Yazılım ve telekoma eleman aranıyor

İnproda tarafından yapılan değerlendirmelere göre, 2005 yılında özellikle yazılım projeleri büyük bir hız kazanmış bulunuyor ve bu nedenle de yazılım mühendislerine olan ihtiyaç hızlı bir artış gösteriyor.Bilgi ve iletişim teknolojileri sektöründe İK alanında yaşanan gelişmeleri değerlendiren İnproda Kurucu Ortağı Günnur Aktoros şu noktalara dikkat çekti: “İK anlamında en hareketli alt sektör yazılım evleri ve bunun yanında telekom diyebiliriz. Yeni kurulan ya da büyüyen yazılım şirketleri, özellikle yazılım mühendisleri ve satış uzmanları arıyorlar. Diğer taraftan 2004 yılının sonuna doğru duraklama ve hatta gerileme gösteren telekom şirketleri ve bu şirketlere katma değerli hizmetler sunan diğer şirketler ise son aylarda yeniden hareketlilik sergilemeye başladılar. Sistem, network ve güvenlik mühendislerinin yanı sıra satış yöneticisi arayışlarının ağırlık kazandığını da ayrıca belirtmek gerekir. Bilgi ve iletişim sektöründe istihdam anlamında hızlı bir yapılanma söz konusu. 2000 yılı itibariyle bilgi ve iletişim teknolojileri sektöründe çalışanların toplam istihdam içindeki oranı %1’den düşüktü ve çoğu kimse tarafından bu rakam fazlaca dikkate alınmıyor, sektörün yeterince profesyonelleşemediği düşünülüyordu. Oysaki bilişim ve telekom alanında hızla yaşanan gelişmeler, zaman içerisinde bu sektördeki istihdam oranını çoğalttı ve e ciddi bir yapıya ulaşılmasını sağladı. Ancak yine de alınması gereken çok yol var.”

Bilgi ve iletişim teknolojileri sektöründe görev alan uzmanların büyük çoğunluğu üniversitelerin bilgisayar, elektrik/elektronik ve matematik mühendisliği bölümleri, bilgisayar ön lisans programları, özel kurs ve sertifika programlarında eğitim alıyor. Ancak başta fizik ve endüstri mühendisliği olmak üzere, çeşitli mühendislik bölümlerinden mezun olan ama bilgi ve iletişim teknolojilerine olan ilgileri nedeniyle bu sektöre yönelen geniş bir kesim de mevcut. Tüm bu eğitim kurumları dikkate alındığında, 4 yıllık bölümlerden mezun olanların sayısı 5.000’i aşıyor. Bilgisayar mühendisliğinden mezun olanların sayısı ise 3.000 civarında bulunuyor. Bilgi ve iletişim teknolojileri sektörüne her yıl 3.000-6.000 arası yeni mezun işgücü katılıyor. Ancak yine de yeni mezunların sayısı bilgi ve iletişim teknolojileri sektöründeki yetişmiş eleman ihtiyacını karşılamak için yeterli olamıyor.

Bilgi ve iletişim teknolojileri sektöründe hangi pozisyonlara yönelik arayışların daha yoğun olduğuna değinen İnproda Kurucu Ortağı Günnur Aktoros, en çok yazılım, sistem ve ağ mühendisleri ile satış yöneticilerine ihtiyaç olduğunu belirterek sözlerini şöyle sürdürdü: “Aynı zamanda teknik destek elemanları, güvenlik mühendisi, veritabanı yönetici profilleri de çok ihtiyaç duyulan pozisyonlar arasında sayılabilir. Ülkemizdeki bilişim profesyoneli açığı 10 binlerle ifade edilebilir. Aslına bakarsanız benzer bir durum Batı Avrupa ve Amerika için de geçerli. Batı Avrupa’da 1,7 milyon ve Amerika’da da 1 milyonun üzerinde bilişim elemanı açığı var. Örneğin, Amerika’da en çok aranan pozisyon %33’le yazılım geliştirme ve %30’la teknik destek personeli olarak sıralanıyor, ardından da %25’le network yöneticileri geliyor. Bu arada belirtemem gerekir ki, ülkemizde .Net mimarisi üzerinde yazılım geliştirme deneyimi arayanların sayısı da gittikçe artıyor. Bizler de İnproda olarak sektörün ihtiyaçlarını yakından takip ediyor, güncel ve etkin çözümler üretmek için çaba harcıyoruz.”

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Biz, bağımsız yayın kuruluşu olarak, size sunduğumuz hizmetin maliyetini, reklam gelirleri ile karşılıyıoruz. Reklam gelirlerimizii artırmamıza yardımcı olun.