Yeni düzenden iki medya da rahatsız!….

2007 yılından beri düzenlenen “Digital Age Konferansı” 13 Ekim 2011’de İstanbul Swiss Otel’de gerçekleşti. Katılımcılar tarafından merakla beklenen Arianne Huffington, yazılı basının geleceği olmadığını öngörüp kurduğu haber sitesi Huffington Post deneyiminden yola çıkarak, günümüzde internetin demokratik bir kamusal alana dönüşme sürecini anlattı.
Yazılı basının yıldızının düştüğü inancıyla internette kurduğu Huffington Post’un başarısını, insanların gerçekte ne istediğini anlayıp, onlara istekleri doğrultusunda haberler sunmasına bağladı: “Yeni medyanın eskiye göre değiştirdiği en önemli şey insanlarla ilişki kurma şekli. Artık herkesin eskiye oranla anlatacak çok fazla hikayesi var. Rakamların arkasındaki gerçekleri merak edip, bunları tartışmak istiyorlar. Huffington Post’ta 100 bin adet yorum sayısına ulaşmamız bu bunların sonucudur” dedi.
Devletlerin saklayıcı gücü ortadan kalktı
Huffington ayrıca, Wikileaks’in ortaya çıkmasıyla birlikte, devletlerin açıkladıkları gerçeklerle aslında olan bitenin farklı olduğunun insanlar tarafından anlaşıldığını da belirtti ve bu nedenle hükümetlerin interneti kontrol altında tutmak istediklerini vurguladı. Sosyal medyanın hükümetlerin “üretilmiş gerçeklerini” ortadan kaldırdığının altını çizen Huffington, konuşmasında Türkiye’nin de Youtube’a girişinin engellediğinin fakat insanların başka yollarla siteye ulaştığı örneğini verdi.
 
Genelde, yeni medyanın Arap Baharı ve diğer devrimlerin tarihsel süreçte incelenmesi gerektiğinin ve sosyal medyanın itekleyici bir güç şeklinde görülmesinin önemini anlattı.  Geçtiğimiz yıl 315 milyon dolara AOL’ye satılan sitenin içeriğine dair gelen eleştirilere de değinen Huffington, bu alımın kendilerini kısıtlamadığını ve yayının içeriğinin her zaman özgürce hazırlandığını belirtti.
İki medya düzeni, iki hastalık
Konuşmasında vatandaş gazeteciliğinin önemine değinen Huffinton, “Biz Afganistan’daki savaşla ilgili bir blog açtık ve birçok insan kendi düşüncelerini, çektiği resimleri yolladı. Böylece okuyucularımızla özel bir bağ kurmayı başardık” diyerek İnternet kullanıcılarının edindikleri aktif rolleri vurguladı. Eski ve yeni medya düzenini karşılaştırırken iki hastalık terimini kullanan Huffington “Eski medya dikkat eksikliği hastalığına sahipti fakat yeni medyada bir olayı uzun süreler konuşarak obsesif kompülsif hastalığından rahatsızlık çekiyor” dedi.
Medya ve pazarlama dünyasının uluslararası isimlerini bir araya getiren konferansın diğer konuşmacıları arasında PR dünyasının ünlü ismi Richard Stacy, Unilever Türkiye Pazarlama Müdürü Zeynep Yalım Uzun, Vodafone Mobil Pazarlama Çözümleri Yöneticisi Ed Flowers, Coca-Cola interaktif Pazarlama Müdürü Yüce Zerey ve Eksi Sözlük kurucusu Sedat Kaplanoğlu vardı. Konuşmacıların özellikle üstünde durduğu ortak nokta ise geleneksel pazarlama yöntemlerinin sosyal medyanın ortaya çıkışıyla birlikte etkili olmadığı yönünde oldu. Ayrıca sosyal medyanın sadece Facebook ve Twitter’dan ibaret olmadığını, doğru kişilere doğru anda ulaşmak için kullanılması gereken mecralar olarak görülmesi gerektiğini belirttiler.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Reklam Engelleyici kullandığınız için, içeriğimizi görüntüleyemiyorsunuz. Biz, bağımsız yayın kuruluşu olarak, size sunduğumuz hizmetin maliyetini, reklam gelirleri ile karşılıyıoruz. İçeriğimizi görüntülemek ve reklam gelirlerimizi artırmamıza yardımcı olmak için reklam engelleyici uygulamanızı kapatarak yeniden deneyin.