Yapı Kredi Emeklilik tekilleştirme ile masrafları düşürdü

Yapı Kredi Emeklilik, Müşteri Hizmetleri, Çağrı Merkezi bölümleri ve Doküman Yönetimi sisteminin farklı bir binaya aktarılmasıyla birlikte, yedeklemede yeni bir yapı oluşturmaya karar verdi. Bu doğrultuda da YKE, GlassHouse’un önerdiği şekil ve çözümlerle, yedekleme operasyonlarında tekilleştirme teknolojisine geçiş yaptı.YKE Sistem Yöneticisi Emre Eryüksel, YKE’nin bazı bölüm ve sistemlerin farklı binaya taşınmasıyla birlikte fiziksel ortam değişikliğine bağlı olarak bazı zorlukların meydana geldiğini belirtti:

“Müşteri Hizmetleri, Çağrı Merkezi bölümleri ile Doküman Yönetimi sisteminin taşınması ve Operasyonel Kaynağı olmayan yeni bir yapıyı oluşturmak istememiz nedeniyle varolan yedekleme ortamında ciddi bir iyileştirme çalışması yapmak üzere harekete geçtik. Bu süreçte, GlassHouse Türkiye, yedekleme ortamımızda yapmak istediğimiz değişiklikler doğrultusunda ihtiyaçlarımızı belirledi ve uygun çözümün, Tekilleştirme teknolojilerine geçiş olduğunu belirtti. Biz de bu doğrultuda gerekli çalışmaların yapılması için hemen proje sürecini başlattık.”

Emre Eryüksel, GlassHouse Türkiye’nin danışmanlığında gerçekleştirdikleri tekilleştirme projesiyle şirketlerinin veri ile bilgilerinin korunması ve gerektiğinde geri yüklenmesini sağlayan yedekleme çalışmalarında kaset operasyonunu tamamen ortadan kaldırmasını sağladıklarını söyledi:

“Yedeklemede kaset operasyonunun tamamen ortadan kalkması aslında beraberinde birçok avantajı daha getirdi. Yazılmış kasetlerin “güvenilirlik” sorunu kalmadı, yedeklemede hızlarımız arttı; geri yükleme (restore) süreleri kısaldı ve daha önce uzakta ve müdahale imkanlarının sınırlı olduğu sistem; “Kur ve Unut” şeklinde çalışan bir yapıya dönüştürüldü. Tekilleştimenin getirdiği disk teknolojisi kullanımıyla artık çok daha güvenli yedekleme yapabiliyoruz. Buna ek olarak basit ve yönetimi kolay bir yedekleme altyapısına kavuşurken, maksimum verimlilik ve güvenliğin yanı sıra maliyetlerde de ciddi bir düşüş sağladık.”

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu