Ana sayfa BT Sektör Yandex Navigasyon, Yeni Reklam İletişim Modellerini Tanıttı

Yandex Navigasyon, Yeni Reklam İletişim Modellerini Tanıttı

80
0

Yeni nesil navigasyon reklamlarıyla dijital reklamcılık alanında büyümeye devam eden Yandex, markalara sunduğu yeni reklam modellerini 10 Nisan 2019 tarihinde Kolektif House-Levent’te düzenlediği bir etkinlikle tanıttı. Medya planlama, reklam ajanslarından ve markalardan 100’den fazla katılımcının yer aldığı etkinliğin açılış konuşmasını Yandex Türkiye Reklam Satış Direktörü Doğan Balamir Nazlıca yaptı. Yandex Navigasyon’un yenilikçi reklam modelleri ile her geçen yıl farklı sektörlerden daha fazla markayı kucakladığını belirten Nazlıca “Yandex olarak, navigasyon reklamlarıyla müthiş bir başarı hikâyesi yazdık. 2019 yılının ilk çeyreğinde geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 100 büyüdük. Bu çarpıcı büyüme, Yandex’in trafik/otomobil ekosisteminde markalara en iyi reklam çözümlerini sunduğunu gösteriyor. Yeni reklam modellerimiz ve özel projelerle, dijital reklamcılık pazarında fark yaratan hikâyeler anlatmaya devam edeceğiz” dedi. Doğan Balamir Nazlıca’nın konuşmasının ardından Yandex’in yeni iletişim modellerinin özellikleri detaylı olarak paylaşıldı.
Yandex Navigasyon’un yeni iletişim modelleri
1) Zero Speed Banner
“Zero Speed Banner” olarak adlandırılan model, sıfır km’de aracın durduğu anlarda kullanıcıların karşısına çıkıyor. Örneğin kullanıcılar trafik ışıklarında durduğunda ekranın alt kısımda otomatik olarak banner beliriyor. Banner’ı yukarı kaydıran kullanıcılar markanın mesajını görüyor. Hareket edildiğinde, ekrana tıklandığında veya aşağıya kaydırıldığında, banner kayboluyor. Kullanıcılar bir saat içerisinde sadece bir kez banner görebiliyor
2) Proximity
Bir diğer model olan “Proximity” ise şu özellikleri taşıyor: Ürün veya hizmetlere ait banner, kullanıcı lokasyona girmek üzereyken otomatik olarak ekranın altında açılıyor. Bu özellik kullanıcılar örneğin bir AVM’nin otopark alanına girdinde veya girmek üzere olduğunda ortaya çıkıyor. Banner’da, tanıtılan ürün ve hizmetler sırasıyla veya dönüşümlü olarak gösterebiliyor. Ürünün bilgi kartına tıklandığında, reklam verenin sağladığı ürün veya hizmetler ile ilgili açıklamalar gösteriliyor.
3) BrandedRoute
Yandex’in bu yıl sunduğu üçüncü reklam modeli olan “Branded Route” ise kullanıcılara rota oluşturma esnasında gösteriliyor. Haritanın üst kısmında gösterilen reklam, logo ve metin içerebiliyor. Bu modelde, bölge, km veya zaman hedeflemesi de yapılabiliyor.
“Influencer” projesi
Etkinlikte ayrıca şimdiye kadar müşterilere sunulan, “Markalı Pop-up Pin”, “Özel Kategori”, “Dijital Billboard” gibi reklam modellerine eklenen yeni özelliklerinin yanı sıra, bir sonraki aşamada markalara sunulacak olan “Influencer” adlı yeni proje hakkında da bazı bilgiler paylaşıldı.
Yandex’in “Influencer” adlı projesinde, rota ekranında gözüken markanın ikonu, kullanıcılara trafikte ne kadar kalacakları konusunda bilgi verecek. Bu ikona basıldığında markanın sitesine yönlendirme yapılabilecek veya sesli bir mesaj iletilebilecek. Araç trafikte beklerken, kullanıcı markanın videolu içeriğine de ulaşabilecek.
Toplamda 4 milyon, İstanbul’da 2.5 milyon tekil kullanıcısı var
Yandex Navigasyon’un düzenlediği etkinlikte, trafik ekosistemine yönelik bilgiler de paylaşıldı. Kullanıcıların haftada 11-12 saatini trafikte geçirdiği vurgulanırken, toplamda 4 milyon, İstanbul’da ise 2.5milyon tekil kullanıcısı olan Yandex Navigasyon’un İstanbul’daki kayıtlı olan araçların yüzde 88’ine ulaştığı belirtildi. Etkinliğin sonunda yapılan “Trafik Ekosisteminde Yeni Bir Reklam Deneyimi: Yandex Navigasyon” başlıklı panelde ise Akbank’ın Performans Pazarlama Yönetici Yardımcısı Rıza Doruk Ercan,Opet Dijital Pazarlama Koordinatörü Öznur Akgül Baykal ve Ingage Müşteri Yöneticisi Türkü Erus konuşmacı olarak katıldı. Panelin konukları, dijital reklamcılık ve navigasyon reklam modelleri konusunda deneyimlerini katılımcılarla paylaştı.
Yandex Navigasyon reklam modelleri ve başarı hikâyeleri için: yandexnavigasyon.com.tr/reklam-ver

Etiketler: BrandedRoute » Doğan Balamir Nazlıca » Proximity » Yandex.Navigasyon » Zero Speed Banner