Yemeksepeti’nin sahibi Delivery Hero İstanbul’daki teknoloji merkezini kapatıyor

Delivery Hero Türkiye ve Tayvan'da yer alan teknoloji ofislerini kapatacağını Berlin'deki çalışan sayısını da azalatacağını açıkladı

2015 yılında, Yemeksepeti’nin tamamını 589 milyon dolar gibi rekor bir fiyata satın alan Delivery Hero, 8 yılın sonunda İstanbul’daki teknoloji merkezini kapatacağını duyurdu. Şirketten yapılan açıklamada, Türkiye ve Tayvan’da bulunan teknoloji ofisleri kapatılırken Berlin merkezdeki çalışan sayısı da azaltılacak. Delivery Hero’nun Türkiye teknoloji merkezinde 250 mühendis çalışıyordu. Bu çalışanların tümü işten çıkartılacak.

Kâr her şeyden önemli

Delivery Hero, 2023 yılı süresince kârlılığa odaklanmış durumda. Kârlılık odağı çerçevesinde 2023 yılında işgücünün yaklaşık yüzde 13’ünü işten çıkarttı. 2022 yılı sonunda toplam 51 bin 118 çalışana sahip olan şirketin toplam çalışan sayısı Haziran sonunda 47 bin 208’e geriledi. Bu işten çıkarmalar ile çalışan sayısının 45 binin altına düşmesi bekleniyor. Tüm bu çabalar sonuncunda ise nakit akışını eksiden sıfır noktasına getirmeyi başarırken brüt kârlılıkta ise artıya geçtiler.

Delivery Hero’nun yaptığı açıklama ise şöyle

“İşletmemiz olgunluğunun bir sonraki aşamasına girerken bunun gerekli bir adım olduğuna inanıyor olsak da, bu, bizimle geçirdikleri süre içinde birçok değerli katkılarda bulunan çalışanlarımızı bırakacağımız anlamına geliyor”

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu