Ana sayfa BT Gündem Yazılım da teknolojinin benzini

Yazılım da teknolojinin benzini

128
0

5 Temmuz 2009 tarihli Taraf Gazetesi’nde QTUBE başlığında yayınlanmıştır*************************************
Hep gazetelerin, televizyonların Ankara temsilcileri, Genel Yayın Yonetmenleri veya bölüm şefleri bakanlarla sohbet edecek değil ya.
Onlarınki kadar çok sık olmasa da bilişim basını da dönem dönem bazı bakanlarla biraraya gelme şansını yakılıyor.
Biz de bu hafta içerisinde Ulaştırma Bakanı ile ayaküstü sohbet etme fırsatı yakaladık.

Geçtiğimiz pazartesi günü “Bilişim 500 Ödül Töreni” vardı. 10’uncu yılını kutluyor InterproMedya tarafından düzenlenen.

Listenin ilk dördünde yer alan telekom operatörlerinden Türk Telekom, Turkcell, Vodafone ve Avea CEO’ların sadece Serpil Timuray katıldı törene.
Diğer CEO’lardan birisi yurtdışında yatırımcılarla toplantıdaymış. Bir diğerinin yöneticisi olduğu şirketin aynı saatlere gelen başka bir organizasyonu bulunuyormuş. Bir diğeri ise eski çalıştığı şirketin bölge yöneticisinin kendisine verdiği veda davetindeymiş. Ortaköy’ün güzide eğlence mekanlarından birisinde.

Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım ise Bakanlar Kurulu toplantısındaydı. Toplantı uzayınca, törenin açılışınını gerçekleştirecek olan sayın bakan katılamadı elbette. Herkes umudunu kesmişken Ulaştırma Bakanımız, açılışa değil ama kapanışa yetişti taa Ankara’dan. Hem de Bakanlar Kurulu toplantısını erken bitirerek. Bu sektöre ne kadar önem verdiğini biliyoruz biz şahsen. Ancak bu davranışı kendisini bizim gözümüzde biraz daha yüceltti.

Ardından törenin kokteyl masalarına selam vermeye başladı. Benim de aralarında bulunduğum 5-6 “eski” bilişim basın mensubunun, sektörün gediklilerinden birkaç güzide insanın da bulunduğu masaya geldi demirledi. Sohbet başladı.

Gazete bayilerini, uydu frekanslarını değil de Internet’i bir dağıtım kanalı olarak kullanan medyanın çalışanlarının, sorunlarını bildiğini, Internet gazetecilerinin de diğerleri gibi bir basın mensubu olarak tanınması konusunda bir yasa hazırlığı içerisinde olduklarını dile getirdi.
Ama Türkçe uzantılı “com.tr” interrnet sitelerinin önemine de dikkat çekti. Hatta “com.tr” ile bitmiyorsa röportaj bile vermeyeceğim bundan sonra dedi.

Bilişim sektörünün Türkiye için önemine, bu sektörün daha ileriye gitmesi, uluslararası düzeyde rekabet etmesine değindi sayın bakan.

Ardından yazılım dünyasının önemine, bu sektöre verilmesi gereken destekten, Türkiye’nin hem istihdam, hem ihracat yaratmak için bu sektöre teşvik vermesi gerektiğinden bahsetti. Ama bir serzenişte bulunmaktan da çekinmedi.

“Bakanlar Kurulu”nda, Meclis’te yazılım sektörünü, bunu Türkiye için önemini anlatamadığından yakındı. Türkiye’nin gündeminde daha popüler, daha çok insana istihdam sağlayan konular varken siyasi erkin bu sektöre biraz uzak durduğunu, anlamamalarının da bunda etkisi olduğunu söyledi.

Ben hemen atladım ortaya.

– Sayın Bakanım yazılım dünyasını bir de şu şekilde anlatmayı deneyin diye.

Otomobillerin hareket edebilmeleri için nasıl benzine, mazota ihtiyacı varsa, bilgisayarların, cep telefonlarının da yazılıma ihtiyacı var. Benzinsiz bir araba neyse, yazılımsız teknoloji ürünleri de ona benzer.

Hem bütçe gelir kalemlerine bakın; otomotivden bir yılda elde edilen vergi geliri ne kadar? Akaryakıttan elde edilen vergi geliri ne kadar;?

Bakan kızdı mı? Mutlu mu oldu? Anlamadım ben bu öneriyi yaptıktan sonra.
Ama bana

– Sen bakanlar kuruluna gelip orda anlatsana o zaman bunları dedi.

Elbette ki bana düşmez. Ama yazılımın önemini, Türkiye için ne kadar önemli olduğunu, sadece beyinlere yatırım yaparak bu ülkenin çok daha ileri seviyelere ulaşacağını. Ülkenin istihdamın yanında ihracat geliri, vergi gelirine kavuşacağını anlatmak için benim bakanlar kuruluna girmem gerekiyorsa takarım kıravatımı, giyerim takım elbisemi, ayağıma kunduramı bunu orada bile anlatırım.