Yeni Başbakan Binali Yıldırım, yeni ulaştırma bakanı kim?

KemoTERS KÖŞE / Kemalettin BULAMACIBaşbakan Ahmet Davutoğlu’nun AK Parti Genel Başkanlığı ve Başbakanlığı bırakacağını açıklamasından sonra yeni AK Parti Genel Başkanı ve Başbakanlık için tek aday Binali Yıldırım’ın ismi açıklandı.

Henüz AK Parti Olağanüstü Genel Kongresi gerçekleşmemiş olsa da mevcut Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım’ın 22 Mayıs’ta tek aday olarak gireceği kongrede AK Parti Genel Başkanı olması ve Başbakan olarak yeni kabineyi kurmakla görevlendirilmesine kesin gözüyle bakılıyor.  Telekom, ve Bilişim sektörü ise, atanacak yeni Ulaştırma, Habercilik ve Denizcilik Bakanı’nı merakla bekliyor. Elektronik haberleşme, bilgi teknolojileri, bilişim, telekom, yazılım, internet gibi alanlarla doğrudan ilişkisi olan bakanlık, bilişim alanında çalışanları ve kurumları doğrudan ilgilendiriyor.

Bakan kim olur?

Yeni bakan ile ilgili olarak en net söylenebilecek gerçek “seçilmişlerden” olacağının kesin olması. Yani mevcut milletvekillerinden bir tanesi. Başbakan Binali Yıldırım ile uyum içerisinde çalışacak bir isim olacağı da kesin gibi. Diğer önemli kriterler arasında milyar dolarlık altyapı yatırımlarını sürdürerek, bunları yönetecek yetkinlikte olması ve nihayetinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın onayını alacak bir isim olması gerekiyor.

Tüm bu kriterlere bakıldığında, hem Ankara kulislerinde konuşulan isimler hem de benim kendi çapımda yapmış olduğum analizlerle liste kısalıyor.

İşte o isimler…

Ahmet ARSLAN
Kars milletvekili olan Ahmet Arslan, Binali Yıldırım ile denizcilik eğitiminde birleşiyor. İstanbul Teknik Üniversitesi Gemi İnşaatı ve Deniz Bilimleri Fakültesi mezunu olan Arslan, Binali Yıldırım’ın bakanlığı döneminde denizcilikle ilgili alanlarda önemli görevlerde bulundu. Benim en büyük adayım kendisi.

İsmet YILMAZ
Halen Milli Savunma Bakanı olan İsmet Yılmaz, Binali Yıldırım’ın bakanlığı döneminde kendisi ile yakın çalışan isimler arasında yer aldı. Hatta AK Parti’nin ilk iktidarının sonunda anayasa gereği atanması gereken bağımsız Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı olarak da görev yaptı.
Ankara kulislerinde ismi bu görev için öne çıkan isimler arasında olsa da bence çok zayıf bir ihtimal. Milli Savunma Bakanlığı görevinden ayrılıp UUlaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı görevine atanmak, bir nevi attan indirilip eşeğe bindirilmek gibi bir şey bence.

Nurettin Canikli
AK Parti kurucu üyelerinden ve Giresun Milletvekili olan Nurettin Canikli ismi de kulislerde konuşulan, Ankara kulislerine göre öne çıkan isimler arasında. Kendisinin bu göreve atanması, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı olmasa bile başka bir bakan olmasına ben şahsen garanti gözüyle bakıyorum. AK Parti kurucuları arasından, şimdiye kadar herhangi bir bakanlık görevi üstlenmemiş nadir isimler arasında yer alıyor. Ancak maliye kökenli olan Canikli, ulaştırma bakanlığı yapar mı? Bence bu zayıf bir ihtimal.

Mehmet Habib Soluk
Binali Yıldırım’ın önceki bakanlıkları döneminde Ulaştırma Bakanlığı Müsteşarlığı yapmış olan Mehmet Habib Soluk, ikinci AK Parti döneminin sonunda anayasa gereği, bağımsız Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı’na atanmış ve geçici bir süre bakanlık yapmış bir isim. Bence Ahmet Arslan’a karşı en büyük aday olur.

Necdet Ünüvar
Adana Milletvekili olan Necdet Ünüvar, tıp eğitimi almış, doktorluk yapmış birisi. Ünüvar’ın TBMM’de Bilişim ve Internet Komisyonu başkanlığı yapmış olması kendisini Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı için listeye sokuyor. Zaten, Binali Yıldırım’ın İzmir Büyükşehir Belediye Başkanlığı’na aday olduğu dönemde, Ulaştırma bakanlığı görevinden ayrılınca ismi bakan adayları arasında geçmişti. Ancak o dönem Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı’na  Lütfi Elvan atanmıştı.

Tabii ki çalışma arkadaşlarını seçecek olan Başbakan Binali Yıldırım, onay vererek atayacak olan da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan. Umarım, bilişim, internet, telekom ve siber güvenliğimiz için en doğru aday bu göreve getirilir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Biz, bağımsız yayın kuruluşu olarak, size sunduğumuz hizmetin maliyetini, reklam gelirleri ile karşılıyıoruz. Reklam gelirlerimizii artırmamıza yardımcı olun.