirilen haber doğrulama sistemi ile ilgili patent başvuru Türk Patent Enstitüsü’ne 17 Mayıs 2019 tarihinde, 2019/07450 başvuru numarasıyla yapıldı. Turkcell’in başvurusu, ulusal olarak gerçekleştirildi.

Turkcell Grubu şirketlerinden Turkcell Teknoloji Araştırma ve Geliştirme Anonim Şirketi adına yapılan başvuruda, faydalı model/buluş sahipleri olarak ise Berna Başer, Ferda Çekinmez ve Göktuğ Yılmaz’ın isimleri yer alıyor.

Bu buluşa ilişkin Avrupa veya ABD patent ofislerine herhangi bir başvuruda bulunup bulunmadığı ise bilinmiyor.

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu