Ana sayfa BT Gündem Yalın ADSL zor gibi

Yalın ADSL zor gibi

108
0

ADSL aboneliğinde sabit telefona abone olma zorunluluğunu ortadan kaldıracak yalın ADSL uygulaması BTK iş planına göre 2010 yılı Haziran ayında başlayacak. Ancak BTK Başkanı Acarer yaptığı açıklamada yalın ADSL’i uygulamanın zor olduğunu söyledi.
Acarer Telekomedya sitesine, şu yorumu yaptı:

“Bir tarafta ana omurganın zedelenmemesi, öbür tarafta da yeni fırsatlar var. Yalın ADSL olayı zaten 3G ile kırıldı. Yalın ADSL’ye karşı değilim. Ama yalın ADSL’de örnek alabileceğimiz bir uygulama, bir ülke yok. Bu konuda en doğruyu bulmalıyız. Bir işi yapmış olmak için yaparsınız ama hiç birşey çıkmaz. Sanal Mobil Şebeke Hizmeti (MVNO) ile ilgili yönetmelik çıktı. Ancak vergi sıkıntısı sistemi çalışmaz hale getirdi. Bu sefer de kurumun saygınlığını kaybediyoruz. Yalın ADSL ile ilgili bir düzenleme yapılsa bile çok zor. Bu işlerliği sağlamaz. Abonelerin şikayetleri var. Bu yerine geldiği zaman çözülecek zannediliyor daha karmaşık hale gelebilir.”

Operatörlere 30 Nisan uyarısı

Acarer 3G ihale sözleşmesinde yer alan Ar-Ge şartlarına ilişkin 30 Nisan öncesi operatörleri bir kez daha uyararak şunları söyledi:

“Bu durum bundan sonraki süreci de etkileyecek. Biz bugün varız yarın yokuz, bunu kendileri takip etmel. Bununla ilgili 10’dan fazla toplantı yaptık. İşletmecilere dikkat edin diye sürekli söylüyoruz; ‘30 Nisan günü 200 tane adamı binaya dikmeyin’ diye.”